ROZHOVOR s trenérkou Ingrid Janáčkovou Koplíkovou

„Double dvouletých? Bylo by to pěkné,“ říká trenérka Ingrid Janáčková Koplíková

Nadvládu ženských trenérek na Pardubickém závodišti podtrhla v sobotních (7. října) rovinových vrcholech trenérka Ingrid Janáčková Koplíková. V 42. Westminster Ceně Zimní královny si nejlépe vedla ryzka irského původu Ciotola, v jedničkové Ceně společnosti Tipsport se zase vítězně předvedl dvouletý valach Gogoka. Oba tyto dvouleté koně získala v prodejních dostizích ve Francii pro stáj Statek Blata Český ráj manželů Dufkových. „Spokojenost mi trochu kazí jen umístění našeho třetího koně Yonelly. Čekala jsem, že bude do třetího. Ale ta předchozí vítězství samozřejmě těší,“ řekla Janáčková Koplíková.

Pojďme k tomu prvnímu triumfu, kde se ve sprintu na 1100 metrů prosadil Vámi připravovaný Gogoka. Bylo to jen tím váhovým zvýhodněním, které oproti starším koním měl?
Taky to určitě má nějakou hodnotu. Ale Gogoka je opravdu rychlý. Na sprint je to dvouletý, ale zkušený kůň, takže jsem se tohoto dostihu nijak nebála. Váha na 1100 metrů není zas tak důležitá, ale pomohla. A nám pomohla k vítězství.

Trnula jste, když v cílové rovině rozhýbal žokej David Liška Gallanticuse?
Toho jediného jsem se bála. Gallanticus je kvalitní kůň a sprinty umí. Nám pomohlo dobré startovní číslo a toho jsme využili, takže nám to klaplo od startu až do cíle. Žokejka Havelková dostala ordre odskočit dopředu a jen se držet a jet.

Gogoka zůstane na nejkratších tratích, nebo mu prodloužíte distanc?
On je typický aktivní sprinter, určitě ho nechám na sprintech. Když budou dobré sprinty vypsané v Čechách, může běhat tady, tomu se nebráním, ale spíš bych ho viděla ve Francii.

Bude do Francie mířit i čerstvá zimní královna Ciotola?
Ta si teď odpočine. Představuji si ji v českých klasikách pro klisny. Uvidíme ale, jak to bude s distancí. Žokej říkal, že jejím maximem je dostih do 1400 metrů, takže uvidíme, jak se bude jevit dál. Než přišla ke mně do tréninku, běhala sprinty. V Pardubicích šla 1500 metrů. Její žokej Borja Fayos Martin to v sobotu vzal na sebe, nikomu se nechtělo jet, a tak si dostih udělal podle svého, aby jí síly vydržely až do cíle. A zaplať pánbůh za to.

Na dva starty ze tří jste angažovala svého kamaráda španělského žokeje Borju Fayose Martina. Jak se Vám podařilo získat ho na jízdy svých koní v Pardubicích?On je to takový celkově nadšený člověk. Žádný negativista. Je rád, když může přijet a jezdit pro nás. Když je ta možnost, tak mu voláme. Tentokrát měl volno, protože v sobotu se dostihy ve Španělsku neběhaly. Hned po dostihu ale seskočil z koně a jel na letiště, v neděli měl dostihy v Madridu. Příští týden se nám ale zase vrátí do Čech. To budeme běhat v Mostě a budeme se snažit vyhrát Cenu Zimního favorita.

Takže vlastně usilujete o double pro dvouleté koně?
Bylo by to hezké.

Co vlastně říkáte na přesun Zimní královny z Karlových Varů do Pardubic?
Není to špatné rozhodnutí. Dráha v Pardubicích byla dobrá i kvalitně připravená. Myslím, že i lípe, než v Karlových Varech, takže za mě dobré rozhodnutí.

Ještě malou osvětu, prosím. Když jste ze stájí odváděli Ciotolu do paddocku, protahovali jste jí přední nohy jakoby na pomyslnou stoličku na kování. Proč s klisnou takto cvičíte?
Před každým dostihem děláme s každým koněm tento strečink, aby si protáhl svaly jako každý sportovec. I žokejové strečink dělají, uvolní svaly a jsou připraveni na zátěž.

foto: Bohumil Křižan