Sezóna odstartuje už v neděli, v akci bude vítěz Velké pardubické i loňský šampion

Start letošní sezóny obstará v neděli 16. dubna trojice rovin a dvojice proutěnek, které otevřou českou překážkovou sezónu. Na programu jsou sice pouze dostihy nižších kategorií, nicméně diváci se mohou těšit například na účast jezdecké špičky, a to včetně Jana Faltejska. Toho na podzim vyřadilo zranění z boje o obhajobu šampiónského titulu, ale o minulém víkendu se dostal na vítěznou vlnu, když slavil dvě vítězství v Bratislavě.

Nejlépe dotovaným dostihem programu je závěrečná Jarní cena Pardubického závodiště. V ní se nad proutěnými překážkami utká sedmička koní, z nichž nikdo výrazněji nevyčnívá. Svěřencem Pavla Tůmy, který minulou neděli v Bratislavě získal dokonce trojici vítězství, je teprve čtyřletý Wooden Indian, který v minulé sezóně pod vedením své stálé jezdkyně Terezy Polesné dvakrát zvítězil ve Slušovicích. Překážkový talent naznačila také ve Zlaté sponě tříletých třetí Nanamixa (Vyhnálek).

Naopak nejstarším koněm v poli je sedmiletý Államfö (Faltejsek). Ten zatím více ukázal na rovinách, když je vítězem Maďarského St. Legeru, nicméně loni se několikrát umístil nad italskými překážkami. Na startu bude i dvojice koní, která doposud startovala pouze ve Francii. Wonder Woman dokonce vyběhla pouze dvakrát, a to předloni. Do sedla svěřenkyně Luboše Urbánka se vyhoupne špičkový rovinový žokej Petr Foret, který minulý týden dvakrát vyhrál v Chuchli. Ani nad překážkami ale není nováčkem a na sklonku loňské sezóny získal v Kolesách své první překážkové vítězství. 

Přes proutěné překážky se odběhne rovněž Pohár BICZ holding 2023. Přestože se jedná o dostih nejnižší kategorie, na startu najdeme několik zajímavých jmen. Na první pohled zaujme především Cat’s Agility, která loni patřila k širší špičce klasického ročníku, když v St Legeru ztrácela z pátého místa necelé 2 délky na Koně roku Gaspariniho. Při překážkové premiéře povede svěřenkyni Dalibora Töröka Daniel Vyhnálek, jehož nadějně rozjetou kariéru loni brzdila zranění. V sedle se představí také loňský český i slovenský šampion, žokej Jan Odložil.

Rovinový program se skládá z trojice supervytrvaleckých dostihů IV. kategorie. První z nich je vyhrazen tříletým koním a v šestičlenném poli může hrát prim dvojice trenéra Pavla Tůmy. Zvlášť Don Hugo (Verner) ukázal slušnou třídu, přičemž matka Dumnonia i oba starší polosourozenci vyhráli jedničkové dostihy. Dvojice dostihů pro čtyřleté a starší koně vypadá hůře čitelná, když jejich pole jsou početnější a papírově také vyrovnanější.

O DOSTIHOVÉM DNU

První z pětice dostihů odstartuje v nezvyklý čas, a to už v 11:15 hod. Areál bude návštěvníkům otevřen už od 10 hod. Vstupenky, včetně těch rodinných, je možné zakoupit jak na místě v den konání akce, tak už nyní online prostřednictvím webu závodiště www.zavodistepardubice.cz

Dostihový mítink bude živě přenášet Česká televize, a to od 12:30 hod. na programu ČT sport.

Zajímavá je tentokrát i nabídka občerstvení – kromě burgrů či domácích uzenin mohou experimentátoři ochutnat také „hmyzí menu“.

Více informací včetně časového harmonogramu, startovních listin, odkazu na nákup vstupenek apod. ZDE