Velkopardubická neděle byla Faltejskovým dnem, připsal si hattrick

Vítězství ve 133. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou bylo samozřejmě nejvíc, ale žokej Jan Faltejsek úřadoval i v rámcových dostizích. Během neděle si na své konto připsal další hattrick. Naladil se v sedle dosud neporaženého Fort Medoca a v posledním dostihu před startem Velké pardubické zvítězil i s Quart de Garde. Třetí čárkou byl triumf se Sacamirem.

Jan Faltejsek nebyl po nedávném pádu v italském Meranu v úplné kondici, ale nedělní mítink úplně vynechat nechtěl. Omluvil se ze Ztracenky, která startovala v úvodním dostihu vypsaném pro klisny, další starty už ale absolvoval. V dostihu vypsaném pro čtyřleté koně, v Ceně společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – Cena ČASCH, porazil v sedle Fort Medoca stájového kolegu Chittusiho. A i když to ještě u posledního skoku tak nevypadalo, udržel ryzák stáje Dr. Charváta svou neporazitelnost. „On si řeší skoky pomaleji, něco na nich ztratí, ale pak přidá a dokáže to,“ komentoval výkon Fort Medoca vítězný žokej. A podobně to v televizním přenosu viděl i komentátor Marek Svačina, podle kterého má čtyřletý valach „někde vzadu“ šestou rychlost. A aby šestek nebylo málo, tak svěřenec trenéra Pavla Tůmy svůj šestý start v kariéře proměnil na šesté vítězství.

Pak se štěstí od dnes již šestinásobného vítěze Velké pardubické Jana Faltejska trochu odklonilo. Nejprve musel koně zadržet a v dalším dostihu, v Ceně Labe, následoval pád. V tu chvíli zatrnulo i trenérce Sacamira Evě Petříkové. Faltejskovo rameno totiž nebylo stoprocentní a každý další pád mohl znamenat ohrožení startu ve Velké pardubické. Žokej se ale rychle oklepal a v následujícím Poplerově memoriálu skupiny SOMI byl zpátky na stupních vítězů. Osm délek před slovenským Mr Zuru přivedl do cíle hnědáka stáje DS Pegas, osmiletého Quart de Garde. „Je to specifický kůň, má speciální ovládání, takže je dobré dělat jen pasažéra a pak vymyslet nějaký parkur,“ řekl Jan Faltejsek a zároveň poděkoval majiteli a celému týmu v čele s trenérem Daliborem Törökem, že může valacha jezdit.

A pak už přišla 133. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou a vítězství s desetiletým Sacamirem. Toho od tří let opečovávají manželé Petříkovi v malé vesničce na Moravě, kde má tento tým velkou podporu. Sacamiro se mezi dostihovou špičku zařadil před dvěma lety, kdy vyhrál předzkoušku Ceny Labe, vloni byl třetí ve Velké pardubické, letos vyhrál srpnovou kvalifikaci a sezónu korunoval vítězstvím ve Velké pardubické.