Největší výstava o koních a lidech Koně v akci zaplní dostihové závodiště na dva dny

Dostihové závodiště v Pardubice letos slaví hned několik výročí. Pořadatel dostihů, Dostihový spolek, si připomíná 30 let od svého založení a výstava Koně v akci je jen o pět let mladší. Ve dnech 9. a 10. září se uskuteční její už 25. ročník. A tak se nabízí, aby se i její program věnoval oslavám. Téma „Výročí“ připomene uplynulé čtvrtstoletí výstavy.

Výstava Koně v akci je druhou největší akcí po Velké pardubické, která se na pardubickém dostihovém závodišti koná. Tradičně nabízí ukázky různých plemen koní, a to nejen v chovatelských kolekcích, ale také při různých pracovních, sportovních či jiných dovednostech. Je setkáním koní s lidmi a ukazuje jejich partnerství, spolupráci i přátelství.

Něžní obři
Největší část programu obvykle patří plemenům chladnokrevných koní. A nejinak tomu i letos. Tito „něžní obři“, včetně klisen s hříbaty, se představí nejen v chovatelských přehlídkách. Návštěvníci se mohou těšit na Mistrovství České republiky v těžkém tahu i na šampionát v ovladatelnosti s kládou, která vychází z dovedností při práci v lese.

Z praxe vychází také další zápolení, a to soutěž v orbě koňmi „O ruchadlo bratranců Veverkových“. A i tady se bude slavit. Soutěž totiž zapíše jubilejní 20. ročník! Do oranice u Poplerova skoku oráči se svými dvojspřežími a pluhy vjedou v sobotu. Naopak novinkou je jiný typ orby. Poprvé se v Pardubicích v rámci výstavy uskuteční soutěž sportovní orby středních škol. Tentokrát ale nepůjde o živé koně, ale koně pod kapotou. Konat se bude v neděli.

Poníci z Walesu
Po oba dny se divákům představí protiklad těchto obrů. V chovatelských kolekcích, ale také v různých soutěžích a věkových kategoriích, budou soutěžit v rámci Národní výstavy koně plemene velšský pony a cob. Jde o blízce příbuzná plemena koní pocházející z Walesu a právě z Velké Británie přijedou i rozhodčí.

Úplně jiným typem soutěží bude Mistrovství České republiky v mountain trailu (horská stezka). Zjednodušeně řečeno, jedná se o dovednosti koně překonávat různé přírodní překážky jako je třeba přecházení přes různé lávky, terénní nerovnosti nebo třeba potoky či říčky. Je to disciplína o důvěře mezi koněm a člověkem.

Koňská show
Lákavé je jistě sobotní odpoledne, kdy je připravena „koňská show“. Přímo před hlavní tribunou na diváky čeká průřez minulými ročníky výstavy prostřednictvím různých představení a ukázek – tedy vozatajové, rytíři, dámy v sedle, sportovní koně a další. Vyvrcholením bude představení skupiny Haraldos Stunt Brothers, která působí také v zahraničí a jejichž služeb využívají i filmaři. Pro své vystoupení si přiveze čtrnáct koní.

Doprovodný program
V rámci doprovodného programu se návštěvníci výstavy mohou těšit na závody stále populárnějšího hobby horsingu, na projížďky na koních či konibusem, na kvalifikaci na Mistrovství České republiky v králičím hopu či menší výstavu hospodářských zvířat a zemědělské techniky. Představí se také střední školy zaměřené na zemědělství, chov koní či veterinární péči a nabídnou třeba i dostihový trenažér nebo ukázku kování koní.

Dožínky
A nesmíme zapomenout na nedělní oslavu Dožínek. Ty jsou pořádány Okresní agrární komorou Pardubice a slibují nabitý program plný zábavy pro celé rodiny včetně předávání tradičních dožínkových věnců.