Program letošní výstavy Koně v akci bude dožínkový

Už jen čtyři týdny zbývají do termínu výstavy Koně v akci. Letošní třiadvacátý ročník druhé největší akce po Velké pardubické se na Pardubickém závodišti uskuteční o víkendu 11. a 12. září. A aby toho nebylo málo, v neděli se budou na zdejším hipodromu slavit dožínky. Těšit se můžete na různá plemena koní při všech možných pracovních i soutěžních činnostech, ale také v rámci uměleckých vystoupení.

Výstava Koně v akci má na Pardubickém závodišti téměř čtvrt století dlouhou historii. Nebudeme přehánět, když řekneme, že za ty roky se výstavy účastnilo několik tisíc koní. Jen letos jich přibude na dvě stě dalších. Předvedou se malá i velká plemena, uskuteční se několik národních šampionátů a prezentací všestranných dovedností koní.

V chovatelských kolekcích se představí klisny, hřebci i hříbata plemen chladnokrevných koní, haflingů, slovenského teplokrevníka i shetlandských pony. V některých případech je budou hodnotit i mezinárodní posuzovatelé. Tyto svody a výstavy se budou konat hned na třech plochách současně a tak bude z čeho vybírat. Tato plemena se představí i v dalším programu výstavy, například při třech Mistrovstvích České republiky. Ta se týkají chladnokrevných koní, kteří se utkají v orbě koňmi, v těžkém tahu a v ovladatelnosti s kládou. Tato plemena návštěvníkům přestaví také nové formy ekologického zemědělství – koně na závodišti ukážou moderní metody orby či sečení trávy.

Všestranné dovednosti v zápřeži i pod sedlem předvedou haflingové – někdy také nazýváni jako „bloňďáci z Tyrol“. Poprvé v historii se tu uskuteční překážkový dostih shetland pony s dětskými jezdci. K vidění budou také starokladrubští koně v zápřeži i v drezuře, ale také v policejním výcviku. Diváci budou moct fandit při koňském fotbalu nebo obdivovat souhru člověka a koně při výcviku koně v absolutní volnosti. Tuto ukázku se šesti koňmi najednou předvede „zaříkávač koní“ Miloslav Simandl.

Bude toho ale mnohem víc. V doprovodném programu se návštěvníci výstavy mohou těšit také na výstavu hospodářských zvířat či zemědělské techniky, pro děti jsou připravena dětská stanoviště a řemeslný jarmark, kde si budou moct společně s rodiči vyzkoušet mnohá tradiční řemesla. Bude čas i na hudební vystoupení, výstavu obrazů a nejen tatínci jistě ocení prezentaci malých pivovarů. Součástí sobotního programu bude také již tradiční přehlídka regionálních potravin MLS Pardubického kraje.

V neděli 12. září se k výstavě Koně v akci připojí také „Dožínky“. Bohatý program pořádá Okresní agrární komora Pardubice a také v neděli se mají návštěvníci Pardubického závodiště na co těšit. Vstup v neděli je zdarma.

Podrobný program a další informace k výstavě Koně v akci je průběžně doplňován na webových stránkách ZDE

Program chladnokrevných koní podporuje státní podnik Lesy České republiky.