Pardubické dostihy – Hattrick do Němčic, double do Pegasu

Páteční předehra závěrečného kvalifikačního mítinku na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou nabídla šestici dostihů. Rovinovému programu kralovali koně z tréninkové centrály Vocáskových, oba dostihy přes proutěné překážky ovládli koně stáje Pegas připravovaní Daliborem Törökem.

Páteční program otevřely čtyři po sobě jdoucí rovinové dostihy. Své umění velmi dobře připravit koně do těchto dostihů naplno ukázala tréninková centrála Heleny Vocáskové v Němčicích, když její svěřenci ovládli tři z těchto dostihů.

Hned na úvod odpoledne se v dostihu pro tříleté koně na 2800 metrů – v Ceně podporované společností Provet – prosadila Stezka stáje ZEAS Staré Hradiště se svým stálým jezdcem, žokejem Jaromírem Šafářem. Byl to pro ni čtvrtý start kariéry a už druhé vítězství. Krásným koncem porazila své soupeře Angel´s Glory LP, Dařbujána, Aribise a Lorelly.

O dostih později, v Ceně za podpory OZA reality pro čtyřleté a starší koně na 3200 m se prosadila Sahara, kterou v Němčicích připravují pro stáj Velorex – Pirk. Byl to její první letošní start, který pod Editou Vaníčkovou proměnila v lehké vítězství. V předchozích dvou startech v roce 2020 tato dnes čtyřletá hnědka zvítězila. Za Saharou doběhli koně v pořadí Landmark, Ile Jones, Dancer of Denali, Bell Elysees.

Třetí vítězství realizační tým Heleny Vocáskové dosáhl v Ceně Jezdectví vypsané pro tříleté a starší koně na 2800 metrů. Znovu nedali šanci své konkurenci, když cílem jako první proběhl čtyřletý Kingston Lilly s žokejem Jaromírem Šafářem, a to i přes to, že nesli nejvyšší váhu v poli. Pro žokeje Jaromíra Šafáře to bylo druhé vítězství dne. „Tempo dostihu bylo pomalé a nikomu se dopředu příliš nechtělo, proto to žokej musel vzít na sebe. Taktika asi byla jiná, ale vyšlo to,“ komentoval průběh dostihu majitel vítězného koně Stanislav Chudáček. Za vítězným Kingston Lilly dokončili Giannina, Pomella, Black Bard a Quenty.

Jediné rovinové vítězství mimo němčickou centrálu putovalo do stáje BoKa Seniors, a to v druhém oddělení dostihu pro tříleté koně na 2800 metrů. V Ceně společnosti EFEZA s.r.o. si jej vybojoval trenérem Petrem Křížem připravovaný Lamprey s jezdkyní Taťánou Mášovou, který doposud zkoušel především chuchelskou dráhu. „Tenhle dostih byl pomalejší než náš poslední start. Po něm skoro tři měsíce odpočíval a asi mu to prospělo. Při točení do cílové roviny jsem věděla, že je na tom dobře a že nemůže prohrát,“ prozradila vítězná jezdkyně. Za vítězem doběhli koně v pořadí Persian Prince, Dalmácie, Tasmína a Reggaeton.

Po čtveřici rovinových dostihů následovaly dva dostihy III. kategorie přes proutěné překážky. Tady pro změnu nedali soupeřům šanci koně z dostihové stáje Pegas. Mezi tříletými na trati 3200 metrů se velmi lehce v Ceně společnosti Tipsport prosadila Ironika, pro níž to bylo premiérové vítězství. Doposud byla jednou pátá a jednou čtvrtá. Mezi čtyřletými a staršími v Ceně Nadace pro rozvoj města Pardubic s výrokem „zadrženě“ zvítězil šestiletý Dragon, pro kterého to také bylo první vítězství v kariéře. V obou případech byl v sedle Daniel Vyhnálek, který tak – stejně jako trenér Dalibor Török – může oslavit double. „Ironice jsem měl za úkol udělat hezký dostih, to se asi povedlo. S Dragonem jsme si měli držet pozici, aby nám soupeři neunikli. A jo, obě vítězství byla snadná,“ usmíval se Daniel Vyhnálek.

Kompletní výsledky jsou k dispozici na webu www.dostihyjc.cz

Dvoudenní mítink pokračuje v sobotu 4. září, kdy je na programu závěrečná kvalifikace na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou a také několik předzkoušek dostihů, které se běhají v rámci „velkopardubického“ mítinku. První z osmi dostihů startuje ve 13:00 hod.