Květnová dostihová sobota byla plná debutantů

Vrcholem druhého květnového mítinku byla první kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, pozornost si ale zasloužily i další dostihy – a především celá řada koní v nich. Napříč celým dostihovým programem se totiž objevilo několik debutantů, z nichž někteří hned sáhli po příčkách nejvyšších.

Nejvýraznějším debutantem – pokud to tak můžeme říct – je vítěz kvalifikace Chelmsford. Do takového dostihu totiž odstartoval poprvé v kariéře, a to hned v roli favorita. Druhým nováčkem kvalifikací byl String, ten ale skončil na opačné straně výsledkové listiny.

Z pohledu debutantů byl hodně zajímavý závěrečný dostih vypsaný pro čtyřleté koně. Všech šest startujících v Ceně Skupiny Protecton totiž bylo v krosech úplně poprvé. A Supreme Vega debutoval nejen v tomto typu dostihů, ale v České republice vůbec. Do cíle došla jen trojice koní, Fort Medoc prodloužil šňůru svých vítězství na čtyři (tři na proutěných překážkách) a drží 100% úspěšnost.

V krátkém krosu, Ceně společnosti Tipsport, se nejen v Pardubicích, ale i v České republice poprvé představil Quart de Garde. Nový nákup stáje DS Pegas svou premiéru proměnil na vítězství. Dosud běhal ve Francii steeplechase, jednoho vítězství tam dosáhl v Mauronu.

Debut v krosu ve vítězství proměnila také Westernerka v Poháru BICZ holding 2023. Klisna úplně vynechala sezónu 2021, v roce 2022 naposledy startovala v červenci. Sedmiletá hnědka si vyzkoušela roviny, proutěné překážky i steeplechase, kros ale šla poprvé. Trenérská centrála Vocáskových se teď netají plány prodlužovat jí distanci dostihů a jednou možná zamířit až do dostihu nejtěžšího. Ve stejném dostihu debutoval na českých drahách Bilbo d´Assault, který byl doposud doma v Itálii. V Pardubicích dokončil na sedmém místě.

Stejně jako Westernerku i hřebce Dragon Arrow připravuje trenérka Helena Vocásková. Ten letos startoval poprvé, doposud běhal jen rovinové dostihy. Přesto si dokázal poradit i s ostřílenými krosaři a v dostihu Cena společnosti Explosia a.s. zvítězit. Z rovin rovnou do krosů skočil také osmiletý Sapienti a Un Reve Dautomne, v krosu debutovala i Izyrejka. V Pardubicích poprvé běžela tmavá hnědka Antalgique.

Ceně Hipodromu Most poprvé běžel na pardubickém závodišti Renasi. Byl to jeho třetí kros kariéry, předchozí dva absolvoval vždy ve Slušovicích. V domově Velké pardubické se poprvé představil také Punch du Rheu (v Ceně Služeb města Pardubic), který má doposud zkušenosti jen ze zahraničních drah.