Naváže Gatsby na stájového druha Night Moona?

Sváteční 8. květen je tradičním termínem pardubického dostihového dne. V minulosti se jednalo o zahajovací den, což tentokrát neplatí, protože pardubické závodiště otevřelo své brány už v polovině dubna. Každopádně se jedná o první letošní dostihový den, jehož součástí jsou krosy. Ty tvoří pět z celkové osmičky pondělních dostihů, přičemž největší pozornost poutá Cena města Pardubic – Úvodní cross country Koroka.

Na start Ceny města Pardubic – Úvodní cross country Koroka (I. kat., 4550 m) se postaví sedmička koní. Favoritem je nejmladší z nich, konkrétně šestiletý Gatsby. Svěřenec Pavla Tůmy totiž do Pardubic zamíří posedmé a dosud tam nepoznal porážku. Dvakrát přitom zvítězil na mítinku Velké pardubické, když předloni ovládl Cenu ČASCH a loni Cenu Vltavy. V ní za zraněného žokeje Jana Faltejska zaskakoval Jan Odložil, ale nyní se do sedla vrací stájová jednička stáje Dr. Charvát. Realizační tým je tedy zcela shodný s tím, který před rokem tento dostih ovládl s Night Moonem.

Gatsby ale rozhodně nebude čelit slabým soupeřům. Vždyť Stanislavem Popelkou připravovaný Imphal loni v Pardubicích třikrát vyhrál, když vypíchnout zasluhuje především jeho úspěch v závěrečné kvalifikaci na Velkou pardubickou. V samotné „Velké“ ho bohužel potkal pád na Taxisu. V ostatních pěti startech pod žokejem Jaroslavem Myškou ovšem nepoznal porážku. Dodejme, že Myška celkem na českých drahách posbíral 283 překážkových vítězství, takže ho jen dva zásahy dělí od historického maxima Dušana Andrése.

Na mítinku Velké pardubické se do cíle nepodíval ani Lodgian Whistle, když v Poplerově memoriálu skončil na Hadím příkopu. O měsíc dříve ale zaznamenal vítězný comeback po roční pauze. O jeho třídě svědčí například triumfy z Ceny Labe nebo kvalifikace na Velkou pardubickou. V sedle svěřence Josefa Váni staršího absolvuje letošní českou premiéru Josef Bartoš. Ten loni jako historicky první český žokej překonal metu 800 překážkových vítězství.

Desetiletý Royal Gino je sice vrstevníkem Imphala a Lodgian Whistla, ale překážkových zkušeností má o poznání méně. Svěřenec slovenského trenéra Mariána Štangela se totiž na pardubické krosy zaměřil teprve loni. Ukázal pro ně talent, takže skok z nižších kategorií může zvládnout. Pomoct by mu k tomu měl i start v nohách. Před měsícem se totiž s žokejem Janem Odložilem vítězně seznámil v Bratislavě, kde na něj nestačil ani následně v Prvomájové steeplechase druhý Enjeu d`Arthel.

Start v nohách má i Ivanou Porkátovou připravovaný Her Him (ž. Benš). Loňský vítěz Švédské Velké národní je ovšem v Pardubicích nováčkem. To svěřenec Radka Holčáka Mediciman (ž. Stromský) sice Pardubice dobře zná, když tam loni vyhrál i Červnovou cross country Válečníka, nicméně novinkou je pro něj takto dlouhá distance. Především překvapit může Derby Plus (Borč). Svěřenec Venduly Jirčákové loni absolvoval první českou sezónu, kterou zakončil vzdáleným čtvrtým místem v Ceně Labe.

 

Zajímavou podívanou slibují i další dostihy. Handicapová Cena společnosti Tipsport (III. kat., 4550 m) je z nich sice početně nejméně obsazena, nicméně mezi pěticí účastníků najdeme například dvojici talentovaných pětiletých krosařů. Vždyť Coupstar (ž. Faltejsek) a Kmotr (ž. Velek) v říjnu obsadili medailové pozice v Ceně ČASCH, tedy vrcholu sezóny pro čtyřleté krosaře. Dříve jmenovaný svěřenec Pavla Tůmy poutá pozornost už od prvních startů, protože je pravým bratrem vítěze největšího francouzského překážkového dostihu Grand Steeple-Chase de Paris Milorda Thomas. Váhově zvýhodněný Kmotr zase absolvuje premiéru pod trenérem Zdeňkem Mimrou.

Dodejme, že první dostih odstartuje ve 13 hodin, a kdo se nedostane přímo na závodiště, může vše podstatné sledovat prostřednictvím přímého přenosu na programu ČT sport. Jeho začátek je plánován na 15 hodin.