Polokrevní sourozenci to na pardubické dráze umí

3. června 2024

Ironika, Godfrey, Forman – trio sourozenců, kteří se v sobotu 25. května představili na pardubické dráze. První dva do Pardubic přivezl ze Zhoře na Jihlavsku trenér Dalibor Török, jejich „polobráchu“ Formana na dráhu poslala trenérka Kateřina Ilíková. Potomkům polokrevné vranky Partoutatou se tu vcelku dařilo, vždyť Godfrey dokonce vyhrál kvalifikaci na Velkou pardubickou.

Vranka Partoutatou to na pardubické dráze taky uměla. Vítězně tu dokázala seběhnout jak překážkový sprint, tak i vytrvaleckých 5200 metrů. Majitel stáje DS PEGAS Jiří Trávníček ji přivezl z Francie s o mnoho známější Orphee des Blins. Ta ale na dráze zůstala mnohem déle, a tak je rejstřík jejích vítězství podstatně delší. Chovatelsky je však Partoutatou pro stáj s koněm na dresu nezastupitelná. Ze sedmi potomků se na dráze neobjevila jen nejmladší Johanka.

V Pardubicích se v sobotu 25. května představili hned tři Partoutatounini potomci. Dva z nich se dokonce utkali v jednom dostihu. V Ceně společnosti Matrix na 4600 metrů se více dařilo mladší z nich. Šestiletá Ironika z lotu trenéra Dalibora Töröka doběhla druhá. Devítiletý Forman, kterého Jiří Trávníček prodal a který se připravuje u trenérky Kateřiny Ilíkové, zapsal do statistik jedenácté místo. Největší hvězdou mítinku ovšem byl osmiletý Godfrey, který o hlavu porazil favorita I. kvalifikace na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou Chelmsforda a oplatil mu tak porážku z loňské květnové kvalifikace.

„U nás máme celou velkou rodinu těchto polokrevníků. V šesti letech nám začínají vracet práci a čas, který dostali, aby dozráli. Ironika měla dva smolné dostihy – při tom prvním nám ji žokej ve Francii zastavil v půlce dostihu, při druhém jsme spadli po třetím skoku. Tentokrát ji ale Daník (Daniel Vyhnálek, pozn. red.) perfektně odjezdil,“ pochvaloval si Dalibor Török. Trenér Dostihové stáje PEGAS byl samozřejmě spokojený i s vítězem Godfreyem. „Je to vytrvalý kůň, má dobrý konec. Je to ale taky trochu poděs, chová se někdy jako hříbátko, na všechno kouká. Ale když závodí, je na něj spolehnutí.“

Jsou tu ovšem i další potomci Partoutatou. Casper zvládl dvakrát dokončit Velkou pardubickou. V roce 2020 ji pod Sertashem Ferhanovem dokončil šestý, o rok později s Danielem Vyhnálkem finišovali na osmém místě. Jeho „pravý bratr“ Draco běhal jen v zahraničí. Na domácí dráze se prezentuje sedmiletý High In The Sky, naposledy se představil 8. května 2024 v Pardubicích, vloni tu v den Velké pardubické vyhrál kros III. kategorie na 4600 metrů.