Třetí kvalifikace na Velkou pardubickou byla plná překvapení

Na startu třetí kvalifikace na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou – Ceny firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. se sice sešlo jen sedm koní, o hvězdná jména ovšem nouze nebyla. Mnohé se očekávalo od tria koní z lotu trenéra Josefa Váni, realita ale byla jiná. Váňovcům utekl manžely Myškovými připravovaný Lodgian Whistle následovaný outsiderem dostihu jménem Catch Life.

Dvanáctiletý ryzák Catch Life trenéra Radima Bodláka, který po zranění Jana Odložila narychlo do jeho sedla angažoval žokeje Jana Faltejska, se hned po startu kvalifikačního dostihu ujal vedení a v čele startovního pole se držel až k Irské lavici. Po jejím překonání se dopředu posunul už Lodgian Whistle s žokejem Jaroslavem Myškou, který na této překážce při minulé kvalifikaci ztratil jezdce. Teď ji zvládl bez problémů. Vítěz loňské Velké pardubické Theophilos se držel ve středu pole, další dva svěřenci Josefa Váni No Time To Lose a Mazhilis drželi zadní pozice. U Mazhilise možná šlo o změnu taktiky, před dvěma týdny byl aktivnější a v cíli mu došly síly. Za Suchým příkopem byl zastaven Direct Lagrange (Adam Čmiel), ostatní pokračovali v dostihu. Theophilos ale několikrát chyboval, a to ho zřejmě stálo lepší umístění. Po náběhu na travnatý ovál se začal dopředu posouvat Talent pod žokejem Martinem Liškou a znovu se začal prosazovat i Catch Life. Ten do Velké pardubické přihlášen není, ale svým druhým místem v kvalifikaci mnohé překvapil. Dostih měl ve své první fázi pomalé tempo, což si uvědomovali i samotní jezdci.

„Čekal jsem na vývoj dostihu. Kdyby bylo dobré tempo, zůstal bych v poli. Musel jsem to ale vzít na sebe, tímhle tempem bychom nikam nedojeli,“ hodnotil průběh dostihu Jaroslav Myška. Žokej Jan Faltejsek pak po dostihu přiznal, že si myslel, že si jde pro vítězství. „Myslel jsem, že jdu vyhrát. Jarda nám udělal pěkný vlek. Nevyšlo to, ale Jardovi to přeju.“

Na třetím místě finišoval svěřenec Hany Kabelkové, dvojnásobný kvalifikační vítěz Talent a teprve za nimi se seřadili Theophilos (ž. Josef Bartoš), Mazhilis (ž. Jiří Kousek) a No Time To Lose (ž. Jan Kratochvíl). Direct Lagrange připravovaný Radkem Holčákem byl zastaven, kvalifikaci pro letošní ročník Velké pardubické ale má už od začátku července.

Po třetím tuzemském kvalifikačním dostihu má podmínky pro start ve Velké pardubické splněno pětadvacet koní včetně kvartetu, který do letošního ročníku ještě přihlášen není. Termín pro dodatečné přihlášky je v září.

Až na výjimky byly doběhy sobotních dostihů bojem o vítězství do poslední chvíle. Takovým byla i dvojková Cena města Pardubice – Cena Registany pro čtyřleté a starší klisny. Svou formu opět předvedla bělka Dallina, která se pod žokejem Sertashem Ferhanovem protáhla v cílové rovině mezi soupeřkami a znovu to vypadalo na její vítězství na pardubické dráze. Jen o krátkou hlavu si vedení udržela Alegoria s žokejem Janem Faltejskem. Za nimi doběhli Apas Rocka (ž. Marek Stromský), Rideri Cross (Pavel Složil ml.) a Dunáta (ž. Lukáš Matuský). Alegorii připravuje trenér Vladimír Derych.

Na programu čtvrtého letního mítinku v Pardubicích byly i dva trojkové crossy. V Ceně společností Trios, Zámecký vrch a Dobrá nálada pro pětileté a starší koně na 4000 metrů souboj o vítězství svedli String trenéra Františka Holčáka (ž. Lukáš Matuský) a Saint Joseph (ž. Jan Faltejsek), přičemž první jmenovaný měl více sil. Za nimi doběhli koně v pořadí Hádes (Daniel Vyhnálek), Shent (ž. Jan Odložil) a Bacchus Collonges (Jakub Kocman).

Poháru BICZ holding 2020 pro čtyřleté na 3600 metrů suverénní výkon předvedl Chelmsford trenéra Josefa Váni. Zadrženě zvítězil pod žokejem Janem Kratochvílem, pro kterého to bylo první letošní pardubické vítězství. Porazili Zafira (ž. Jaroslav Myška), Hamise (ž. Jan Odložil), Ztracenku (ž. Marek Stromský) a Mohana (ž. Martin Liška).

Úvod dostihové dne tradičně obstaraly dva dostihy přes proutěné překážky. V tom prvním, Ceně podporované společností Agrovenkov o.p.s., o hlavu zvítězila Westernerka s žokejem Sertashem Ferhanovem před Silver Seam (ž. Jan Odložil), Wise Ruler (ž. Lukáš Matuský), Godfrey (Daniel Vyhnálek) a Fil Conducteur (ž. Jaroslav Myška). Podobně napínavý doběh měla i následující Cena společnosti K-K Metal a.s., kde dokonce došlo na dělené třetí místo. V dostihu zvítězil Woody s Ondřejem Velkem před Non Stop (Carina Schneider) a dvěma „bronzovými“ Tex (ž. Marek Stromský) a Vaxerton (Jakub Kocman). Tabuli uzavřela Gotscha (am. Tereza Polesná).

Naopak závěr dostihového dne nabily dva crossy IV. kategorie, a to Cenu Tisportu na 3300 metrů a Cenu Dostihového klubu na 4500 metrů. V obou z nich se zadařilo Adamu Čmielovi. V Ceně Tipsportu zadrženě zvítězil bělouš Albe Back před čtveřicí Mustamir (ž. Lukáš Matuský), Mizuri (Pavel Složil ml.), Buonarroti (ž. Jan Kratochvíl) a Taste of Rock (ž. Jaroslav Myška). V Ceně Dostihového klubu o vítězství bojovali opět Čmielem vedený Ronaldo King s Emagoulem (ž. Jaroslav Myška), za nimi dokončili Giovanni (Ondřej Velek), Čmelák (ž. Marcel Novák) a Lasspour (Daniel Vyhnálek).