Novinkou v pardubickém kalendáři je rovinová Cena zimní královny

Jednou z novinek letošní pardubické sezóny je prestižní rovinový dostih pro dvouleté klisny. V sobotu 7. října se poběží už 42. ročník, ale do Pardubic míří poprvé. Cena zimní královny se na východ Čech přestěhovala z Karlových Varů a jejím partnerem se stala společnost Westminster.

V lázeňském městě se „zimní královna“ běhala posledních deset let, předtím byla doma v Mostě a ve Velké Chuchli, kde se v 80. letech minulého století konal její první ročník. Jedná se rovinový dostih pro mladé klisny a v Pardubicích se poběží na distanci 1500 metrů. Přípravku na něj absolvovaly některé z nich už v srpnu. Po několika škrtech zůstalo na přihláškách dvanáct jmen, tedy plný počet startovacích boxů. Nechybí v nich vítězka letního dostihu River Dawn spolu s druhou Francis Gold a třetí Owidií a společnost by jim měla dělat v srpnu pátá Quiera.

Westminster Cena zimní královny ale rozhodně není jediným „topovým“ dostihem dne. Své vrcholy tu mají i proutěnkáři a steepleři a nad proutěné překážky se dostanou také amatérští jezdci v rámci mezinárodního seriálu FEGENTRI (International Federation of Gentlemen and Lady Riders), který existuje už od roku 1955 a jeho zakládajícími členy jsou Francie, Německo, Itálie, Švédsko a Švýcarsko.

Vrcholem pro tříleté proutěnkáře je Zlatá spona tříletých na 3200 metrů. I tady se dají na přihláškách najít zajímavá jména – třeba slovenská klisna Medulienka, která zvítězila na zářijovém mítinku v Pardubicích. Pro čtyřleté a starší tu je Křišťálový pohár na 3400 metrů a na jeho startu by se mohla sejít velmi zajímavá společnost, včetně obhájkyně loňského vítězství Pomelly.

Stříbrná trofej je steeplechase pro pětileté a starší na trati dlouhé 4400 metrů. Tady největší pozornost poutá jméno Sternkranz, který je trojnásobným vítězem pražského proutěnkářského Zlatého poháru Elektrizace železnic Praha, a.s.

Nabitý sobotní program, který se už nese v atmosféře Velké pardubické, začíná už v 11:15 hod. startem prvního dostihu. Vstupenky jsou v prodeji jak online, tak i na místě v pokladnách Pardubického závodiště.

foto: Bohumil Křižan