Koňská štafeta: Štafetový kolík přebírá startérka Soňa Froňková

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou osobnosti dostihového světa. Mají za úkol odpovědět na čtyři otázky a vybrat si kolegu, kterého se zeptají na co budou chtít.

Martin Srnec si pro pokračování štafety vybral SOŇU FROŇKOVOU, startérku i ředitelku chuchelské školy. Považuje ji za zajímavou osobnost a důležitou osobu pro dostihový sport.

Co Vás přimělo dělat startérku?
Ke koním jsem chtěla od malička, při studiu vysoké školy zemědělské jsem se dostala do Chuchle a vyučila se jezdcem a ošetřovatelem dostihových koní. Věděla jsem, že dostihy jezdit nebudu, chyběl mi talent i fyzické předpoklady, a tak jsem chtěla být koním a dostihům prospěšná jinak. Začala jsem jako pomocný startér, rozhodčí na cíli, u váhy. Pak jsem začala startovat klusáky, roviny v Chuchli, kde mě zaučoval Ing. Šindler, a nakonec po panu Samšiňákovi i překážky v Pardubicích.

Čím by se podle Vás dalo přitáhnout mladé lidi k dostihům?
To je těžká věc, mladí lidé mají dnes mnoho možností seberealizace, a to i v jednodušších oborech, než jsou dostihy. Ještě tak dívky, ty mají pečovatelské sklony a rády se o koně starají. Ale chybí nám sportovci, ať kluci nebo holky, kteří mají chuť na sobě makat a dát tomu sportu maximum. A dokud nebudou dostatečně zaplacení, tak nám stejně budou utíkat do zahraničí nebo mimo obor. Jednoduchou odpověď na tuto otázku bohužel nemám.

Jaký je nejkurióznější start Vaší kariéry?
Zajímavých startů bylo spousty, na některé vzpomínám radši, na některé méně. Jsem spokojená, když se vše podaří, jak má, a všichni koně a jezdci řádně odstartují. Kuriózní starty? Vzpomínám třeba na Benešov – silný déšť, po kolena v bahně, to samé Mimoň. Nebo jak jsme na startu v Chuchli, v dostihu osobností, čekali půl hodiny na sanitku. Nebo Velká pardubická 2016 a Rabbit Well, který jako favorit odmítl s Josefem Váňou ml. odstartovat.

Jak byste trávila víkendy mimo dostihová závodiště?
S rodinou na kolech, cestováním, čtením knížek, pořídila bych si psa a chodila s ním na túry po Čechách.

Další díl v sobotu 7. ledna 2023