Přihlášky naznačují, jak může vypadat první crossový mítink sezóny

Po dubnovém rozběhnutí se na rovinách a nad proutěnými překážkami odstartuje v tradičním termínu 8. května také crossová sezóna. Jejím vrcholem bude – stejně jako po dobu posledních padesáti let – úvodní cross country nesoucí jméno po trojnásobném vítězi Velké pardubické Korokovi. Na přihláškách figurují zajímavá jména, včetně téměř neporazitelného ryzáka jménem Gatsby.

V prozatím otevřeném dostihu jsou na přihlašovací listině jména sedmi koní od sedmi různých trenérů. Pravděpodobně nejvíce vyčnívá šestiletý Gatsby trenéra Pavla Tůmy. Ryzák patřící stáji Dr. Charvát má za sebou osm startů, z toho sedm vítězných. Osmé vítězství mu uniklo v roce 2021 v Pise, kdy za svým stájovým kolegou doběhl druhý.
Trenér Stanislav Popelka přihlásil vítěze loňské kvalifikace a účastníka Velké pardubické Imphala, Josef Váňa st. zamýšlí uspět s Lodgian Whistle, který sice vloni na podzim upadl v Poplerově memoriálu, ale jeho dřívější výsledky jsou velmi dobré. Ve stejném dostihu si před startem postavil hlavu svěřenec Radka Holčáka Mediciman, ovšem dva předchozí pardubické starty proměnil ve vítězství – včetně Červnové cross country Válečníka. Ze Slovenska má zájem o start Royal Gino trenéra Mariána Štangela a sedmičku přihlášených doplňují svěřenci dvou žen – Vendula Jirčáková přihlásila Derby Plus a Ivana Porkátová Her Him.

Nejobsazenějším dostihem je podle přihlášek rovina IV. kategorie na 3200 metrů. V tomto bumperu je přihlášeno sedmnáct koní. Naopak nejmenší zájem je o cross country – handicap III. kategorie, který trenéři obeslali pouze šesti přihláškami – ovšem opět velmi zajímavými. Znalcům jsou zcela určitě dobře známá jména jako Coupstar, Giorgione, Kmotr a především stoprocentně úspěšný Greek Desert, kdy šest jeho životních startů rovná se šest vítězství.

Uzávěrka startovních listin je ve čtvrtek 4. května.