Koňská štafeta: Ve 13. etapě na trati Jan Papoušek

Připravili jsme pro vás KOŇSKOU ŠTAFETU. Štafetový kolík ale bude jen symbolický. Půjde o “zimní” seriál minirozhovorů, které mezi sebou povedou osobnosti dostihového světa. Mají za úkol odpovědět na čtyři otázky a vybrat si kolegu, kterého se zeptají na co budou chtít.

Seriál minirozhovorů mezi osobnostmi dostihového světa pokračuje a vypadá to, že si v něm dala dostaveníčko garda bývalých překážkových jezdců. Václav Luka mladší vyzval k odpovědím svého kamaráda, který pověsil řemeslo překážkového jezdce na hřebíček už před mnoha lety. S JANEM PAPOUŠKEM toho zažili mnoho. „Mrzí mě, že odešel z dostihového prostředí, chybí mi v dostihových konzultacích,“ přiznává Václav Luka.

Na co z dostihového prostředí nejraději vzpomínáš a na jakého koně?
Na partu, která se tehdy vytvořila. Byli jsme bezva kamarádi právě s tebou, Pepou Bartošem, Lubošem Urbánkem. Z koní, na které vzpomínám, to byl určitě krásný Ratony. To byl výborný kůň a myslím, že i ty si na něj často vzpomeneš, protože jsi s ním taky vyhrál.

Chybí ti dostihový sport a neuvažoval bys za určitých okolností o návratu?
V něčem mi chybí a v něčem vůbec. O návratu bych už, myslím, v žádném případě neuvažoval. Chybí mi v každodenní práci s koňmi, to přiznávám. To mě hodně bavilo. Na druhou stranu ale časté zranění v překážkových dostizích a velké riziko mě donutilo s dostihy přestat, protože to jsem nesnášel dobře.

Sleduješ a s jakou intenzitou překážkový sport a jsi v obraze v anglických dostizích?
Sleduju dostihový sport a řekl bych, že jsem lehce v obraze v anglických dostizích. Už to ale není, co to bývalo.

Jaký sleduješ sport a s jakou osobností by ses rád setkal?
Sleduju hokej, protože ho hrají moji synové. A s kým bych se rád setkal? Kdyby to bylo možné, rád bych se setkal se spisovatelem Jo Nesboem. Čtu jeho knížky a fakt moc by mě zajímalo, kam na to chodí. Nejradši mám Sněhuláka. Čtu zásadně ty jeho detektivky s vyšetřovatelem Harry Holem. Byl jsem tak nadšený knihou, že jsem dokonce šel i na film, ale ten mě zklamal. Když čtu tyhle detektivky, nejsem schopný jít spát.

Jana Papouška si tentokrát nepřipomeneme fotografií, ale záznamem jeho jedničkového vítězství s ryzkou Iowou v rámci mítinku Velké pardubické v roce 1998 📽