První den výstavy si užilo na tři tisíce návštěvníků

V pořadí už 23. ročník výstavy Koně v akci má za sebou první část programu. V sobotu 11. září závodištěm prošlo na tři tisíce diváků, kteří se mohli účastnit nejen chovatelských přehlídek a ukázek, ale i dalšího doprovodného programu.

Už od ranních hodin pozornost poutaly šampionáty hříbat a tříletých klisen chladnokrevných plemen norik, slezský norik a českomoravský belgik, o chvíli později se k nim připojil svod klisen a výstavy hřebců plemen hafling a také Shetland pony show, Došlo i na křest, když v rámci výstavy hříbat slovenského teplokrevníka dvě nepojmenované kobylky pokřtil trojnásobný vítěz Velké pardubické Josef Bartoš. Hříbata dostala jména Cassiopeia a Gaia, tato jména vzešla z předchozí ankety na sociálních sítích. Josef Bartoš uvedl také film Žokejové – cesta na Velkou pardubickou, který popisuje nejen jeho přípravy na legendární dostih.

Svou další kapitolu napsala také soutěž v orbě. V oranici u Poplerova skoku se už po osmnácté uskutečnila soutěž O ruchadlo bratranců Veverkových, kterou podporuje obec Rybitví a jejíž výsledky vzešly z národního šampionátu. Současně se konal i XVIII. ročník Mistrovství České republiky v orbě, což byla v Pardubicích premiéra. V kategorii klasický pluh zvítězil Josef Hradec s Wendelínem a Spartakem, v otočném pluhu Miloslav Lankaš s koňmi Bety a Kryšpín.

V odpoledních hodinách pak ožila cílová rovina, které své všestranné umění předvedli haflingové, děti v sedlech shetland pony závodili v prvním překážkovém dostihu, představila se chladnokrevná plemena i starokladrubští vraníci – nejprve v zápřeži, vzápětí při drezuře s dámou v sedle a následně také ve službách jízdního oddílu Městské policie Pardubice. K vidění byl také koňský fotbal, westernové ježdění nebo formanská jízda. Vrcholem programu byla show Miloslava Simandla, který se šesti koňmi pracuje v absolutní volnosti…

Nejkrásnějším koněm výstavy byla vyhlášena Vranka. Klisnu plemene norický kůň a jejího majitele Matouše Dufka ocenil generální ředitel Slavia pojišťovny Karel Waisser. Právě tento titulární partner Velké pardubické byl i podporovatelem této soutěže.

Tečku za sobotním programem udělalo Mistrovství ČR v těžkém tahu. V něm zvítězil Jiří Borůvka, jehož kůň Kurt při své váze 720 kg utáhl 1500 kg na celkové délce trati 22 metrů. To znamenalo také vítězství v přepočtu tažené váhy na váhu koně. Kurt totiž utáhl více než dvojnásobek své váhy.

V neděli 12. září program výstavy pokračuje Mistrovstvím ČR v ovladatelnosti s kládou, výstavou plemene hafling a především Okresními dožínkami. Ty pořádá Okresní agrární komora Pardubice a návštěvníky čeká bohatý program plný soutěží, dobrého jídla a zábavy pro děti i dospělé.

Záštitu nad 23. ročníkem výstavy Koně v akci převzali ministr zemědělství Miroslav Toman a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.