Podzimní všestrannost – část třetí: Kateřina Benediktová nedala soupeřům šanci

Podzimními závody všestrannosti byla v Pardubicích uzavřena také jezdecká sezóna. Na dostihovém závodišti se od pátku do neděle soupeřilo o vítězství v sedmi různě obtížných soutěžích. Vítězkou té nejobtížnější se stala Kateřina Benediktová s Laidalem. Své soupeře nechala daleko za sebou.

V soutěži stupně S (CNC 2*), tedy v Ceně města Pardubic, se s jednoznačným výsledkem prosadila Kateřina Benediktová reprezentující JK Sport Pravčice. S hřebcem Laidalem vedli od prvního dne soutěží. „Pocity jsou výborné, bylo to perfektní zakončení sezóny. S Laidalem jsou všechny disciplíny velmi dobré, ale cross je samozřejmě nejlepší,“ usmívala se Kateřina Benediktová po vítězném závodě. „Trať byla pro zakončení sezóny ideální. Nebyla úplně lehká, ale také ne příliš obtížná. Trošku jsme se bála výskoku, po kterém na jeden cvalový je hned kláda. Koně to neznají, ale on je v pohodě. S ním je všechno za odměnu.

Druhé místo pro sebe nakonec ukořistila Šárka Mejstříková se Zylo. Přes drobné zaváhání na parkuru nakonec zástupkyně Stáje J+J Votava uhájila svou pozici před Lukášem Létalem a jeho Sanem. Ten se díky jednomu z mála čistých parkurů posunul v průběžném pořadí z šesté příčky po drezuře na druhou pozici po dvou disciplínách, ale kvůli drobné penalizaci na crossu za překročení času se umístil třetí. Od Šárky Mejstříkové ho dělily jen dvě desetiny bodu. Čtvrtý se umístil Pavel Kaluža se Scyris MT-1/Scyris G a pátý Petr Rydval v sedle Samarise.


Překvapení se nekonalo ani Ceně firmy Kubias a.s. – výroba překážek (L 1*). Průběžné vedení i ve finále uhájila Nikola Hlavatá s Kai, reprezentují JS Slavíkov. Za ní se umístil druhý Matyáš Dáňa s Happy Day 3, který po druhém dnu soutěží díky bezchybnému parkuru poskočil ze šestého místa z drezury na průběžné druhé místo, a třetí Pavel Březina s Pandorou 262. Ten byl po úvodních drezurách až devátý, po parkurech poskočil na třetí místo, a to udržel i v závěrečném crossu. Na čtvrtém místě skončil Pavel Kaluža s Touhou a pátý v této soutěži z Pardubic odjíždí účastník olympijských her Miroslav Trunda s Evitou 7.


Ceně advokátní kanceláře Lindy Weidenhofferové (ZL) se na pozici vítěze hned po úvodních drezurách usadila Nikol Raidová a své průběžné vedení udržela i po parkurech a nedělních crossech. S valachem Santinusem reprezentantka Zámecké jízdárny neobdržela žádnou penalizaci a soutěž ukončila s náskokem 2,9 trestného bodu na stříbrnou Terezu Slukovou z JK Farma pod Lipou. Ta naopak v sedle šestileté klisny Majolika-K průběžným pořadím stoupala. Po drezurách byla čtvrtá, po parkurech třetí. „Cestovatelkou“ výsledkovými listinami byla nakonec třetí Pavlína Martínková. S valachem Caspi 2 reprezentují Jezdecký spolek Doudleby nad Orlicí. Po drezurní úloze obsadili druhou příčku, jenže čtyři trestné body na parkuru pak znamenaly propad na páté místo. Zpět se Pavlína Martínková dostala díky rychlému času a nulové penalizaci v terénní zkoušce.

Jen dvě desetiny bodu pak v konečném pořadí dělily čtvrtého a pátého jezdce. Miroslav Trunda s klisnou Mellevue van Rechteren začínal na 10. místě, po parkurech se posunul na šestou pozici a nakonec skončil čtvrtý. Za ním závody dokončil slovenský reprezentant Martin Maivald, kterého lepší umístění stála penalizace za čas v závěrečné zkoušce – crossu. Po drezurách a parkurech byl třetí, resp. druhý.


V Ceně ADW FEED a.s. (Z) lze najít velkého smolaře. Rakouská závodnice Margit Appelt totiž po prvních dvou dnech závodů vedla, závěrečný cross se jí ale vůbec nepovedl a s Quentchen Gluck skončila až dvaatřicátá. Podobný, i když ne tak dramatický pád zaznamenala také v průběžném pořadí druhá Eliška Zikmundová, která v celkovém pořadí obsadila nakonec 12. místo. Na první příčku se vyhoupla Amálie Mašková s Battalion, která byla v průběžném pořadí před nedělním finále třetí. Stříbro si odváží Michaela Kadlecová s Ariana Devries a bronz Adéla Horáčková s Mišelin Aha. Čtvrtá se umístila Anna Šeďová s Danem 15 a pátá Natalia Tarabini s Dreamer 48.


Ze soutěže stupně ZL bylo vyhodnoceno Oblastní mistrovství Východočeské oblasti ČJF ve všestrannosti družstev. Šampionkami východních Čech se staly členky týmu číslo 2, tedy Ema Štěpánková s valachem Anisio, Eliška Houdová s klisnou Annie, Nikola Hlavatá s klisnou Šejbou a Andrea Novotná s valachem Eldorado 3.

Ve stejné soutěži byl hodnocen také Veteran Cup ve všestrannosti pro jezdce nad 50 let. Zvítězil Karel Diringer s Car Pento v barvách Jezdeckého oddílu při SŠZe Přerov před rakouským závodníkem Rolandem Freundem a Martinem Sokolem.

Ze soutěží stupňů obtížnosti S a L vzešel vítěz Senior Cupu ve všestrannosti. Ten byl vypsán pro jezdce starší 40 let. V něm zvítězil Pavel Březina reprezentující VOŠ a SZeŠ Benešov před Lukášem Létalem a Pavlem Kalužou.


Už v sobotu 5. listopadu byly ukončeny další tři soutěže. V Ceně Dostihového spolku a.s. (Pony L) zvítězila Anna Urbanová s hřebcem Leonardo (Jezdecký klub Rozela). V Ceně Mauricio (Z) vyhrála Nikol Raidová s klisnou Wivien 1 (Zámecká jízdárna) a v Ceně Alavis (Hobby ZK) je vítěznou dvojicí Eliška Hrubá a Sindy 33 z JS Rožmitál.