Podvečerní dostihy přilákaly koně i diváky

Premiérový a prozatím jediný rovinový mítink sezony přilákal na Pardubické závodiště zajímavý počet diváků a vyvolal velký zájem i mezi dostihovými stájemi. Do dvou dostihů se přihlásil velký počet koní, a tak došlo k jejich dělení. Páteční podvečerní dostihy tak nabídli divákům kombinaci pěti rovinových dostihů a dvou dostihů přes proutěné překážky.

Nejpočetněji obsazenou startovní listinou byla hned v úvodu Cena za podpory daňového poradce Petra Beneše Pardubice vypsaná pro tříleté a starší koně. V dostihu V. kategorie na 2800 metrů se představilo 14 koní. Největší favoritka Kingston Lilly byla z dostihu škrtnuta, a tak se otevřela cesta k vítězství druhé favoritce, ryzce Sy Ju Ree. V letošní sezoně se pravidelně umísťuje a svůj start v Pardubicích proměnila ve vítězství. Pro jezdkyni Taťánu Mášovou ji připravil trenér Petr Kříž. Za nimi dokončili koně v pořadí Temigin (Daniel Vyhnálek), Papaya Paya (žk. Agáta Čermáková), Maine d´Ange (Alena Plimlová) a Noweta (ž. Vendula Korečková).

V dalším dostihu odpoledne, čtyřkové rovině na 2800 metrů pro tříleté koně, se představilo hned několik debutantů na dostihových drahách či méně zkušených koní. Tipaři proto v této Ceně společnosti EFEZA s.r.o. nejvíce věřili trojici Yank – Fatra Glonka – Wellunca a právě posledně jmenovaná ryzka z lotu trenérky Hany Kabelkové v dostihu jistě zvítězila. V jejím sedle byl Michal Demo. Další z favoritů Yank dokončil s žokejem Davidem Liškou druhý, Fatra Glonka s žokejkou Vendulou Korečkovou doběhla čtvrtá. Mezi se vklínil debutující Samson Moon s mladou žákyní Lenkou Neprašovou. Tabuli doplnil také nováček na dostihové dráze Frenki s Danou Bořánkovou v sedle.

Ve druhém oddělení stejného dostihu, tentokrát nazvaného Cena Dostihového spolku, startovalo jedenáct koní. I tady bylo několik debutantů. Velmi lehce zvítězila Sahara trenérky Heleny Vocáskové, která do sedla angažovala Beysima Ferhanova. Za nimi na druhém místě doběhla debutující hnědka Jacqueline s žokejem Janem Vernerem před taktéž debutujícími Terazki (Michal Hrouda) a Irma (ž. Pavlína Filipová). Tabuli uzavřel Regtime s žokejkou Vendulou Korečkovou.

Dvě oddělení měl i rovinový dostih IV. kategorie na 3200 metrů. Do Ceny hejtmana Pardubického kraje odskočilo třináct koní. Nejvyšší třídu a zkušenosti se supervytrvaleckými distancemi měla pětiletá Given Choice, které své kvality naplno využila. Svěřenkyně trenérky Iwony Wroblewske zvítězila spolu s žokejem Jaromírem Šafářem. Za nimi doběhli Nel (Michal Hrouda), Blondie (ž. Jakub Pavlíček), Chicho de Chilli (am. Sabina Mokrošová) a Mobilization (Daniel Vyhnálek).

V následující Ceně za podpory Účetní Pardubice s.r.o. o vítězství usilovala dvanáctka koní. Nakonec vítězná sedmiletá Nazma loňskou sezonu vynechala, na dostihovou dráhu se ale vrátila přesvědčivým výkonem. Šlo o druhý úspěch dvojice trenérky Heleny Vocáskové a jezdce Beysima Ferhanova. Za nimi dokončila První Dáma (am. Sabina Mokrošová) před Be Manem (ž. Jan Rája), Stinboxem (Marek Stromský) a Kopretinou (ž. Martina Havelková).

Závěr pátečních podvečerních dostihů obstaraly dva dostihy přes proutěné překážky. V Ceně Pardubického kraje – proutkách IV. kategorie na 2800 metrů pro tříleté koně – se představilo třináct koní. Úspěšný byl Albatros, který se dlouhou dobu držel na zadních pozicích. Při svém nedávném debutu nad překážkami byl v Pardubicích s Danou Bořánkovou třetí. Teď jej trenérka Helena Vocásková nasedlala pro žokeje Marka Stromského. Druhá doběhla debutující Honey Sexy, kterou vedl žokej Jan Faltejsek. Za nimi doběhli Show Met he Money (Pavel Složil ml.), Scalastar (ž. Jaroslav Myška) a Čáryjape (ž. Josef Bartoš).

Závěrečný dostih byl současně vrcholem mítinku a také prozatímní sezony. Do dostihu přes proutěné překážky II. kategorie na 3400 metrů, v Ceně města Pardubice, odskočilo devět koní, Westerwald nestartoval z důvodu pádu jezdce na zkušebním skoku. Řada z účastníků dostihu patří ke kvalitní překážkové špičce. Vyčnívat měli meranský vítěz Night Moon či vítěz Zlaté spony tříletých Benjamin. Krásným závěrem si pro vítězství došel čtyřletý Night Moon připravovaný Pavlem Tůmou a vedený žokejem Janem Faltejskem.  „S kobylou to bylo v předchozím dostihu těžší, ale tady jsem věděl, že to bude v pohodě,“ shrnul oba dostihy přes proutěné překážky Jan Faltejsek. Druhý favorit Benjamin dokončil až šestý za King Heart (ž. Marek Stromský), Gold Evasive (ž. Martin Liška), Medici (ž. Jan Odložil) a Chelmsford (ž. Jan Kratochvíl).