Vítězové Velké pardubické dodali sebevědomí žokeji Josefu Bartošovi

Jako každý rok patří květnový mítink nejen dostihům, ale také setkání vítězů Velké pardubické. Také letos se na závodišti sešla celá řada legend, chyběli jen ti nejmladší, kteří měli povinnosti v dostizích. Mezi dnes již pány v letech ale zavítal trojnásobný vítěz Velké pardubické Josef Bartoš, kterému prý tohle setkání dodalo sebevědomí před jediným a také nakonec vítězným startem dne.

Pozvání do Pardubic přijaly takové osobnosti jako je Pavel Liebich, František Vítek, František Zobal, Vlastimil Knápek, Libor Štencl, Josef Vavroušek, Petr Vozáb, Karel Zajko a také osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa. Pravidelným hostem bývá účastník Velké pardubické a mistr opratí Jiří Kocman. Ten se oficiálního zahájení ale neúčastnil, protože v tu chvíli sledoval dekorování dostihu, v němž zvítězil jeho vnuk Jakub a na kterého je děda náležitě hrdý. Jakub totiž zvítězil po padesáté a stal se žokejem.

„Jsem moc rád, že pánové přijali naše pozvání a přišli. Vážím si toho, že se s nimi můžeme na závodišti potkávat, s mnohými z nich dokonce v průběhu celé sezóny,“ řekl k setkání ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller.

Josef Váňa jako stále aktivní trenér neopomněl svým starším kolegům přiblížit dostihovou dráhu, kterou si pravidelně prochází. „Je skvělé, jak dráha vzkvétá. Skoky jsou perfektně připravené, rok od roku líp a líp. Udělalo se tady spoustu práce,“ řekl Josef Váňa a hned také s humorem vlastním okomentoval i samotné setkání „Věřím, že se tady příští rok zase sejdeme a zavzpomínáme na ty naše časy, když jsme byli ještě slavní, teď už jsme zase jen o trochu starší.“  Josef Váňa všem popřál hodně zdraví, zejména „Frantíkovi“, jak oslovil vítěze Velké pardubické z roku 1963 s Koranem a 1965 s Mocnou Františka Vítka.

Své starší kolegy navštívil žokej Josef Bartoš, trojnásobný vítěz Velké pardubické. Možná mu některý z nich přidal cennou radu, neboť za dvě a půl hodiny ovládl s Lodgian Whistlem hlavní dostih – Úvodní cross country Koroka. „Bylo to příjemné setkání. Je pěkné, že na vítěze Velké pardubické Dostihový spolek stále myslí. Všichni mi drželi palce, dodali mi sebevědomí,“ řekl po setkání Josef Bartoš.

Legendy Velké pardubické přišel pozdravit také primátor Pardubic Jan Nadrchal. „Velká pardubická má unikátní význam a celosvětové jméno. Vy jste reprezentanti, kteří jsou toho živým důkazem. Jsme rádi, že tu s vámi můžeme být,“ řekl hostům primátor. Jeho náměstek pro sport Jakub Rychtecký některé z nich viděl vyhrát na vlastní oči. Jako Pardubák na závodiště pravidelně s rodiči docházel už od dětství. „Od pěti, šesti let jsem vynechal možná dva ročníky Velké pardubické,“ prozradil Rychtecký a o samotném dostihu hovořil jako o nejvýznamnějším eventu pro město Pardubice. „Budeme dělat maximum proto, aby zůstal takový, jaký je, neboť není těžší překážkový dostih na evropském kontinentu,“ dodal.

František Vítek
Správce dráhy Václav Žižka s Josefem Vavrouškem
Josef Váňa
Jiří Kocman
Libor Štencl, náměstek primátora Jakub Rychtecký, Josef Váňa a primátor města Jan Nadrchal
Majitelé BICZ holding Milan Filo a Robin Šimek s ředitelem Dostihového spolku Jaroslavem Müllerem