S tečkou za jezdeckou sezónou v Pardubicích byl spokojený i olympionik

Třídenní závody podzimní všestrannosti uzavřely jezdeckou sezónu v Pardubicích. Do sedmi soutěží nastoupilo celkem 154 koní. Deštivé počasí v prvních dvou dnech závodů prověřilo organizační tým, ale i samotné jezdce. Jak ovšem říká hlavní rozhodčí závodů Markéta Kvapilová, jezdci všestrannosti nejsou z cukru, a tak si i s těmito komplikacemi bez potíží poradili. Pozitivně byly vnímány zejména crossové tratě, které ocenil i účastník olympijských her Miroslav Trunda.

Ze sedmi vypsaných soutěží byla nejvíce obsazena Cena Dostihového spolku ve stupni obtížnosti ZL, ve které startovalo 37 koní, nejobtížnější Ceny města Pardubic (CNC2*) se zúčastnilo 25 dvojic. V rámci podzimních závodů v Pardubicích startovalo i třináct dvojic z Rakouska a jeden jezdec ze Švýcarska, který přivezl tři koně.

Slunečné počasí předchozího týdne ale bohužel nevydrželo a páteční drezury byly od samého rána provázeny nepříjemným deštěm. „Jezdci všestrannosti „nejsou z cukru“ a tak drezurní zkoušky proběhly na třech obdélnících zcela podle plánu. Přetrvávající deštivé počasí však pořádně vyzkoušelo pořadatele i celý organizační tým,“ říká hlavní rozhodčí závodů Markéta Kvapilovás tím, že na sobotu byly plánovány skokové zkoušky všech soutěží a zároveň odpolední krosy nižších soutěží.V případě souběhu více disciplín v jednom dni bývají využity všechny plochy, tedy travnaté i písčité kolbiště, včetně prostranství u stájí.

Po celonočním dešti byl stav písčitého kolbiště zcela nepřípustný, a tak bylo nutné připravit jinou plochu pro opracování koní přímo na dostihové dráze. I na travnatém kolbišti muselo v průběhu skokových zkoušek docházet k různým změnám tak, aby byla zajištěna regulérnost a bezpečnost v jednotlivých soutěží. Naštěstí se vše vždy stihlo připravit a soutěže pokračovaly dle původního časového rozvrhu. Chtěla bych tímto poděkovat jezdcům za pochopení a respektování nastavených pravidel. Zároveň bych chtěla poděkovat všem funkcionářům včetně asistentů, bez jejichž přičinění by sobotní soutěže neměly tak hladký průběh,“ dodává Markéta Kvapilová.

Nedělní terénní zkoušky už provázelo slunečné počasí. Krosy jsou nejzajímavější disciplínou soutěží všestrannosti a zejména na Pardubickém závodišti si je jezdci oblíbili. I letos pozitivně hodnotili nejen dobře připravené tratě, ale především kvalitní povrch dostihové dráhy, kudy byly tratě vedeny. „Spokojené hodnocení závodům vystavili nejen zástupci jezdců Šárka Douchová a Jiří Maxera. Mezi soutěžícími byl i jeden z našich olympioniků z Tokia Miroslav Trunda. Se svými čtyřmi koňmi startoval ve třech různých soutěží. Dle jeho názoru jezdci překonávali pečlivě připravené, bezpečné tratě s dobře zvolenými a jasně čitelnými překážkami, postavenými v zajímavých liniích tak, aby zároveň vedly i k dalšímu vzdělávání dvojice. Z Pardubic odjížděl s výkony svých koní spokojený,“ tlumočí hodnocení olympionika hlavní rozhodčí. Podle ní by se závody všestrannosti daly v Pardubicích posunout ještě dál. „V minulosti bylo pardubické dostihové závodiště hostitelem tří evropských šampionátů, bylo by dobré navázat a opět se zařadit mezi pořadatele mezinárodních závodů,“ uzavírá Markéta Kvapilová.

foto: Marcel Runštuk

GALERIE VÍTĚZŮ (pro zvětšení klikněte na fotografii)