Přestože je Pardubické závodiště především centrem českých překážkových dostihů, v sobotu 19. srpna budou mít navrch rovinové dostihy. Těch se totiž odběhne hned šest, přičemž pardubickou premiéru budou mít startovací boxy, které v zimě přicestovaly ze slovenského Šamorína. Program dotváří dvojice dostihů přes proutěné překážky, z nichž Letní cena města Pardubic je vůbec nejkvalitnějším proutěnkářským dostihem dosavadního průběhu sezóny.
Všechny letošní dostihy přes proutěné překážky totiž měly status III. nebo nižší kategorie, zatímco Letní cena města Pardubic (3200 m) je dvojkou. Na její start se navíc postaví koně úspěšní na loňském mítinku Velké pardubické. Pomella (ž. Kocman) tehdy senzačně vyhrála Křišťálový pohár. V jediném letošním startu ale svěřenkyně Jozefa Franka na tento úspěch nenavázala, když v červnovém Zlatém poháru neakceptovala tempo a byla zadržena.
Dvojice Popinjay (Foret) – Ho My God (ž. Myška) si to v říjnu rozdala ve Stříbrné trofeji, tedy v podzimním vrcholu pro specialisty na klasické steeplechase. Úspěšnější byl tehdy dříve jmenovaný, ale třetí Ho My God na něj mnoho neztrácel. Letos se Popinjay zaskvěl především vítězstvím na rovině a v sobotu ho čeká první start od nedávné změny trenéra, když se od Štěpánky Myškové stěhoval k Heleně Vocáskové. Daliborem Törökem připravovaný Ho My God letos dvakrát zamířil do Francie, kde se mu ale vůbec nedařilo.
Do okruhu šancových koní patří rovněž Brexit (ž. Složil). Svěřenec Čestmíra Olehly totiž loni v červnu totožný pardubický dostih vyhrál a naposled se představil v květnu, kdy triumfoval v polské Wroclawi. Naposled zvítězil rovněž Radkem Holčákem připravovaný Northern Fighter (ž. Velek). Ten půjde na start po pouhých dvou týdnech, před nimiž ovšem narazil na výrazně slabší soupeře. V menším pardubickém dostihu letos zvítězil také svěřenec Alžběty Faltejskové Eisenherz (ž. Odložil).
Pallatium (ž. Liška) se loni nadějně ukázal v Itálii, ale letos se zatím do cíle nedostal. Podobně jako Popinjay nedávno změnil trenéra, když jeho přípravu od Luboše Urbánka převzala Veronika Lempochnerová. Především překvapit mohou Enfield Grey (ž. Stromský) a Eaglewing (Mach), kteří začátkem července obsadili třetí a čtvrté místo v Bratislavě, kde je v cíli dělila pouhá hlava.
Nejvýznamnějšími body rovinového programu je dvojice dostihů III. kategorie. Jako první z nich přijde na řadu Cena s Kapkou naděje (1500 m). Ta je vyhrazena dvouletým klisnám, takže na její start míří adeptky říjnové Ceny zimní královny, která se poprvé odběhne právě v Pardubicích.
Na dráze se už ukázala pouze dvojice z osmičky klisen. Kvalitně rozběhaná je především River Dawn (ž. Foret). Svěřenkyně Miroslava Nieslanika totiž obsadila třetí příčku v jedničkové Ceně Masise. Mezi šesticí debutantek pak najdeme řadu klisen s atraktivními původy. Tradičně dobře připravené juniory mívá trenérka Helena Vocásková, jejíž Krasha (ž. Andrésová) bude prvním startujícím potomkem v Českém derby druhé Krasavy.
Většinu rovinového programu tvoří handicapy, v nichž rozdílné hmotnosti teoreticky srovnávají výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými koňmi. Dramatické doběhy slibují i početná pole. Všech dvanáct startovacích boxů se zaplní i před startem Poháru BICZ holding 2023 (2480 m). V něm má dobré šance svěřenkyně Heleny Vocáskové Porcinella, která v žádném z deseti životních startů neskončila hůře než třetí. Naposled v Karlových Varech zvítězila a na vítězné vlně je i její jezdkyně Lenka Neprašová, která v neděli v Netolicích získala své premiérové rovinové vítězství. Mezi jejími soupeři najdeme i populární Blondie (Zedková). Ta loni zaznamenala sérii pěti vítězství, z nichž jedno přišlo i v Pardubicích.
První dostih odstartuje už ve 12.30 hodin, a kdo se nedostane přímo na závodiště, tradičně mu to nejpodstatnější nabídne přímý přenos na programu ČT sport. Jeho začátek je plánován na 14.35 hodin.