Velká pardubická slaví, poprvé se běžela před 145 lety

Je půl druhé odpoledne a před improvizovanou tribunou pardubického hipodromu se představuje 14 koní a jezdců. Připravují se na první ročník dnes legendárního dostihu… Velká pardubická právě dnes slaví 145. výročí, poprvé se běžela 5. listopadu 1874 o rovných 8 tisíc zlatých.

Už na zkušebním skoku měla pád klisna Clementine a valach The Vet vybočil, oba ale byli znova nasednuti a do historicky prvního ročníku Velké pardubické odstartovali. V čele dostihu byli už od startu klisna Duckwing a hřebec Fantome. Na kamenné zdi Fantome překážku provalil, ale neupadl a pokračoval dál. Někteří jeho soupeři chtěli díry ve zdi využít, ale skončilo to pádem. Pak už přišla překážka „Velký příkop“, dnes známá jako Taxisův. Opět se tu „předvedl“ Fantomem, který proutěnku stojící před příkopem prorazil, samotný příkop ale překonal čistě a pokračoval za Duckwing k Irské lavici. Ostatní koně, kteří ještě v dostihu pokračovali, Velký příkop překonali – pouze The Vet jej prolezl. Fantome se znovu projevil na bulfinši, kdy skákal těsně za vedoucí Duckwing a srazil ji. V závěru dostihu se snažila Fantoma dostihnout klisna Fantasca, doběhla však dvě délky za ním. Fantome je tak společně se svým jezdcem Georgem Sayersem zapsán jako historicky první vítěz Velké pardubické a připomíná je i socha instalovaná u tabule vítězů před dnešní hlavní tribunou.

Od roku 1874 se Velká pardubická běhá pravidelně, výjimkou byly jen světové války, politické události roku 1968 a v počátcích dostihu jeho konání překazilo počasí. V příštím roce 2020 se tak poběží jubilejní 130. Velká pardubická.

Na listině vítězů nejstaršího a nejtěžšího dostihu kontinentální Evropy je k dnešnímu dni zapsáno 93 jmen koní a 79 jmen jezdců. Mezi koňmi je nejúspěšnějším Železník, který jako jediný kůň dlouhé historie Velké pardubické zvítězil čtyřikrát. V jeho sedle byl vždy Josef Váňa, který později přidal další čtyři vítězství v sedle Vronskyho a třikrát Tiumena. Váňa je i nejúspěšnějším trenérem, připravil už jedenáct vítězů Velké pardubické. Naposledy letos s hnědákem Theophilem.