Letošní ročník výstavy Koně v akci lákal především rodiny s dětmi

Letošní v pořadí už 22. ročník mezinárodní výstavy Koně v akci v sobotu 5. září je minulostí. Do areálu Pardubického závodiště, který díky své rozlehlosti umožnil rozmístění sektorů a sportovišť, přilákal především rodiny s dětmi. V rozmanitém programu si vybral každý návštěvník podle svého věku i zájmu.

Chovatelský program už v dopoledních hodinách obstaraly kolekce chladnokrevných koní, konkrétně šampionát tříletých klisen a šampionát hříbat plemene norik, slezský norik a českomoravský belgik. Na ně navázala přehlídka slovenského teplokrevníka, ve které se divákům předvedlo i hříbě po vítězi Československého derby Centovi. V rámci programu se představili také koně Kinští, starokladrubští, hřebci plemene Pura Raza Espaňola a celá řada dalších – včetně koní sportovních. Výstava totiž byla propojena s turnajem koňského póla Taxis Polo Open Cup a se závody jezdecké všestrannosti, která je olympijským sportem a jednou z nejnáročnějších jezdeckých disciplín. „Pro návštěvníky výstavy jsme v rámci programu uspořádali také exhibici všestrannosti a velmi nás potěšilo, že jsme tím dokázali některé diváky tímto sportem oslovit a že se přišli na závody podívat i následující den,“ řekla manažerka projektu Kateřina Nohavová.

Podtitulem výstavy byly Koně v Evropě. Téma vycházelo z putovního titulu krajské metropole „Evropské město koní“, které Pardubice letos nosí v rámci sítě „koňských“ měst sdružených v síti Euro Equus. Pětici měst a regionů prezentovaly nejen tradiční produkty a tematické workshopy, ale také skladba odpoledního programu. Ten diváky zavedl na Pyrenejský poloostrov, do Belgie, do Polska a samozřejmě do České republiky, tedy Pardubic.

„Jsme rádi, že se nám podařilo skloubit chovatelský i doprovodný program tak, že byl zajímavý nejen pro odborníky, ale také pro laiky. Přálo nám počasí, což určitě pozitivně ovlivnilo návštěvnost. V letošní sezoně, kdy jsme všichni různými způsoby ovlivněni epidemiologickou situací, můžeme být spokojeni,“ zhodnotil výstavu ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller.

„Na programu se podílela celá řada lidí. Všem děkujeme – ať už to jsou pracovníci pardubického magistrátu, tak samozřejmě všichni účinkující, spolupořadatelé chovatelských přehlídek, organizátoři turnaje koňského póla, Pardubické všestrannosti a v neposlední řadě kolegové z Dostihového spolku a Pardubického závodiště,“ doplnila manažerka projektu Kateřina Nohavová.