Talent je zpět, návrat na dráhu proměnil v kvalifikační vítězství

Jediný zářijový mítink na pardubickém závodišti nabídl devítku dostihů. Vrcholem byla závěrečná kvalifikace na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Do ní odstartovalo devět koní, z nichž šest mělo poslední šanci zajistit si vstupenku do říjnového vrcholu české překážkové sezony. Po téměř roce a půl se na dráhu vracel osmiletý ryzák Talent, který letošní premiérový start v sezoně proměnil ve vítězství.

Hvězdou startovní listiny kvalifikačního dostihu byl vítěz loňského ročníku Velké pardubické Tzigane du Berlais. Svěřenec trenéra Pavla Tůmy se z počátku střídal na předních pozicích s Mazhilisem, pod žokejem Janem Faltejskem ale nakonec dostih dokončil až na pátém místě. Pozornost na sebe strhl Talent trenérky Hany Kabelkové, který naposledy startoval vloni v květnu, kdy zvítězil v kvalifikaci. Tentokrát udolal dvojici koní trenéra Josefa Váni Theophila (ž. Josef Bartoš) a Mazhilis (ž. Jan Kratochvíl). V jeho sedle byl žokej Marcel Novák, pro kterého to bylo druhé vítězství dne.

„Byl to těžký dostih, tahal jsem se s ním. Ale mám radost. Mám radost z celého dne. Dařilo se i s naším Playerem. Je to hodně dobrý pocit po dění minulý týden v Mostě,“ řekl vítězný žokej Marcel Novák. Za prvním triem dokončili vítězové Velké pardubické 2015 Ribelino a 2018 Tzigane du Berlais, za nimi ještě Krocoleon a Duclar de Sivola.

Talent do 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou ještě přihlášený není. Pokud se realizační tým rozhodne osmiletého ryzáka dohlásit, má možnost tak udělat 26. září. Platí to také pro trojici koní Eldorado, Ter Mill a Player, kteří mají podmínky kvalifikace splněné z minulých dostihových dnů.

Vítězný žokej Marcel Novák s největší pravděpodobností ale v sedle Talenta ve Velké pardubické nebude. Plánuje v legendárním dostihu zkusit štěstí s Playerem, se kterým tentokrát zvítězil v Ceně Irakliona za podpory Crystal Glamour a porazil tak i favorizovaného Hegnuse. „Pokud bude Player v pořádku, dohlásíme ho do Velké pardubické,“ potvrdil Novák.

Nadějně vidí start ve Velké pardubické i tým druhého v pořadí tohoto dostihu Hegnuse. Nesl nejvyšší váhu (73 kilogramů). „Chyboval na Velké vodě, to mu ubralo sílu. Ale má dobrý konec. Velké pardubické se s ním nebojím,“ řekl hned po dostihu žokej Marek Stromský. Tuzemskou premiéru absolvoval třetí Direct Lagrange (Adam Čmiel). Čtvrtý finišoval Taras (ž. Josef Bartoš) před Leo Fantastico (ž. Jan Faltejsek).

Jan Faltejsek byl vůbec nejúspěšnějším jezdcem dne. V sedle Tech Jury zvítězil hned v úvodním dostihu přes proutěné překážky tříletých na 3200 metrů – v Ceně společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o. a hned vzápětí v nově vypsaném dostihu – v proutkách I. kategorie na 3400 metrů. V dostihu 140. Bad Harzburger Galopprenwoche za podpory Nadace pro rozvoj města zvítězil v sedle Cheminée, pro kterou to bylo čtvrté vítězství v řadě. Potřetí Faltejsek zvítězil v závěrečné Ceně Orling v sedle Korfu.

V Benefičním dostihu Kapky naděje zvítězil Charismatic s Pavlem Složilem ml., v Ceně společnosti SEKO AEROSPACE Sottovento (ž. Josef Bartoš) a v crossu Cena deníku Právo se zadařilo Tiara Manovi (ž. Sertash Ferhanov).

Cena společnosti AUTO IN s.r.o. byla poznamenaná diskvalifikací tří koní pro nedodržení kurzu dostihu. Po úpravách výsledkové listiny patří prvenství čtyřletému hnědákovi Nevado, pro kterého to bylo první vítězství v kariéře. V jeho sedle byl am. Michal Mikšovský.