ROZHOVOR: „Když se vyhraje, tak je vždycky spokojenost,“ komentuje svůj hattrick žokej Faltejsek

Tři vítězství zaznamenal v deštivé dostihové sobotě žokej Jan Faltejsek. Roli největšího favorita potvrdil v kvalifikaci se Sacamirem, po boji uhájil prvenství i s Fort Medocem a dařilo se mu také s valachem Korfu, na jehož přípravě se podílí se svou manželkou Alžbětou.

Začněme s vítězstvím v kvalifikaci se Sacamirem. Jaký to byl dostih?
Těžký, protože počasí nám uprostřed léta udělalo rošambo, takže celé odpoledne bylo složité. Nakonec ale bylo všechno férové, takže ve finále to bylo fajn. Sacamiro prokázal i na terénu, který teoreticky není v jeho oblibě, že umí.

U toho se prosím zastavme. Sacamiro je subtilnější kůň. Na pevnějším podkladu se dá čekat, že předvede dobrý výkon, ale jak se vypořádal s tím měkkým, to bylo až překvapující…
Na pevnějším běhal naposledy v červnu zkrácenou kvalifikaci na 5200 metrů a ukázal super konec. Nezastavilo ho to ani tentokrát. Točil jsem do cíle druhý za Playerem společně s Pavlem Složilem, který jel na Talentovi. Sacamiro pak prodal svůj skvělý závěr.

Vítězství s Korfu, kterého připravujete se svou ženou, potěšilo asi stejně?
V sobotu vyhrál na měkké dráze se sedmdesáti kilogramy. On je to kůň na měkkou půdu. Loni to zdravotně nebyl on. Letos je zdráv a dělá nám radost. Nicméně je před ním dost velký úkol, a to za měsíc, kdy jsou přípravky na vrchol Velké pardubické. Teoreticky si myslím, že s ním míříme do Ceny Labe, ale musí to potvrdit svým dalším výkonem.

Jak hodně Korfu pomohl původ jeho matky Kolymbie, která byla vynikající rovinovou klisnou?
On má po ní neskutečný konec. Je to o trpělivosti. A skokansky po loňské srážce na Hadím příkopu si to trošku nese, ale dokáže se s tím vyrovnat.

Jak se mindrák ze střetu s koněm odstraňuje?
On to nebere jako mindrák nebo stres. Spíš myslím, že si řeší skoky svým stylem. Ten já znám, vím to a musím s ním operovat.

A co vítězství s Fort Medocem? V souboji s Precious Rockem se zdálo, že ho vidíme v cílové rovině poprvé bojovat.
Na špici nejdříve frčel Boss Is Back, který jel moc fajn. Měl trochu smůlu. V závěru dostihu přišel na trávu z oranice, takže změna pro koně, který to v Pardubicích nezná. Trošku zazmatkoval, viděl jsem, jak mu to uklouzlo a chytil o překážku a upadl. Mě to trochu zpomalilo. Pak mě proháněl Martin Liška s Precious Rockem, což je koncový kůň. Ten dostih nebyl rychlý a nemůže být ani rychlý, protože ten kurz je opravdu těžký.