V rámcových dostizích dvakrát úspěšný Jaroslav Myška

V rámcových dostizích velkopardubického mítinku dvakrát úspěšný Jaroslav Myška

Dostihový mítink, jehož vrcholem byla 129. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou, divákům nabídl i sedm dalších, neméně atraktivních dostihů. Úspěšné odpoledne zažil kromě vítěze Velké pardubické Josefa Bartoše i žokej Jaroslav Myška, který získal double. Zvítězil v Ceně Vltavy i v Ceně Labe. Dvakrát úspěšní byli také trenéři Štěpánka Myšková, Luboš Urbánek a včetně Velké pardubické i Josef Váňa st.

Pětiletý hnědák Evžen ve své kariéře absolvoval šest překážkových startů a pětkrát v nich zvítězil. Naposledy v letošní Ceně hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy. Pro stáj Englicovi a Kulhánkovi jej připravuje trenérka Štěpánka Myšková. Vycházející hvězda českých krosů v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou předvedla suverénní výkon. Evžen si doběhl pro zasloužené vítězství, když odolal náporu Caspera v sedle s francouzským žokejem Alexandrem Orainem. Třetí příčka byla trochu překvapením. Před čtvrtého, favorizovaného Aenease (ž. Jan Kratochvíl) se totiž ještě vmáčkl Direct Lagrange s Adame Čmielem. Na tabuli je ještě Impal, kterého vedl žokej Jordan Duchene.

Myškovým se dařilo také v následujícím dostihu, v Ceně společnosti VCES – Ceně Labe. Tento dostih na 5200 metrů je vrcholem pro mladé koně, kteří zatím nemohou startovat ve Velké pardubické, nebo pro koně, kterým se nepodařilo splnit kvalifikační podmínky pro legendární dostih. Do letošního ročníku odstartoval i nováček krosů Lodgian Whistel, který v málo početném, ale kvalitním poli dokázal svůj druhý start v krosu proměnit ve vítězství. Žokej Jaroslav Myška v jeho sedle od začátku diktoval tempo, později odpočíval na druhé pozici. V závěru měl dost sil na finiš a za sebou nechal favorita Lombarginiho (ž. Jan Faltejsek), Sottoventa (ž. Josef Bartoš), Tarase (ž. Leighton Aspell) a Vernois (ž. Jaroslav Brečka). Lodgian Whistle reprezentuje stáj Jeso.

V úvodním dostihu mítinku, v Ceně pivovarů Staropramen – si české vítězství připsal anglický žokej Andrew Glassonbury. V poli pětiletých koní měl být favoritem East River (ž. Jan Kratochvíl), kterého ale nakonec na druhou příčku odsunul právě Glassonbury v sedle Mr Spexe. A to i přes velký závěrečný finiš East Rivera. Třetí doběhl Leo Fantastico (ž. Jan Faltejsek) před Emagoulem (ž. Jaroslav Myška) a Kornélií (ž. Niklas Lovén).

Ceně firmy Chládek a Tintěra, Pardubice – Cena Laty Brandisové pro čtyřleté a starší klisny po téměř dvou letech zvítězila osmiletá Silk trenéra Josefa Váni. V sedle byl žokej Jan Kratochvíl, který se Silk většinu dostihu udával tempo. Za nimi finišovala teprve pětiletá bělka Dajuka (ž. Marek Stromský) před Alegorií (Jakub Spáčil), Caline du Juilley (ž. Thomas Garner) a Stealing A Win (ž. Martin Liška). Favorizovaná Sinndarka dokončila na poslední sedmé příčce, když se před ní ještě dostala Waikita.

Druhý trenérský úspěch dne po úvodním vítězství Mr Spexe přinesla trenérovi Luboši Urbánkovi Cena Kudy z nudy – Cena ČASCH pro čtyřleté koně. Ve svém prvním startu v krosu se prosadil Shent vedeným Michalem Kubíkem, a to i přes uklouznutí ještě před startem dostihu. Druhá finišovala klisna Cosmic Magic (ž. Sertash Ferhanov) před Kominíkem (ž. Jan Faltejsek), Forever Dry (ž. Jan Kratochvíl) a Nevado (ž. Josef Bartoš).

První vítězství v krosech si v Ceně společnosti Paragan s.r.o. připsal Saint Joseph stáje Dr. Charvát. Dostih z pěti startujících dokončili jen tři, pro šestiletého hnědáka vedeného ž. Janem Faltejskem to tak bylo lehké vítězství před Sixtyseven (Jakub Kocman) a Bacchus Collonges (Jakub Spáčil). Saint Josepha připravuje trenér Pavel Tůma.

Pětice koní byla také v Poplerově memoriálu skupiny Profireal Group, včetně tria nejlepších z loňského ročníku. Stejně jako v roce 2018 si vítězství připsal Tiara Man připravovaný Radiem Bodlákem, v sedle znovu byl ž. Sertash Ferhanov. Za nimi došli Chrystal Cross (ž. Jaroslav Myška), Medic (Pavel Složil ml.), Libetin (ž. Lukáš Matuský) a Stigris (ž. Marek Stromský).