Město Pardubice rozvíjí partnerské vztahy s italským Meranem, top tématem jsou dostihy

Město Pardubice v současné době udržuje partnerské vztahy s několika evropskými městy. S některými východočeskou metropoli spojují dlouhé a bohaté tradice a s řadou těchto měst i tématika chovu koní a dostihů. Takovým městem je severoitalské Merano. Závodiště bylo v tomto historickém lázeňském městě v regionu Bolzano založeno v roce 1932. Pod kulisami Alp se na podzim běhá prestižní dostih Gran Premio Merano a i tady se lze kvalifikovat do Velké pardubické. Město Pardubice smlouvu o spolupráci s meranskou radnici podepsalo nadvakrát – v roce 2000 v italské a o rok později v české verzi.

S cílem prohloubit pardubicko-meranskou spolupráci odjela na začátku června do italské provincie delegace představitelů města Pardubice v čele s primátorem Janem Nadrchalem a zástupců Dostihového spolku a.s. O možnostech partnerství jednali se starostou města Merana Dariem Dal Medico.

Stěžejním tématem byly dostihy a rozvoj obou závodišť. Jména jako Josef Bartoš nebo Josef Váňa italským partnerům rozhodně nebyla neznámá, vždyť čeští trenéři a jezdci sbírají na tamním závodišti jeden úspěch za druhým.

Potvrdil to také vítěz Velké pardubické z roku 2017 Jan Kratochvíl, který při posledním mítinku na meranském závodišti zvítězil ve všech čtyřech vypsaných překážkových dostizích – dvakrát pro trenéra Josefa Váňu st., jednou pro Josefa Váňu ml. a počtvrté pro italského trenéra Raffaela Romana.

„Pardubické závodiště má s tím meranským dlouhodobě velmi dobré vztahy, spolupráce je na vysoké úrovni. Je to i díky propojení přes mezinárodní seriál Crystal Cup. Starostu Merana jsme velmi rádi pozvali do Pardubic a věříme, že se při Velké pardubické potkáme u nás na závodišti,“ řekl ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller. 

Při návštěvě meranského hipodromu došlo i na předávání praktických zkušeností. Při prohlídce dostihové dráhy se hovořilo nejen o údržbě, ale také například o výběru vhodných dřevin do živých plotů nebo o systému zavlažování dráhy.