Sobotní Pardubice s proutěnkářskými vrcholy i dvojkovými rovinami

Vrcholem následujícího víkendu i celé překážkové sezóny je samozřejmě nedělní 131. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou, nicméně atraktivní program je v Pardubicích přichystán už na sobotu. Jeho vrcholem je totiž dvojice jedničkových dostihů přes proutěné překážky a na své si přijdou i příznivci rovinových dostihů, když se mohou těšit na trojici dostihů II. kategorie.

Elitě čtyřletých a starších specialistů na proutěné překážky je vyhrazen Křišťálový pohár města Pardubic (NL, 3400 m). V jeho loňské edici získali double reprezentanti stáje Dr. Charvát a nebude žádným překvapením, když ho letos zopakují. Favoritem dostihu je totiž svěřenec Pavla Tůmy Roncal (Faltejsek), jehož vítězná série čítá už pětici startů. Započal jí právě před rokem v Pardubicích, kde suverénně ovládl Zlatou sponu tříletých, a následně ovládl čtveřici italských dostihů kategorie Gr.2. Poprvé se sice utká se staršími soupeři a od června nestartoval, ovšem dosavadní úspěchy získal s viditelnými rezervami.

V roli obhájce vítězství půjde na start Aztek. Ten je stájovým, ale nikoliv tréninkovým, druhem Roncala. Svěřenec Tomáše Váni byl také před rokem z dua v modrožlutých dresech papírově tím slabším, přesto se v závěru dostal přes Cheminée. Že se mu i letos může podařit něco podobného, naznačil před měsícem v polské Wroclawi, kde vyhrál tamní proutěnkářský vrchol Wielkou Partynickou. Smůla ho ovšem provázela před dvěma týdny v Meranu, kde kvůli nedostatku jezdců nakonec nestartoval a navíc tam jeho plánovaný jezdecký partner Marek Stromský utrpěl zranění, kvůli němuž musí mítink Velké pardubické vynechat. Azteka tak premiérově povede Jan Odložil.

Vedle Roncala je teprve čtyřletý rovněž Ho My God (Vyhnálek). Svěřenec Dalibora Töröka sice dosud absolvoval jen dva starty v nižších kategoriích, ale v Karlových Varech triumfoval s převahou více jak 20 délek. Jeho šance porostou s měkkou dráhou. Na medailové pořadí aspiruje také Nel (Myška), který v červnu prohrál v Pardubicích jen s kvalitním Arkalonem. První překážkové zkušenosti letos sbírají také v Pardubicích dvakrát třetí Dancing Blood (Matuský) a ve slabším srpnovém dostihu vítězný Salasaman (Velek). Roli outsidera zaujímá ve Zlatém poháru poslední Beau Fixe (Duchene).

Vrcholem sezóny pro tříleté proutěnáře je tradičně Zlatá spona tříletých BICZ holding 2021 (I. kat., 3200 m). Také v ní je preferován reprezentant stáje Dr. Charvát, konkrétně Pavlem Tůmou připravovaná Nathalea Great (Faltejsek). Ta jediný překážkový start absolvovala v Lysé nad Labem, kde s přehledem zvítězila. Na jejím štítě tehdy zůstala i čtvrtá Ironika (Vyhnálek). Svěřenkyně Dalibora Töröka následně ukázala zlepšení v Pardubicích, kde suverénně zvítězila.

Dlouhých 12 délek na ni tehdy ztrácel druhý Kmotr (Čmiel), takže z dua trenérky Heleny Vocáskové vypadá jako lepší šance Giannina (Kratochvíl), která dle očekávání nenašla soupeře při překážkové premiéře ve Slušovicích. Šestičlenné pole doplňuje dvojice italských vítězů trenéra Josefa Váni staršího. Jedničkou by mezi mini měl být Quartius (Velek), když Boule de Neige (Orčinskij) posledně mezi kvalitnější konkurencí neuspěl.

Z trojice v úvodu zmíněných vrcholů rovinového programu přijde jako první na řadu handicapová Cena společnosti Tipsport (II. kat., 1850 m). Ve vyrovnaném poli se nachází čtveřice koní, kteří už letos ve dvojkových handicapech zvítězili. Všichni se utkali před měsícem v Chuchli, kde uspěl bělouš Pace Man (Šafář), ale díky změně váhových poměrů to tentokrát může být jinak. Pozornost poutá také Sea The Night (Foret), který po dvou úspěchách o kategorii níže zaútočí na hattrick.

Do sprinterské Ceny společnosti BOHEMIA SEKT, s.r.o. (II. kat., 1100 m) vysílá trenér Zdeno Koplík dvojici, která dokáže bodovat i v jedničkových dostizích. Ultimate Fight (Foret) před čtyřmi lety dokonce ovládl EJC Million, ale ne vždy mu dostih sedne a posledními výsledky z Francii nezaujme. Na Manollu (Koplík) je naopak spoleh. Na tabuli se vešla i v posledních dvou edicích tradičního sprinterského vrcholu, tedy Svatováclavské ceny. Jedničkovými vítězi jsou desetiletý veterán Lexceed (Verner) a Mollys Best (Filipová), který naposled zvítězil před Corstonem (Musialová) ve dvojkovém handicapu.

V Ceně Martina Šabaty za podpory přátel Pardubického závodiště (II. kat., 2400 m) se může prosadit Imsexyandiknowit (Laube). Svěřenkyni Ludvíka Harise sice čeká už pátý start v rozmezí čtyř týdnů, ale naposled se dobře ukázala při EJC, když ve Velké ceně českého turfu skončila pátá. Jen jednu délku přitom ztrácela na hvězdného Nagano Golda. Ve dvojkách už letos zvítězili Orpheus (Foret) a Kenshibu (Havelková), ale právě proto ponesou nejvyšší hmotnosti. Po dvou úspěchách o kategorii níže bude na hattrick útočit tempař Shedir (Zatloukal).

Na závěr dodejme, že první dostih odstartuje v pravé poledne a i ze soboty odvysílá přímý přenos Česká televize. Ten můžete sledovat na programu ČT Sport od 14:10.

(jf)