Kvalifikační vítězství míří na Slovensko

Favoritem závěrečné kvalifikace na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou byl předloňský vítěz legendárního dostihu Theophilos a vypadalo to, že v méně početném startovním poli nebude mít konkurenci. Jenže tohle vítězství „uloupil“ slovenský Kaiserwalzer. V dalším programu se dařilo především trenéru Josefu Váňovi.

Na startu poslední tuzemské kvalifikace bylo jen šest koní – dva z nich z lotu trenéra Josefa Váni, další dva trenéra Jaroslava Brečky a po jednom koni na start poslaly trenérky Štěpánka Myšková a Tamara Křídlová. Nejvíce zkušeností ve startovním poli měl bezesporu vítěz Velké pardubické z roku 2019 Theophilos, který kvalifikaci splnil letos v květnu. A už to také na jeho vítězství vypadalo, jenže přišel nástup osmiletého Kaiserwalzera, který svého o tři roky staršího soupeře porazil. Kaiserwalzer v Pardubicích startuje pravidelně, naposledy v srpnové kvalifikaci, kde ale uklouzl. Jeho trenér – mimochodem vítěz Velké pardubické z roku 1992, Jaroslav Brečka do sedla angažoval žokeje Lukáše Matuského. „Symbióza Matuský – Kaiserwalzer zkrátka funguje. Je to výborná spolupráce. Jen nevíme, jak to bude při Velké, budeme rozmýšlet kdo ho bude jezdit, protože Lukáš tam možná bude mít Hegnuse. Kaizerwalzer ukazuje, že je čím dál lepší krosař. A měl i dnes trošku štěstí,“ řekl po dostihu trenér Jaroslav Brečka.

Druhé a třetí místo obsadili svěřenci trenéra Josefa Váni. Za Theophilem s žokejem Josefem Bartošem doběhl šestiletý Mahe King, v jehož sedle byl žokej Ondřej Velek. Čtvrtý finišoval druhý Brečkův kůň Star v sedle s Pavlem Složilem ml. a za nimi Taste of Rock (ž. Jaroslav Myška) a Beau Rochelais (ž. Martin Liška). V tuto chvíli má podmínky pro start ve 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou splněno třicet koní.

V rámcovém programu se dařilo trenéru Josefu Váňovi. Dosáhl na čistý hattrick, když jeho svěřenci zvítězili ve třech úvodních dostizích. V Poháru BICZ holding 201 – Memoriálu Oktaviána Kinského (III. kategorie, 4150 m) pro čtyřleté koně zvítězil Giorgione s žokejem Josefem Bartošem. Ten se znovu prosadil i v Ceně deníku Právo (II. kategorie, 4500 m), když s výrokem zadrženě dovedl do vítězného cíle Chelmsforda. Ten startoval po téměř roční pauze.

Zadařilo se také v Ceně Arnošta z Pardubic podporované Dopravním podnikem města Pardubice, a.s. (II. kategorie, 3300 m). Vítěz Velké pardubické 2017 No Time To Lose v ní ukázal, že umí vyhrávat i na kratších tratích. „Měla to být pracovní záležitost, poslední start před Velkou pardubickou. Vítězství je navíc. Teď hlavně aby mu vydrželo zdraví,“ přál si trenér Josef Váňa, který do sedla angažoval žokeje Ondřeje Velka. Pod jeho vedením No Time To Lose letos zvítězil v květnové kvalifikaci.

Radost neskrývala trenérka Kateřina Ilíková. Oba své pardubické starty proměnila ve vítězství. V Ceně Catering Melodia (II. kategorie, 5200 m) jistě zvítězil Sacamiro a stejně skvělý výkon pak podala i Maková Panenka v Ceně společnosti Tipsport (V. kategorie, 3300 m). V obou případech byl v sedle žokej Jan Odložil.

Na vítěznou vlnu z pátečních dostihů navázala také trenérka Helena Vocásková. V Ceně společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o. (IV. kategorie, 3300 m) bral vítězství šestiletý Bob Heart, který letos zvítězil v Lysé nad Labem a minule byl v Pardubicích pátý. Radoval se žokej Jan Kratochvíl.

Zatímco většina dostihů končila poměrně jasným výsledkem, v Ceně společnosti AUTO IN s Kapkou naděje (III. kategorie, 4600 m) se bojovalo do úplného konce a rozhodovat musela cílová kamera. Nejvíce sil měla sedmiletá Kornelia, která zná pardubickou dráhu velmi dobře. Trenér Stanislav Popelka dal důvěru Jakubu Kocmanovi. O další pořadí se „poprali“ Godfrey, Christiano, Alegoria a Hamis.

Kompletní výsledky jsou k dispozici na www.dostihyjc.cz