Není to úplný hrdina, ale umí se prodat, říká o svém Arganovi majitel Marek Šimák

Když Argano probíhal vítězně cílem čtvrté kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, našlo se mnoho lidí, kteří nad tím kroutili hlavou. Ryzák do dostihu odskakoval v kurzu 7,77:1 a přesně podle očekávání šel v dostihu pasivně. Prokázal ale, že má skvělou koncovku a své soupeře v cílové rovině doslova přelétl.

Jeho trenér a jezdec v jedné osobě Martin Liška prozradil, že to měl být přípravný dostih, jenže Argano si řekl, že to půjde poctivě a naplno. Majiteli Marku Šimákovi chvíli trvalo, než se probral z němého úžasu a chytil slova…

„Bylo to bezvadné. Měli jsme velké štěstí na průběh dostihu, který byl rychlý a poctivý, což Argano vždycky potřebuje. Když je to couračka, tak to pak zezadu nikdy nestihne. V průběhu dostihu dva velcí favorité odpadli a tím se nám otevřela dvířka k vítězství,“ řekl po dostihu spokojený majitel. Roli spolufavorita Velké pardubické však stále odmítá. „Jsou tam lepší koně z hlediska kvality. Při té první Velké měl tím, že byl vzadu, spoustu karambolů a kontaktů. Pořád přešlapoval nějaké koně, rozhazovalo ho to z tempa.  Proto si přejeme, aby letošní Velká pardubická byla trošku klidnější a čistší a pak můžeme být třeba lepší než pátí,“ doufá Šimák.

S trenérem Martinem Liškou moc dobře vědí, jak citlivého, ale i mimořádného koně ve stáji mají a že je třeba mu vyhovět. I proto ryzák odchází sám a dřív z paddocku, aby měl klid a nestresoval ho předzávodní ruch. „On má svoje nervíčky a není to úplný hrdina. Ale když ho to baví, tak na konci dne v sobě dokáže všechno dobře prodat,“ prozrazuje Marek Šimák, který vlastní poslední potomky skvělé vytrvalkyně Arganty. „S žádným z nich není lehké pořízení,“ usmívá se jejich šťastný majitel.