Pomella je zpět!

Je to nejtřídovější kobyla, na které jsem v Čechách seděl,“ říká vítězný žokej Jakub Kocman

Druhý srpnový mítink divákům nabídl kombinaci rovinových dostihů s proutkami, jejichž vrcholem byla LETNÍ CENA MĚSTA PARDUBIC. Do širšího okruhu favoritů patřila pětiletá vranka Pomella, která se pod vedením svého již stálého jezdce, žokeje Jakuba Kocmana, po červnovém výpadku znovu vrátila na vrchol.

Svěřenkyně trenéra Josefa Franka vloni v říjnu senzačně zvítězila v proutěnkářském vrcholu sezóny, v Křišťálovém poháru. V letošním klasickém Zlatém poháru ale nestíhala tempo a její jezdec ji musel zastavit. V Letní ceně města Pardubic to už opět byla Pomella jak si ji dostihoví fanoušci pamatují. V cílové rovince to bylo její velké představení, zvítězila s výrokem „velmi lehce“.

Konkurencí v dostihu jí měli být především květnový vítěz z polské Wroclawi Brexit a také polokrevný Ho My God, který se vracel do Čech z výletu do Francie. Hned po startu se na první pozici usadil Ho My God (ž. Jaroslav Myška) a v doprovodu Brexita (ž. Pavel Složil ml.) a také Eisenherze (ž. Jan Odložil) tak cválal až na konec protilehlé rovinky. Tam ho už střídala Pomella, která se naopak většinu dostihu držela na zadní pozici a kterou její žokej začal postupně posouvat startovním polem dopředu až za lesíkem. Do prostoru cílové roviny Pomella vbíhala s obrovským náskokem. Za ní doběhl Eisenherz před Popinjayem (Petr Foret), který se nedávno stěhoval od trenérky Štěpánky Myškové k Heleně Vocáskové. Ho My God doběhl současně na čtvrté pozici s Northern Fighterem. Ten v Pardubicích s žokejem Ondřejem Velkem zvítězil před pouhými dvěma týdny. Za nimi doběhl ještě Enfield Grey (ž. Marek Stromský). Brexit byl v cílové rovině zadržen, stejně jako Eaglewings, jehož jezdce zradila výstroj.

„Pomella byla dneska jako vyměněná po tom Zlatém poháru. Měl jsem problémy ji držet do správné chvíle. Vím, že když je taková chtivá, že budeme bojovat o vítězství. Když se podívám zpět, tak v mé kariéře je to asi nejtřídovější kobyla, na které jsem v České republice seděl. Jezdil jsem kvalitní koně v Anglii, s touhle kobylou by to klidně mohli zkusit i venku,“ komentoval výkon klisny Jakub Kocman.  

Druhým překážkovým dostihem dne byla proutěnkářská Cena společnosti Tipsport, která nabídla nejobsazenějším dostihem dne. Tempa dostihu se ujala Nanamixa vedená Danielem Vyhnálkem, za ní se pohybovali Hibernian (ž. Marcel Novák) a Kubera (ž. Petr Tůma). Nic se na tom neměnilo prakticky celý dostih, až v protilehlém oblouku se dopředu začal posouvat Wilantos. Žokej Marek Stromský po překonání poslední překážky už na nic nečekal a se svěřencem trenéra Grzegorze Wroblewskeho zvítězil. Nanamixa doběhla druhá před Hibernianem, Agadir Goldem (ž. Ondřej Velek) a klisnou jménem Stratosferic (Petr Foret).

Proutěné překážky doplnila šestice rovinových dostihů, z nichž nejprestižnější byl Pohár BICZ holding 2023. V trojkové rovině na 2480 metrů zvítězila Porcinella s Lenkou Neprašovou v sedle. Čtyřletá svěřenkyně trenérky Heleny Vocáskové tak navázala na své nedávné vítězství v Karlových Varech.

Status třetí kategorie měla také Cena s Kapkou naděje. Dostih na 1500 metrů byl vypsaný pro dvouleté klisny a byl jakousi generálkou na Cenu zimní královny, která se v Pardubicích poběží poprvé v říjnu letošního roku. Zvítězila v ní nejzkušenější klisna ve startovním poli River Dawn s žokejem Petrem Foretem v sedle. Tmavou hnědku připravuje trenér Miroslav Nieslanik.

Úvod celého odpoledne obstaral rozdělený dostih páté kategorie na 1850 metrů. V prvním oddělení, Ceně vohaknemete.cz, zvítězil Tom Jovi s žokejem Jiřím Chaloupkou. V druhém oddělení – Ceně Jezdectví se radovali Roxette a am. Jindřich Fabris.

Status čtvrté kategorie pak měla rovina na 1100 metrů, která se běžela jako Cena podporovaná společností MIKROP ČEBÍN a.s. V ní první a druhé místo obsadily klisny trenéra Jiřího Brože, i když později druhé Franje se do dostihu vůbec nechtělo. Zvítězila Aniela s am. Natálií Flenerovou.

V závěrečné rovině na 3200 metrů pro amatérské jezdce, Ceně společnosti EFEZA, lehce vyhrála Galéra s Annou Lebduškovou.