Vizitky koní a jezdců ve 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou

1 THEOPHILOS(FR), 9 
Je to rychlejší kůň, který se dřív uplatňoval na kratších distancích. Loni již ukázal, že zvládne kvalifikaci, když ho No Time To Lose porazil až v závěru. Těžká oranice první kvalifikace mu ale vůbec nesedla, když byl zadržen. Jeho tým s ním pak byl opatrný a stáhnul ho na kratší tratě. Cenu Peruána na 5200 metrů ale již s přehledem opanoval před Krocoleonem. V poslední kvalifikaci šel na jistotu a přišel závěrem druhý. Je to jistě výborný kůň, ale zatím ještě nevyvrátil pochybnosti o své vytrvalosti. Na pevnější dráze by to ale mohl zvládnout.
Nejúspěšnější překážkový žokej historie Josef Bartoš vyhrál už více než 690 dostihů. V letech 2014-2016 a 2018 se stal italským překážkovým šampiónem, letos je dík y spolupráci s Josefem Váňou mladším opět na čele šampionátu v Itálii. Před dvěma týdny vyhrál poprvé v kariéře Gran premio Merano v sedle L’estrana. Velkou pardubickou vyhrál dvakrát v letech 2006 (Decent Fellow) a 2008 (Sixteen). Na startu nejsledovanějšího dostihu byl již šestnáctkrát. Loni vedl Vicodyho, v předchozích třech startech Zarifa a posbírali druhé, třetí a čtvrté místo.


2 TZIGANE DU BERLAIS(FR), 8
Obhájce loňského prvenství začal sezónu dobře druhým místem v první kvalifikaci, kde ho porazil Hegnus, ale ostatní ztráceli. Před dnešním startem absolvoval stejně jako loni poslední kvalifikaci, nelíbilo se mu však počáteční extrémně pomalé tempo a v dostihu se již nechytil. Jeden výpadek nemusí nic znamenat, má jistě dostatek třídy na to, aby loňský výkon zopakoval.
Pět vítězství Ve Velké pardubické řadí Jana Faltejska na druhé místo historických tabulek. V letech 2012 až 2014 vyhrál s Orphee des Blins, v roce 2016 se Charme Lookem a loni s Tzigane du Berlais, kterého povede opět. Od roku 2006 do začátku roku 2018 působil v zahraničí. Kromě let 2013 a 2014 na severu Anglie u trenéra Charltona. Během angažmá ve Francii spolupracoval s Guillaume Macairem. V roce 2017 vyhrál s Al Bustanem Gran premio v Meranu, společně s Janem Kratochvílem a Josefem Bartošem jsou jedinými jezdci, co vyhráli nejprestižnější dostih v Česku i Itálii. Startoval také v Gold cupu v Cheltenhamu. Velkou pardubickou absolvoval dvanáctkrát.


3 RIBELINO(FR), 11 
Vítěz Velké pardubické 2015 se v minulých letech trápil. Po přechodu do nové centrály však chytil druhý dech a neběhá špatně. Na nic velkého to ale nevypadá.
Podruhé se na startu Velké pardubické objeví Andrew Glassonbury. Loni byl v sedle Nikase a obsadili deváté místo. Anglický jezdec, který první britskou překážkovou sezónu absolvoval v letech 2002-2003. Hvězdné roky zažíval mezi lety 2009 až 2013, kdy vyhrával minimálně 16 dostihů za sezónu. Celkem má v britských statistikách 154 vítězství z více než 1600 startů. Pětkrát vyhrál listed nebo grupový dostih, ale poslední vítězství na nejvyšší scéně je už sedm let staré. Od roku 2013 se mu daří méně a sezónu 2014/15 dokonce vynechal. V letošním roce je stájovým jezdcem stáje Lokotrans, pro kterou letos odjel 15 dostihů a dvakrát vyhrál.


4 DULCAR DE SIVOLA(FR), 6
Loni se řadil mezi mladé nadějné koně, když bojoval o prvenství v Závěrečné cross country. Jeho směřování do Velké pardubické se však zdá příliš brzy, když mezi ostřílenou elitou nic velkého neukázal.
Josef Borč si startem ve Velké pardubické splní životní sen. Na dostihových drahách se objevuje od roku 2003, startuje na rovinách i na překážkách, ale velkých výsledků nedosáhl, maximem jsou tři triumfy ve třetí kategorii. Na rovinách vyhrál deset dostihů a na překážkách osm. Jeho nejúspěšnějším rokem byl 2014, kdy vyhrál čtyři dostihy. Letos má na svém kontě 18 startů a na vítězství čeká.


5 PLAYER, 7
Dařilo se mu v pěti letech mezi mladými nadějemi. Loni zaběhl až v Ceně Labe, kde byl třetí. Letos se ukázal nadějně v první kvalifikaci, v níž nestačil jen na první dva z Velké pardubické Hegnuse a Tzigane Du Berlais. Minule tu Hegnuse dokonce porazil, ale jeho výkon byl ovlivněn chybou na „Velké vodě“. Přesto to byl slušný výkon a tady by se neměl podceňovat.
Zkušený žokej Marcel Novák zažil v roce 2017 životní sezónu a stal překážkovým žokejem šampionem. Po loňském druhém místě opět míří za titulem šampiona, už na sbíral 16 vítězství. Začínal na rovinách, kde získal celkem 37 vítězství, na skocích je mnohem úspěšnější a počet jeho triumfů překonal dvě stovky. V nejsledovanějším tuzemském dostihu už se představil osmkrát, čtyřikrát společně s Kasimem (čtvrté, dvě pátá a osmé místo), dvakrát společně vyhráli kvalifikační dostih. Celkem vyhrál 13 překážkových dostihů nejvyšší kategorie. Loni přišel o účast v dostihu na poslední chvíli, Sztorm byl škrtnut až v průběhu odpoledne.


