Temperamentní Theophilos vítězem Velké pardubické

Temperamentní Theophilos vítězem 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou.

Byl jedničkou na startovní listině a je jedničkou v cíli. Řeč je o temperamentním devítiletém hnědákovi Theophilovi, který se zapsal do listiny vítězů Velké pardubické. Pro jeho jezdce, žokeje Josefa Bartoše to bylo třetí vítězství v legendárním dostihu, Josef Váňa st. si do statistik trenéra píše číslo 11. Majitelem „Thea“ je Dostihový klub iSport-Váňa – netradiční syndikát s desítkami členů.

Na startu 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou bylo po škrtnutí slovenského Tiep de L´Est dvacet koní, které před naplněné tribuny přivedla trojnásobná vítězka Velké pardubické z let 2012 – 2014 Orphee des Blins. Na trať dostihu dlouhého 6900 metrů jeho účastníci vyběhli až při druhém, opakovaném startu. Na Taxisově příkopu svého jezdce ztratil loňský vítěz Tzigane du Berlais. Legendární skok sice překonal, ale doplatil na pád dalšího vítěze, tentokrát z roku 2015 Ribelina. Dostih tu skončil také pro vítěze Ceny Labe 2018 Mahonyho a nováčka na českých dostihových drahách Beau Rochelais.

Zkušený jezdec Josef Bartoš dostih absolvoval schovaný v poli koní, Theophilos překážky překonával bez větších potíží. Při výběhu na travnatý ovál se už ale začal posouvat dopředu a v závěrečném finiši vybojoval své vítězství nad druhým Strettonem.

„Jsem rád, že jsem to konečně získal po x letech. Když mi bylo pětadvacet, myslel jsem si, že vše běží jak na běžícím pásu, ale on je ten sport stále těžší. A když jsem teď získal vítězství znovu po jedenácti letech, je to nádherný pocit,“ svěřil se na tiskové konferenci vítězný žokej Josef Bartoš. „Cením si toho moc, po těch všech zdravotních trablech. Dřív jsem to bral jako samozřejmost, teď už mi je 38 a je to čím dál těžší.“

Devítiletý Stretton vedený žokejem Thomasem Garnerem si polepšil oproti minulému roku jednu příčku. Třetí pozice patří mladému, sedmiletému Chicname de Cotte. Premiéru ve Velké pardubické ve čtvrté místo proměnil Mazhilis, který před třemi lety zvítězil v Gran Premio Merano. V jeho sedle byl vítěz Velké pardubické z roku 2017 žokej Jan Kratochvíl. Pátý je kvalifikační přeborník a letos do této doby neporažený Ange Guardian (ž. Jiří Kousek), šestý dostih dokončil britský zástupce Rathlin Rose (ž. James Best) a sedmá příčka patří Talentovi (ž. Leighton Aspell). Letošní ročník Velké pardubické dokončilo dvanáct koní. Čas nejlepšího je 9:28,76

„Když se sen stane skutečností, je to nádhera. Mé přání bylo, aby Velkou pardubickou vyhrál Theophilos, i když jsme měli do Velké čtyři koně. Jsem rád, že všichni čtyři koníci měli štěstí a došli do cíle,“ dodal trenér Josef Váňa starší.

Záštitu nad akcí 129. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou převzalo Ministerstvo zemědělství ČR.