Osobnosti Velké pardubické: Jakou šanci mají letos

Jsou vnímáni jako stálice Velké pardubické. Největšího překážkového dostihu sezóny se zúčastňují pravidelně a z minulosti mají na kontě celou řadu velkých výsledků. Není divu, že na ně bude upřena pozornost i v neděli na 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou…

Josef Bartoš

Dvojnásobný vítěz Velké pardubické (2006 Decent Fellow, 2008 Sixteen) a šampión českých i italských překážkových žokejů má za sebou čerstvý mezinárodní úspěch. Poslední zářijovou neděli poprvé v kariéře zvítězil v Gran Premio Merano s hnědákem L’Estranem a dosáhl na jednu z posledních velkých met, která mu v kariéře chyběla. Ve svých 38 letech se však Bartoš zdaleka nechystá končit a chce se ve spolupráci se svým „šéfem“ Josefem Váňou mladším ve zvýšené míře soustředit na těžké dostihy ve Francii a Itálii.

Ve Velké pardubické po mnoho let držel věrnost konkrétním koním. Se svou druhou vítězkou Sixteen startoval celkem pětkrát, dalšího třídového skokana Zarifa vedl třikrát. Tentokrát přijal angažmá na nováčkovi, devítiletém Theophilovi. Temperamentní valach stáje Dostihový klub iSport – Váňa je jedním z černých koní letošního ročníku, zatím však nemá zkušenosti s distancí 6900 metrů.

Jan Faltejsek

Pouhých sedm let stačilo Janu Faltejskovi na to, aby se vyšplhal na druhou příčku historického žebříčku žokejů Velké pardubické. Po třech vítězstvích na Orphee des Blins z let 2012 až 2014 přidal ještě úspěchy se Charme Lookem (2016) a Tzigane du Berlais (2018). Na loňském vítězi, kterého pro majitele Jiřího Charváta připravuje ve Dvorcích na Bruntálsku trenér Pavel Tůma, pojede Faltejsek i ve 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou.

Pro samotného Tzigane du Berlais to bude teprve druhá Velká v jeho kariéře, ale Faltejsek je jeho stálým jezdcem a mohutného valacha dobře znám. V aktuální sezóně spolu obsadili druhé místo v květnové kvalifikaci, v září byli pátí. Tzigane du Berlais jde na start jako favorit dostihu.

Jan Faltejsek je vedle Josefa Bartoše nejúspěšnějším českým překážkovým žokejem současnosti. V minulosti působil několik let v Anglii a ve Francii, okusil atmosféru prestižního Cheltenham Gold Cupu, ale také dubnového mítinku v Aintree u Liverpoolu. Četné úspěchy nasbíral také v Itálii a Německu.

Ivo Köhler

Barvy jeho stáje Köi Dent, vínovobílé káro s bílými rukávy, mají pardubičtí diváci uložené hluboko v paměti. Zejména díky trojnásobnému vítězi Tiumenovi (2009 – 2010), na němž Josef Váňa završil svou obdivuhodnou bilanci osmi vítězství ve Velké pardubické. Majitel Ivo Köhler už ale měl na startu Velké pardubické celou řadu dalších kvalitních koní v čele s Retrieverem a Zarifem.

Druhý zmíněný dvanáctiletý ryzák poběží v sedle s Thomasem Boyerem i v neděli. Doprovodí ho o dva roky mladší Mazhilis, vítěz Gran Premio Merano 2016, který ve Velké pardubické debutuje pod Janem Kratochvílem. Oba jsou kandidáti na dobrý výsledek a zejména v případě Mazhilise se dá očekávat nárůst formy.

Stáj Köi Dent existuje od roku 1995 a podle statistik Jockey Clubu oslaví o víkendu kulatý 350. start za dobu své existence. Celkem zatím koně Iva Köhlera dokázali zvítězit v 53 dostizích, z toho v šestnácti na nejvyšší výkonnostní úrovni.

Čestmír Olehla

Zatím šestkrát se radoval trenér Čestmír Olehla z vítězství ve Velké pardubické. Za čtyři triumfy z let 1987 – 1989 a 1991 je zodpovědný Železník, další dva přidala v sezónách 2003 a 2004 fenomenální Registana. Od té doby Olehla připravoval několik zajímavých skokanů, ale na skutečného nástupce dvou zmíněných hvězd stále čeká.

Aktuálně působí v DS Pegas ve Zhoři u Jihlavy a v neděli českému publiku poprvé ukáže novou francouzskou akvizici Beau Rochelais. Osmiletý polokrevný valach přišel do stáje majitele Jiřího Trávníčka z renomované stáje Patrice Quintona a Olehla na něj angažoval jeho dosavadního francouzského jezdce Alexandre Oraina. Třikrát v kariéře dokázal zvítězit, letos má na kontě dvě druhá a jedno čtvrté místo ze čtyř startů na menších francouzských drahách.

Přibližnou představu o nové naději Čestmíra Olehly dává dosažený rating 52, ale jak si Beau Rochelais poradí s pardubickými specifiky, se ukáže až v neděli.

Josef Váňa

V souvislosti s Josefem Váňou se nejčastěji skloňuje jeho rekordních osm jezdeckých vítězství z let 1987, 1988, 1989, 1991, 1997, 2009, 2010 a 2011. 66letý Váňa je přitom rekordmanem i mezi trenéry, kde má na kontě dokonce deset úspěchů.

Do 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou posílá čtyři svěřence. Dva z nich, Ange Guardian a Zarif, jsou ostřílení účastníci Velké, kteří se pokaždé dokázali umístit na dotovaných příčkách. Zarif vytěžil z pěti startů jedno druhé, jedno třetí, dvě čtvrtá a jedno šesté místo, zatímco Ange Guardian byl druhý, pátý a šestý. Kromě nich Váňa premiérově nasedlá do vrcholu sezony třídové valachy Theophilose a Mazhilise.

Grzegorz Wroblewski

Polský světoběžník Grzegorz Wroblewski, který aktuálně působí v severočeské Ploužnici a na Pavlině dvoře, se pyšní zvláštní bilancí. Ve Velké pardubické startoval zatím třikrát a pokaždé zvítězil. Jeho dosud jediným svěřencem ve slavném dostihu totiž byla fenomenální Orphee des Blins. V neděli se v jejích stopách vydá desetiletý Sztorm. Desetiletý hnědák stáje Nýznerov měl startovat už před rokem, ale na poslední chvíli musel být kvůli zdravotním problémům škrtnut.

Loňský vítěz Velké wroclawské v aktuální sezóně potrápil Ange Guardiana v červnové kvalifikaci, naposled byl zadržen ve Wroclawi. Populární trenér svému svěřenci věří, i když udržet „Gregovu“ neporazitelnost ve vrcholu překážkové sezóny nebude snadné. Wroblewski na Sztorma angažoval žokejskou osobnost, která na svůj první úspěch ve Velké stále čeká – Marka Stromského.