Nováček vyzve šampióna – tahákem kvalifikace je souboj Night Moona s Talentem

V tomto týdnu se na Pardubickém závodišti uskuteční poslední dostihy před mítinkem Velké pardubické, což znamená, že na říjnový vrchol bude ladit formu řada překážkových hvězd. Také zářijový mítink je dvoudenní, takže diváci mohou do Pardubic vyrazit už v pátek, ale to hlavní přijde na řadu tradičně v sobotu. Ta bude patřit především závěrečné kvalifikaci na Velkou pardubickou, v níž aktuálně největší krosový talent vyzve loňského vítěze našeho nejslavnějšího dostihu.

Navzdory absenci zkušeností s takto dlouhým dostihem je favoritem Velké ceny města Pardubic – EURO EQUUS – IV. kvalifikace na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (Stcc, NL, 5800 m) Pavlem Tůmou připravovaný Night Moon. Ten dosud absolvoval čtveřici startů v pardubických krosech, a nejenže v žádném neprohrál, ale ani nenašel rovnocenného soupeře. Přitom už si připsal několik cenných skalpů. Vždyť v květnové Úvodní cross country Koroka za sebou nechal další velký talent Chelmsforda nebo Del Reye, který o dva týdny později zvítězil v úvodní kvalifikaci. V dostihu Night Moona tradičně povede žokej Jan Faltejsek.

Zkušenosti jsou nicméně na straně Talenta. Svěřenec Hany Kabelkové je totiž nejen vítězem poslední Velké pardubické, ale na kontě má i tři vítězné kvalifikace. Jeho poslední kvalifikační úspěch je navíc z června, takže i letos se nachází ve výborné formě. Posledně v jeho sedle chyběl partner z loňské Velké pardubické Pavel Složil, když v akci byl v italském Meranu. Tam navíc utrpěl zranění a před pár týdny uvažoval o konci kariéry, který si ale rozmyslel, takže tentokrát v sedle Talenta chybět nebude.

Vítězstvím v kvalifikaci se může pochlubit také Lombargini (ž. Odložil), ale jeho hlavní cíl bude tentokrát jiný. Do sezóny totiž vstupoval ve třetí kvalifikaci, která pro něj skončila už na čtvrtém skoku. Do Velké pardubické se tedy potřebuje především kvalifikovat. Kvalifikační podmínky nemá splněny ani další svěřenec Stanislava Popelky Imphal (ž. Myška), který se loni ve dvou kvalifikacích umístil, ale letos startoval v kratších dostizích.

Dvojici koní do dostihu chystá také Josef Váňa. Aeneas (ž. Kratochvíl) i Dusigrosz (ž. Velek) sice dokončili třetí kvalifikaci, ale na nejlepší ztráceli výrazně. Oba se sice dlouho specializovali na jiné disciplíny než pardubické krosy, nicméně Aeneas loni suverénně zvítězil v Ceně Labe. Letos ho ovšem brzdí zdravotní problémy, a i proto v obou startech zklamal. Nepokusil se ani o čtvrté vítězství v lysolabském Memoriálu Evy Palyzové, který vyhrál právě Dusigrosz.  

Zahraniční konkurenci tvoří dvojice dobře známých slovenských hostů. Svěřenci Jaroslava Brečky splnili kvalifikační podmínky už v květnu, kdy si i kvůli chybě Stara (ž. Matuský) na Velkém anglickém skoku lépe vedl Kaiserwalzer. Ten závěrečnou kvalifikaci loni překvapivě vyhrál a do jeho sedla se vyhoupne úspěšný irský amatér Patrick Mullins. Především překvapit mohou Laverno (ž. Novák) a Godfrey (ž. Claudic), kteří se letos umístili v nižších kategoriích.

Sobotní program každopádně zdaleka není pouze o kvalifikaci, když se odběhne také trojice dvojkových krosů, které lze označit jako trialy na rámcové dostihy Velké pardubické. Jako první z nich přijde na řadu Cena deníku Právo (4500 m). Ta kopíruje kurz Ceny Vltavy, do níž může zamířit v Pardubicích dosud neporažený Gatsby (ž. Faltejsek). Teprve pětiletého svěřence Pavla Tůmy vyzve dvojice dvanáctiletých veteránů, pro něj je cílem samotná Velká pardubická. Vždyť Theophilos (ž. Složil) a Stretton (ž. Myška) v ní před třemi lety dokonce obsadili první dvě místa.

Cena Catering Melodie (3300 m) je určena především specialistům na krátké krosy, ovšem i na jejím startu bude vítěz Velké pardubické. Konkrétně v roce 2017 úspěšný No Time To Lose (ž. Velek), který tento dostih absolvoval i v předchozích dvou letech. Že v sobotu nemusí pouze ladit formu, dokazuje výsledek z loňského roku, kdy zvítězil. Tentokrát se mu postaví především první dva z Červnové cross country Válečníka, tedy Mediciman (ž. Matuský) a Lianel (ž. Myška).

Zatímco v předchozích dostizích trenér Josef Váňa sází na zkušené Theophila a No Time To Lose, do Ceny Arnošta z Pardubic – podporovanou Dopravním podnikem města Pardubic, a.s. (5200 m) vysílá teprve šestiletého Chelmsforda (ž. Kratochvíl). Ten na posledních dvou mítincích Velké pardubické zvítězil v Ceně ČASCH a v Ceně Vltavy. Letos sice v obou startech odešel poražen, ale nejprve prohrál jen s výše zmíněným Night Moonem a posledně pro něj byla distance příliš krátká. Tentokrát naopak poprvé půjde dostih delší než pět kilometrů. Největším soupeřem mu může být jeho tréninkový kolega Forever Dry (ž. Velek).

Páteční program tvoří roviny a proutěnky. Výraznější vrchol mezi nimi schází, když polovina z šestice dostihů patří do III. a druhá do IV. kategorie. Dodejme, že první páteční dostih odstartuje v 15:00 a začátek sobotního programu je plánován na 13:00. Kdo se nedostane přímo na závodiště, může to nejdůležitější sledovat prostřednictvím na programu ČT sport, který vrcholy obou dnů nabídne v přímém přenosu.