Křest českého překladu příběhu Laty Brandisové

Na český knižní trh přichází kniha vyprávějící životní příběh Laty Brandisové. Autorem knihy s názvem NEZLOMNÁ o jediné vítězce Velké pardubické je anglický spisovatel Richard Askwith. Křest českého překladu se uskuteční na Pardubickém závodišti v sobotu 12. října 2019.

Už v anotaci knihy se píše, že příběh Laty Brandisové patří k nejpodivuhodnějším a nejinspirativnějším v dějinách sportu a že „Nezlomná“ je příběh o odvaze, zármutku a vzdoru v době předsudků a strachu a v jehož středu stojí mimořádná hrdinka a její jedinečný vztah ke koni. Český překlad knihy její autor Richard Askwith pokřtí v rámci sobotního dostihového mítinku, který je součástí Víkendového festivalu se 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Stane se tak ve 14:30 hodin v dekorovacím paddocku. Následovat bude také autogramiáda autora. Knihu vydává nakladatelství Mladá fronta.

Komtesa Lata Brandisová je ve 145leté historii Velké pardubické jedinou ženou, která v legendárním dostihu dokázala zvítězit. Narodila se v roce 1895 v Úmoníně v rodině tyrolských šlechticů. První dostih absolvovala ve svých jednadvaceti letech. Na start Velké pardubické se poprvé postavila v roce 1927, a to i přes nevoli svých soupeřů. Dostihový sport byl považován za čistě pánskou záležitost. Protest soupeřů Československému Jockey Clubu byl ale zamítnut. O deset let později už ve Velké pardubické zvítězila, a to v sedle klisny Normy z chovu rodiny Kinských. Svou jezdeckou kariéru Lata Brandisová ukončila v roce 1949. Závěr svého života prožila v ústraní a chudobě. Na pardubické závodiště se Lata Brandisová vrátila jako host až v roce 1965, v roce, kdy Velkou pardubickou dokončila na druhém místě Eva Palyzová. Zemřela 12. května 1981 ve věku nedožitých osmdesáti šesti let.