Ocenění legend u příležitosti výročí 150 let od prvního ročníku Velké pardubické

říjen 2024

Historie Velké pardubické je velmi dlouhá, bohatá a barvitá. Během 150 let zaznamenala mnoho příběhů a rekordů. Přečkala války, politické události, ale i nedávnou pandemii. V její historii se objevuje mnoho jmen lidí, kteří se podíleli na jejím utváření, kteří se zapisovali do dějin a kteří s ní spojili svůj život.

Pořadatel Velké pardubické, tedy Dostihový spolek, se rozhodl ocenit a především poděkovat několika osobnostem novodobé historie tohoto dostihu.

VÁCLAV ČERMÁK
Bývalý zaměstnanec hřebčína v Kladrubech nad Labem, kde působil od roku 1959 až do roku 1993, sbíral pro tamní dostihovou stáj řadu vítězství. Jeho svěřenci v letech 1981 – 1985 zvítězili ve Velké pardubické celkem čtyřikrát – třikrát to byl Sagar s jezdcem Pavlem Liebichem a po čtvrté Festival s nedávno zesnulým Petrem Vozábem.




 FRANTIŠEK HOLČÁK
Narodil se v Karolince, ale svůj život tráví už od dětství v Karlovicích na Valašsku. Koně začal trénovat v roce 1975. Je držitelem rekordu v počtu vítězů v Českém derby, opakovaně byl šampionem trenérů jak u nás, tak i na Slovensku. Pro Velkou pardubickou připravil celkem šest vítězů – v roce 1986 vyhrál Valencio, po kterém byla později pojmenována i stáj, vítězství pak přidali ještě Libentína, Rigoletto, Erudit a Maskul.




MVDr. ČESTMÍR OLEHLA
U koní začínal v Beňově na Přerovsku. Velmi brzy se rozhodl, že nebude jezdcem, ale že chce být trenérem. Vystudoval vysokou školu veterinární v Brně a přes hřebčín v Albertovci a také Polsko zamířil do Světlé hory. Tam potkal svého osudového koně – Železníka. Tenhle ryzák je ve stopadesátileté historii Velké pardubické jediným koněm, který dokázal zvítězit čtyřikrát – a to v letech 1987-1989 a 1991. V jeho sedle byl vždy Josef Váňa. Další hvězdou se stala Registana – fenomenální a milovaná klisna, která ve Velké pardubické zvítězila v letech 2003 a 2004. V jejím sedle býval žokej Peter Gehm.




JOSEF VÁŇA
Je rekordmanem a legendou Velké pardubické. Jako trenér připravil jedenáct vítězů. Dvakrát zvítězila Sixteen, jednou Cipísek, Vronsky, Chalco, Decent Fellow, třikrát Tiumen, jednou No Time To Lose a naposledy v roce 2019 Theophilos. Jenže tento muž není jen šampionem mezi trenéry, on patří mezi rekordmany také jako jezdec. Velkou pardubickou vyhrál osmkrát – čtyřikrát se Železníkem, v roce 1997 s hnědákem Vronsky a v letech 2009, 2010 a 2011 s Tiumenem.




JAN FALTEJSEK
Ač sám tuhle otázku většinou neslyší rád, každého zajímá, kdy dožene v počtu vítězství Josefa Váňu. Nemá k tomu totiž nijak daleko – na svém kontě má už sedmtriumfů! Jeho vítězná kariéra začala v roce 2012, kdy doslova utekli svým soupeřům s klisnou Orphee de Blins a v dalších dvou letech to ještě zopakovali. Pak přidal vítězství s Charme Lookem, Tziganem du Berlais, v roce 2023 Sacamirem a v roce 2024 si kvůli současnému doběhu podělil v sedle Godfreye první místo se Sexy Lordem. Je několikanásobným šampionem překážkových jezdců, sbírá úspěchy doma i v zahraničí a ve Velké pardubické zcela jistě ještě neřekl poslední slovo …




VÁCLAV CHALOUPKA
byl výborným jezdcem a dnes je trenérem. Dvakrát se účastnil i Velké národní v Liverpoolu. Ve Velké pardubické startoval osmnáctkrát, čtyřikrát se radoval v roli vítěze. V roce 1969 zvítězil v sedle Koroka a porazil soupeře ze Sovětského svazu. S Korokem vyhráli ještě dvakrát, a to v letech 1971 a 1972 a čtvrté vítězství si tento jezdec připsal v roce 1977 s Václavem. Rekord čtyřnásobného vítěze držel až do roku 1991, kdy jej dorovnal Josef Váňa a v roce 2004 německý žokej Peter Gehm.




