V deštivé kvalifikaci na Velkou pardubickou se prosadil Sacamiro

Třetí kvalifikační dostih na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou se stal kořistí desetiletého valacha Sacamira, kterého pro Jezdecký oddíl Beňov a trenérku Evu Petříkovou odjezdil žokej Jan Faltejsek. Počet účastníků ve Velké pardubické se rozrostl o dalších pět jmen na celkových 21. Podmínky pro start tentokrát splnili Player (ž. Novák), Star (ž. Liška), Lombargini (Vyhnálek), Derby Plus (Borč) a Zataro (ž. Tůma). Zbývající startující buď dostih nedokončili, nebo už mají kvalifikaci splněnou.

Sobotní mítink skrápěl po celou dobu intenzivní déšť. Do něj se vstříc třetí kvalifikaci, která se jela jako Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s., vydalo 11 koní. Sázkovým favoritem byl Sacamiro, následovaný Talentem. Loňský obhájce vítězství ve Velké pardubické Mr Spex, na něhož stáj Lokotrans za dlouhodobě zraněného žokeje Lukáše Matuského angažovala francouzského žokeje Ludovica Solignaca, byl čtvrtou sázkovou šancí.

Na startu se zpozdil Star, který si po celou dobu udržoval několika délkový odstup od pole koní, ale konečně spolehlivě skákal. Vpředu operovali ostřílení krosaři – Player s Marcelem Novákem, Talent s Pavlem Složilem či Zataro s Petrem Tůmou. Skokanské chyby přišly dvě, ta první na Velkých zahrádkách, kde spadl žokej Ondřej Velek ze Stuka, na Velkém anglickém skoku se poroučela k zemi ze slovenského Royal Gina amatérka Tereza Polesná, která v sedle střídala zraněného žokeje Jana Odložila.

Při výběhu na travnatý ovál začal tempo diktovat Player následovaný Zatarem a Talentem, který jako první točil do cíle. To už se za ním ale vyvážel rychlík Sacamiro s Janem Faltejskem a předvedl svoje pověstné zrychlení, jemuž vítěz Velké pardubické z roku 2021 nedokázal vzdorovat. Po velmi těsném druhém místě v druhé kvalifikaci nyní jistě zvítězil v té třetí.

„Valach si teď odpočine a pak budeme ladit formu na Velkou pardubickou. Jestli si budeme přát stejně deštivé počasí i do Velké? Je to jedno, Sacamiro to prostě dá,” prohlásil po dostihu asistent trenérky Radim Petřík. Hnědý valach je odchovancem napajedelského hřebčína, loni skončil senzačně těsně třetí ve Velké pardubické za Mr Spexem a Talentem.

Druhý v srpnové kvalifikaci doběhl skončil Talent s žokejem Pavlem Složilem, třetí po pěkném závěru Star s žokejem Martinem Liškou. Doběh na tabuli do pátého místo doplnil na čtvrtém místě Player s žokejem Marcelem Novákem, pátý skončil Zataro s žokejem Petrem Tůmou. Za nimi si kvalifikaci splnil Lombargini (Vyhnálek) a teprve za ním doběhli již kvalifikovaní Aeneas (ž. Kratochvíl) a loňský vítěz Mr Spex. Devítku koní, kteří dostih dokončili, uzavřel nově kvalifikovaný Derby Plus (Borč).


CENA REGISTANY

Druhým vrcholem deštivého mítinku byla Cena města Pardubic, která se jela jako Cena Registany, a byla určená pouze pro klisny. Tam se tempa ujala nová tvář na pardubickém závodišti, pětiletá hnědka He Camarguaise, kterou od startu poslal do čela žokej Martin Liška. Tato dvojice tam vydržela podstatnou část dostihu, než se před ní v posledním oblouku dostaly dvě největší favoritky – Giannina s žokejem Kratochvílem a Cosmic Magic s žokejem Pavlem Složilem. Více sil měla prvně jmenovaná, která pro statek Blata Český Ráj ukořistila vítězství. „Dnes to bylo přesně počasí pro ni. Půjde kobylí cestou, víme, že je výborná skokanka a vytrvalkyně. Nebudeme na ni ale tlačit,” řekl její majitel Josef Dufek, majitel fotbalového klubu v Mladé Boleslavi.


FALTEJSKŮV HATTRICK

Z jezdců se nejvíce dařilo Jan Faltejskovi. Už pětinásobný vítěz Velké pardubické si při deštivém mítinku připsal na své konto hattrick. Kromě vítězství v hlavním dostihu dne přivedl k dalšímu triumfu doposud neporaženého ryzáka Fort Medoc, kterého pro stáj Dr. Charváta připravuje trenér Pavel Tůma. V Poháru BICZ holding 2023 vypsaném pro čtyřleté koně v jednáctičlenném startovním poli nenašli konkurenta. Vzápětí Faltejsek přidal vítězství další, a to v krosu pro pětileté a starší koně, v Ceně společnosti Archer hunting s.r.o. Osmiletého ryzáka Korfu, opět v barvách stáje Dr. Charvát, ale tentokrát připravuje žokejova manželka Alžběta.


RÁMCOVÝ PROGRAM

Pro úplnost dodáváme vítěze dalších dostihů rámcového programu.

V úvodní Ceně společnosti Stafi s.r.o. zvítězil Northern Fighter s žokejem Ondřejem Velkem před Dařbujánem (ž. Odložil), Dung Dossem (ž. Faltejsek), Camelotem (ž. Kocman) a Randolinou (ž. Složil).

Ceně Víno Bujnoch se z úspěchu radoval Michal Maksa v sedle Falcon Lady, za nimi doběhli Medulienka (am. Polesná), Armont (ž. Myška), Komtesa (Vyhnálek) a Claudio (ž. Liška).

V již zmiňovaném Poháru BICZ holding 2023 se za vítězným Fort Medocem umístili Precious Rock (ž. Liška), Sasiro (ž. Kocman), Conspirationist (ž. Solignac) a Geneze (Vyhnálek).

Ceně společnosti Archer hunting s.r.o. za vítězným Korfu doběhli Averis (ž. Velek), Frech Chardonnay (am. Polesná), Nick (Ryzhak) a Mediciman (Vyhnálek).

Ceně společnosti Tipsport zvítězil Dumon Roclay s žokejem Marcelem Novákem, další umístění brali No Risk No Fun (ž. Solignac), Renasi (ž. Velek), Polidar (ž. Tůma) a La Coral (Kvapilová).

High In The Sky a Daniel Vyhnálek ovládli Cenu podporovanou společností Agrovenkov, o.p.s., když porazili soupeře Regtime (ž. Liška), Sapienti (ž. Složil), Cape Witcher (Neprašová) a The Bar Is Closed (ž. Kocman).

úvodní foto: Milan Křiček
foto: Hana Vytopilová