Sváteční mítink připomene památku Jiřího Jandy

První květnový dostihový den bude vzpomínkou na iniciátora založení Dostihového spolku, jeho prvního ředitele a později také správce dostihové dráhy MVDr. Jiřího Jandu. Dostihový trenér, jehož jméno je s Pardubickým závodištěm neodmyslitelně spjato, navždy odešel v listopadu loňského roku. Nyní, na startu nové krosové sezóny, se s Jiřím Jandou může symbolicky rozloučit a vzpomenout na něj široká veřejnost.

Hlavní dostih mítinku konaného 8. května, tedy Úvodní cross country Koroka, se poběží jako Memoriál MVDr. Jiřího Jandy. Před samotným startem prvního jedničkového crossu letošní sezóny prezident Jockey Clubu ČR Jiří Charvát předá do rukou manželky Jiřího Jandy Cenu za dlouholetý přínos dostihovému sportu in memoriam. Uctít památku výrazné osobnosti českého turfu bude mít příležitost i široká veřejnost. Přibližně půl hodiny po startu závěrečného dostihu dne se uskuteční vzpomínková akce „Nechme rozkvést Taxis“. Každý z příchozích může vložit do živého plotu Taxisova příkopu přinesenou květinu jako symbol vzpomínky na Jiřího Jandu. Květiny budou v omezeném množství k dispozici i na místě.

MVDr. Jiří Janda byl jedním z iniciátorů založení Dostihového spolku a.s. a v letech 1993 – 1997 byl jeho ředitelem. Spolu se svými kolegy se zasloužil o zachovaní Velké pardubické v kritických 90. letech. Na dostihové závodiště se vrátil v roce 2012 v roli správce dostihové dráhy s cílem zvýšit její úroveň a bezpečnost. Rodák z Vojic na Jičínsku vystudoval Vysokou školu veterinární v Brně a už jako student 4. ročníku podepsal pracovní smlouvu s Hřebčínem Napajedla, kde se připravoval na dráhu trenéra dostihových koní. Po základní vojenské službě v roce 1980 přišel do Pardubic, kde trénoval koně pro napajedelský hřebčín. V roce 1991 se osamostatnil. Po roce 1996 vybudoval vlastní tréninkové středisko Holičky u Heřmanova Městce. Jeho svěřenci Gimt a Balú zvítězili v Československém derby, resp. St. Legeru.

Časový harmonogram

13:00 hod.                  start prvního dostihu

15:55 hod.                  předání Ceny za dlouholetý přínos dostihovému sportu Jiřímu Jandovi in memoriam (cílová rovina)

16:00 hod.                  start Ceny města Pardubic – Úvodní cross country Koroka – Memoriálu MVDr. Jiřího Jandy

cca 17:45 hod.            Nechme rozkvést Taxis – umístění květin do živého plotu Taxisova příkopu