Miláček publika Evžen na Velké pardubické přeci jen bude

Když musel krátce před červnovou kvalifikací ukončit dostihovou kariéru, nejen pardubické publikum zalitovalo. Evžena v jeho rozletu zastavilo obnovené zranění. Ale není všem dnům konec. Devítiletý hnědák se představí při 133. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Bude to on, kdo přivede účastníky letošního ročníku na slavnostní přehlídku v cílové rovině Pardubického závodiště.

„Evžen Velkou pardubickou nevyhrál, tak nevím, jestli by měl zavádět…,“ reagoval velmi skromně na nabídku přivést koně do cílové roviny žokej Jaroslav Myška. Nakonec se poradil s manželkou – trenérkou Štěpánkou a majitelem Zbyňkem Englicem a diváky oblíbeného Evžena v Pardubicích přeci jen uvidíme. „Máme z toho radost. Mrzí nás sice, že se nemůže zúčastnit Velké pardubické, ale užívá si zasloužený důchod. A až znovu přijde na dráhu, určitě bude mít radost, protože si vzpomene na staré dobré časy,“ prozradil Evženův majitel Zbyněk Englic. Právě ve žluto-červených barvách stáje Englicovi a Kulhánkovi se Evžen v posledních letech proháněl po českých závodištích. Kariéru začal u trenéra Tomáše Váni, jako tříletý přišel k Myškovým.

Rodák z Velké Británie se na dostihových drahách předvedl celkem šestnáctkrát, z toho dvanáct startů bylo nad překážkami – a devět z nich vítězných. Na rovinách debutoval v srpnu 2016 v Karlových Varech. Nad překážkami se poprvé představil v Pardubicích, a to v květnu 2018 a hned vítězně. Cestu do Velké pardubické si „prošlápl“ postupně a pěkně popořadě – zvítězil v Ceně ČASCH, o rok později v Ceně Vltavy a další rok v Ceně Labe. V jeho sedle byl vždy žokej Jaroslav Myška, který s Evženem tvořil nerozlučnou dvojici až do předloňské Velké pardubické. V napínavém souboji je těsně porazil Talent. Jenže další sezónu musel Evžen kvůli zranění strávit jen ve výběhu a v červnu letošního roku se očekával jeho velký comeback. Obnovené zranění nohy jen čtyři dny před startem kvalifikace ale nakonec vedlo k rozhodnutí realizačního týmu kariéru definitivně ukončit. Zasloužený odpočinek si Evžen užívá doma u své rodiny Myškových ve východočeských Kolesách.