Pohádková kniha pro děti i dospělé půjde do světa na pardubických dostizích

V nakladatelství Olympia vychází v listopadu letošního roku kniha rodačky z Pardubického kraje Marcelly Marboe s názvem „Ali a kůň za milion milionů“. Kmotrem této knihy pro děti i jejich rodiče je Václav Chaloupka a návštěvníci Závěrečného dostihového dne se s ní i její autorkou budou moct seznámit při autogramiádě. Ta je plánována ve 14:15 hod. v prostoru před hlavní tribunou. O malou chvíli později si knížku odnese i vítěz letošního ročníku Velké pardubické se Slavia pojišťovnou.

O knize

Ali a kůň za milion milionů je kniha, kterou dospělí vstupují do dětství a děti do pohádek. Vstupují tam, kde má každý právo na svůj vlastní prostor, pravdu, zkušenost a kde se tyto dva světy prolínají jeden v druhém. Je to pomyslná perspektiva, darovaná otevřením knížky každému, kdo umí chvíli snít. Autorka sama říká: „Mým osobním dětským sněním je nos zabořený v hřívě koně a tvář přitisknutá k tepu jeho krku. Kůň je mou láskou. Lásku cítím k lidem, ke zvířatům, stromům i celé přírodě, ovšem kůň je moje soukromé tajemství všeptané do vrby. Moje po staletí sdílená legenda. Symfonie barev a zvuků. Poselství křivek a barevných tónů. Vzpínající se kůň je vertikálou směřující ke slunci a hvězdám, běžící je horizontálou krásy.Kůň pro mě představuje inteligenci, eleganci, nonšalanci, empatii – tedy vlastnosti, které mnoha lidem chybí.“

A tak jdeme příběhem, spolu s Ali a poníkem Zbojníkem, kocourem, plivníkem a partou kluků, jdeme den po dni z tajemné křížkovsko-smíškovské země voltyžérskou cestou až do Prahy a k panu prezidentovi. V zajetí zdánlivě běžného, všedního, zapomínaného, všeho toho kolem nás, jsme najednou účastni proměny, kdy se z obyčejného stává neobyčejné.

Protože po věky věků je každý obyčejný život neobyčejný.

A Ali? … ta to přece ví.

F. Mareš   

O autorce

 Marcella Marboe-Hrabincová se narodila a dětství prožila v Řečanech nad Labem a v Kladrubech nad Labem, kde se dívala na svět z hřbetů koní. Vystudovala Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze spolu s českým jazykem a literaturou na fakultě filosofické. Pracovat začala v Pardubicích jako středoškolská profesorka, později jako vedoucí katedry tělesné výchovy na tamní Univerzitě.

Do literatury vstoupila jako prozaička, ale velice brzo, zřejmě dík své stále se vracející inspiraci dětstvím, začala o jeho kouzelných podobách vyprávět v několika dětských knížkách, za které získala ceny. Vedle dalších próz napsala publicistický román o svém působení v Radě ČT v krizovém roce 2000, Boj na Kavčí hoře. Marcella Marboe pracovala i pro Český rozhlas a Českou televizi. V průběhu let získala Cenu nakladatelství Albatros a Cenu dětského čtenáře. V roce 2016 dostala cenu M. Švandrlíka. Autorčin přínos východočeské literatuře Město Pardubice odměnilo pamětní medailí. Marcela Marboe-Hrabincová je předsedkyní Východočeského střediska Obce spisovatelů, předsedkyně Sdružení autorů knih pro děti a mládež České republiky, je členkou Obce spisovatelů a PEN klubu.