Pardubická sobota se špičkovými steeplery a proutěnkáři

Velká pardubická je tradičním vrcholem druhého říjnového víkendu, ale už řadu let platí, že kvalitní program je v Pardubicích nachystán také na sobotu. Dříve ho obstarávaly velké rovinové dostihy, v posledních letech patří sobota špičkovým klasickým steeplerům a proutěnkářům. Žádný z trojice vrcholů sice tentokrát není početně obsazen, nicméně na jejich startovních listinách najdeme několik velkých jmen.

Vůbec největší očekávání budí start Anakinga (Faltejsek), a to nejen kvůli jeho úspěchům, ale také proto, že letos ještě nevyběhl. Ve Stříbrné trofeji podporované sázkovou kanceláří BETINO (NL, 4400), která je podzimním vrcholem pro klasické steeplery, přesto platí za jasného favorita. Vždyť na českých drahách ani v jednom ze čtyř startů neprohrál. Konkrétně ve Stříbrné trofeji zvítězil už před třemi lety, kdy ještě jako svěřenec Jaroslava Myšky nadělil nejlepšímu ze soupeřů 7 délek. Loni se vracel na dráhu po zdravotní pauze a pod vedením Pavla Tůmy. Ten ho připravil k dalšímu vítězství na pardubickém říjnovém mítinku, když proutěnkářský Křišťálový pohár ovládl dokonce s převahou 9 délek. 

Na zaváhání reprezentanta stáje Dr. Charvát bude čekat čtveřice soupeřů. Svěřenec Čestmíra Olehly Polo Rouge (Orain) letos třikrát zvítězil ve Francii. Českou premiéru absolvoval v chuchelském Zlatém poháru EŽ Praha, kde mu po aktivním úvodu došly síly. Do cíle se tak dostal na vzdáleném čtvrtém místě, když ho porazil i třetí svěřenec Josefa Váni Mister Westminster (Bartoš).

Stálicí mezi špičkou klasických steeplerů je tempař Dangerous Gleam (Lovén), který před dvěma týdny v Meranu ztratil jezdce mezi překážkami, když podklouzl při točení. Veterán Čáriray Stříbrnou trofej ovládl před šesti lety, ale tentokrát mu asi nepomůže ani jeho pověstná podzimní forma. V jeho sedle bude Jan Odložil, který o minulém víkendu v Brně dosáhl na titul žokej.

Také účastníci proutěnkářského Křišťálového poháru města Pardubic (NL, 3400 m) si rozdělí dotaci 300.000 korun. I tady může její výraznou část získat stáj Dr. Charvát. Favoritkou dostihu je totiž talentovaná Cheminée (Faltejsek). Teprve čtyřletá svěřenkyně Pavla Tůmy nad překážky přešla až letos, ale v posledních startech naznačila, že nad nimi může dokázat mnohé. Před pěti týdny v Pardubicích totiž suverénně zvítězila v dostihu, který můžeme označit za předzkoušku Křišťálového poháru. Za sebou tehdy nechala druhého Black Barda (Bartoš) i třetího Icara (Orain).

Stájovým, ale nikoliv tréninkovým, druhem Cheminée je Aztek (Liška). Svěřenec Tomáše Váni se může pochlubit ještě výrazně delším seznamem úspěchů. Mezi sedmičkou jeho vítězství z dostihů nejvyšších kategorií nalezneme i předloňský Křišťálový pohár. Jeho loňskou edici vynechal, protože mířil do Itálie, kde triumfoval v Gr.1 Gran Corsa Siepi Di Merano. Letos ale zahájil sezónu až v srpnu a na své dřívější výsledky nenavázal, byť v obou startech nebyl od nejlepších zas tak daleko.

Zahraniční konkurenci tvoří polský Trim (Chopyk), jehož rozhodně nelze podceňovat. Jeho obvyklou taktikou je, že dostih pořádně napálí, přičemž ve Wroclawi už ho soupeři většinou nedostihnou. Před měsícem tímto stylem ovládl největší polský dostih přes proutěné překážky Wielkou Partynickou, v níž soupeřům nadělil přes 20 délek. Tady ho každopádně prověří silnější soupeři. Šestičlennou sestavu doplňuje Golden Devil (Matuský). Ten ve své první proutěnkářšké sezóně sice podává spolehlivé výkony, ale na ty nejlepší by mu mělo něco scházet.

Vrcholem sezóny pro tříleté proutěnkáře je Cena společnosti BOHEMIA SEKT, s.r o. – Zlatá spona tříletých (I. kat., 3200 m). Mezi jejími šesti účastníky jsou dva výrazní kandidáti na vítězství, kteří shodně ve dvojici překážkových startů nepoznali přemožitele. I tady má dobré vyhlídky trenér Pavel Tůma a stáj Dr. Charvát, jejíž modrožluté barvy reprezentuje First Of All (Faltejsek). Polobratr před dvěma lety ve Zlaté sponě tříletých vítězného Arkalona zamířil rovnou nad překážky a dvakrát zvítězil ve Slušovicích. Tamní konkurence sice nebyla nejsilnější, ale v obou případech měl výrazné rezervy a příslibem pro větší dostihy je také jeho výborný původ.

Svěřenec Čestmíra Olehly Benjamin (Orain) ukázal dobrou třídu už na rovinách, když absolvoval několik derby trialů a ve Velké červnové ceně ztrácel z osmého místa jen 6 délek na vítěze. Nad proutěnkami lehce zvítězil v Pardubicích i následně ve Wroclawi.
(jf)