ROZHOVOR: Marcel Novák, druhý muž Velké pardubické

Na Taxis najížděl jako první, do cílové roviny vbíhal na špici. Řeč je o osmiletém ryzákovi Playerovi, v jehož sedle byl žokej Marcel Novák. Přiznává, že dlouho nevěděl, jestli je druhým nebo třetím v cíli a pochvaluje si skvělý průběh dostihu. Více o průběhu dostihu i o aktuální náladě Playera vypráví několikanásobný překážkový šampion v následujícím rozhovoru.

Jak s odstupem dvou dnů hodnotíte průběh dostihu?
Start byl takový divoký. První mi vůbec nevyhoval, druhý byl výborný. Nájezd na Taxis byl pro nás perfektní, až jsem si říkal co se děje, že jsem tam sám. Player mi ho skočil fantasticky. Na Irské lavici nás skoro vyvezl Vandual, ale jezdec ho včas srovnal, tak jsem byl rád. Největší problémy jsme měli asi na šestce (Popkovický skok), kde nás Hegnus trošku natlačil na bariéru. Pak už jsem měl vyloženě pohodový dostih. Měl jsem z koně moc dobrý pocit. Vyloženě jsem ho nepoznával. Většinou ho musím trošku přistrkávat, ale on se asi výborně vyspal a byl natěšený do dostihu. Skoky mu vycházely, byl jak trenažer. Šel fantasticky. Přidupl mi trošku jen Havlák. Pak jsme vběhli na trávu, všechno mi skočil dobře. Na posledním skoku mi trošku vyškubl otěž, takže se trošku zbrzdil.

Takže to mohlo být v cíli ještě jinak?
Na Hegnuse by asi neměl. Francouz ho sice trochu zbrzdil, ale kůň se znovu Lukášovi rozešel. Byl to dramatický doběh. Do poslední chvíle jsem nevěděl, jestli jsem druhý nebo třetí. Tajemnice mi říkala, že nás hlásili třetí, takže jsem byl trošku naštvaný, že jsem tam nestrčil čumák. Ale pořád jsem doufal. Když jsem odsedlal a šel uličkou a tam někdo řekl, že Player byl druhý, tak jsem si zakřičel „Jo, super!“, takže paráda.

Jak se má Player dva dny po Velké pardubické?
Včera jsem mu koupil mrkev, tak to tam do sebe ládoval až jsem mu říkal „Brzdi!“. Kůň je v pořádku. Byl samozřejmě utahanější, neříkám že ne. Když je zdravý a zdraví bude v dalších letech fungovat, tak má před sebou velké věci. Podceňovali ho. Vloni jsme měli trošku smůlu a dostih nedokončili. Věděl jsem, že Player je dobrý skokan a že má závěr, ale neměli jsme vyzkoušenou trať na 6900 metrů. Teď máme potvrzeno, že je schopný takovou trať dát.