PETER GEHM
Německý dostihový jezdec sbíral mnoho vítězství i ocenění. Je držitelem čtyř vítězství, ovšem jako jediný žokej v historii Velké pardubické je získal čtyři roky po sobě. V roce 2001 vítězně přivedl do cíle Chalca, v roce 2002 Maskula a pak dvakrát po sobě v letech 2003 a 2004 Registanu. Ve své kariéře byl nejčastěji angažovaným zahraničním jezdcem u nás. Na konci roku 2004 jeho kariéru ukončilo vážné zranění. Věnuje basketbalu na vozíčku, podniká a svět koní ho stále zajímá.
Bohužel si z časových důvodů nemohl ocenění osobně převzít…




NÁRODNÍ HŘEBČÍN KLADRUBY NAD LABEM je jedním z nejstarších hřebčínů na světě a zároveň domov nejstaršího původního českého plemene koní – koně starokladrubského. Hřebčín je uznaným chovatelským sdružením starokladrubského koně a zajištuje podmínky pro uchování genetické rezervy tohoto plemene. Ovšem není to tak úplně dávno, kdy barvy kladrubského hřebčína – resp. Státního plemenářského podniku Kladruby nad Labem, reprezentovali i koně dostihoví. A dokonce v těchto barvách vítězili ve Velké pardubické. Stáj reprezentovali například Petr Vozáb, Libor Štencl a Pavel Liebich. Ocenění si převzal ředitel Národního hřebčína Kladruby nad Labem JIŘÍ MACHEK.




VÁCLAV BRUNA

Založil stomatologickou kliniku, sbírá obrazy, je horlivým numismatikem a také chová koně. Ve východočeském Zámrsku dokonce jednomu z nich nechal postavit sochu – trojnásobnému vítězi Velké pardubické Peruánovi. Ten v tomto dostihu vítězil v letech 1998 – 2000 spolu s žokejem Zdenkem Matysíkem. Peruán se úspěšně představil také v anglickém Cheltenhamu, ve své kariéře získal 20 vítězství. Pardubickému rodákovi a majiteli stáje Dostihové centrum Zámrsk dělal radost.




IVO KÖHLER

Jel si do Polska pro koně, vybral si ale nakonec úplně jiného. Zalíbil se mu na první pohled. Ten kůň se jmenoval TIUMEN. Majitel si ho zamiloval, s Josefem Váňou pak tenhle hnědák vytvořil nerozlučnou dvojici – Váňa byl jeho trenérem i jezdcem. Třikrát spolu zvítězili ve Velké pardubické. Tiumen si dnes užívá zaslouženého odpočinku.




JIŘÍ TRÁVNÍČEK

Bílý dres s pegasem na hrudi. To jsou barvy stáje DS Pegas sídlící ve Zhoři u Jihlavy. Před několika lety její majitel zakoupil i hřebčín ve Francii. V barvách Pegasu koně sbírají úspěchy doma i v zahraničí v překážkových i rovinových dostizích. V Pardubicích je největší hvězdou především francouzská královna – klisna Orphee des Blins, která jako první a jediná získala čistý hattrick ve Velké pardubické. Stejné barvy jako nosí i vítěz 134. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou Godfrey.




DIANA HILL a JAMES FRY

Velká pardubická má své jméno i v zahraničí. Vděčí za to nejen své dlouhé historii a jedinečnosti. Je součástí mezinárodního seriálu dostihů Crystal Cup, jehož iniciátorem byly Pardubice. Dostihový spolek, který byl založen v roce 1993, od první chvíle navazoval kontakty v zahraničí. Díky nim se dařilo do Pardubic přilákat koně i z britských ostrovů. A naopak když čeští trenéři a jezdci potřebovali pomocnou ruku na druhé straně kanálu La Manche, byli tam.

Dostihový spolek poděkoval za dlouhodobou spolupráci a propagaci Velké pardubické v zahraničí paní Dianě Hill a Jamesu Fryovi.

bonus veren siteler