6 STRETTON, 9
Loni třetí z Velké pardubické začal sezónu slušně současným druhým místem s Mahonym v Úvodní cross country Koroka. Ani další starty v kvalifikacích nebyly špatné, něco tomu ale chybělo. S případnou podzimní formou ale na tom nemusí být špatně.
Druhým zástupcem britského turfu v Pardubicích bude Thomas Garner. V britských statistikách má zatím 62 vítězství. Z dvanácti odježděných sezón má na kontě jen třikrát dvouciferný počet vítězství, patří spíš do druhé kategorie ostrovních jezdců. V Pardubicích se představuje od roku 2015. V tom roce absolvoval také první start ve Velké pardubické, ale se Sokolem se do cíle nepodíval. Několikrát byl v sedle Ribelina, druhou šanci ve Velké pardubické mu dal v loňském roce Čestmír Olehla a obsadili třetí místo. Letos povede stejného koně.


7 MAZHILIS(FR), 10
Před třemi lety vyhrál Gran Premio Merano. V minulých letech ale laboroval se zdravotními problémy. S pardubickými krosy se seznamoval až v poslední době, v červnu už ale potrápil talentovaného Evžena na 4500 metrů, když viditelně potřebuje delší distanci. Poslední kvalifikaci šel tak trochu na jistotu, přesto třetí místo za Talentem a Theophilem nebylo špatné. Především na měkčí půdě může být černým koněm dostihu.
Žokeji Janu Kratochvílovi se dostihový život změnil po Velké pardubické 2012, kdy nastoupil k Josefu Váňovi. Od té doby začal stoupat v žebříčku výše a dosahuje velkých úspěchů. Za prvních pět sezón v dostihovém sedle vyhrál jednou, od té doby počítá vítězství na desítky a ve své kariéře už překročil stovku triumfů. Vyhrál Velkou pardubickou s No Time To Lose v roce 2017 a Gran premio v Meranu v roce 2016. V letech 2015 a 2016 se stal českým překážkovým žokejem šampionem. Ve Velké pardubické zatím startoval třikrát, v roce 2014 skončil osmý, v roce 2016 druhý a o rok později vyhrál. Loni ho na start nepustilo zranění.


8 ANGE GUARDIAN(GER), 11
Tuto sezónu si počínal naprosto suverénně a vyhrál všechny tři starty včetně dvou kvalifikací. V těch si vedl skvěle i v minulých letech, na úspěch ve Velké pardubické to však nestačilo. Nejblíže byl druhý před třemi lety za Charme Lookem. Loni před poslední překážkou vypadal, že má všechny šance, v rovině však začal slábnout. Délka dostihu může být za jeho optimem.
Ostřílený žokej Jiří Kousek je k vidění v sedlech překážkových koní už dlouhá léta, pracoval také jako trenér. V posledních dvou sezónách jezdí hodně v Itálii, kde ho využívají čeští i italští trenéři. Loni měl jednu z nejúspěšnějších sezón v historii, letos ho potkalo zranění, a tak má startů pouze třetinu, a tím i nižší počet vítězství. Letos slavil grupové vítězství v květnu v Miláně s Notti Magichce. Na startu Velké pardubické byl jedenáctkrát a maximem je druhé místo, přidal i třetí a čtvrté. V posledních třech letech byl ve Velké jednou pátý a dvakrát šestý. Ange Guardiana vedl letos v Úvodní cross country Koroka.


9 SZTORM(POL), 10
Loni ve Wroclawi vyhrál oba velké krosy. Třídu ukázal i mezi elitou v Itálii. Letos se zaměřil na pardubické cross country a potrápil Ange Guardiana v kvalifikaci. Při posledním startu ve Wielke Wroclawske ho ale jezdec pro podezření na zdravotní problém zadržel. Pokud se tedy nic neprokázalo, mohl by být ve Velké silným hráčem.
O velmi zkušeném tuzemském překážkovém jezdci Marku Stromském toho bylo v souvislosti vs Velkou pardubickou napsáno už hodně. Kariéru začal v rovinových dostizích, kde vyhrál klasický dostih Velkou jarní cenu. Celkový počet překážkových vítězství překročil už dvě stovky. Už má za sebou šestnáct ročníků nejsledovanějšího tuzemského dostihu, dvakrát proběhl okolo cílového mezníku na prvním místě, ale vždy byl diskvalifikován. V roce 2008 pro nedodržení kurzu a v roce 2015 pro doping Nikase. V roce 2010 byl Stromský druhý s Amant Grisem o nos za Tiumenem a druhé místo si zopakoval také loni s Hegnusem.


10 ZARIF(IRE), 12 
Ve Velké pardubické na něj byl vždycky spoleh. V posledních čtyřech ročnících nebyl nikdy hůř jak čtvrtý. Jeho letošní formy ale naznačují, že by na tom již s přibývajícím věkem nemusel být tak dobře. V Ceně Peruána vyloženě zklamal. Je ale pravda, že nosil nejvyšší váhu.
Francouz Thomas Boyer již několik let působí v České republice v dostihové stáji Pegas ve Zhoři u Jihlavy, ale mnoho příležitostí v sedle nedostává. Výjimkou byly sezóny 2013 a 2014, kdy vyhrál 14, resp. 10 dostihů. Letos vyhrál pětkrát z 32 startů. Ve svém životopisu už má čtyři účasti ve Velké pardubické, ale na velký úspěch nedosáhl. Maximem bylo desáté místo s Paretem v roce 2014.


11 VANDUAL(SVK), 11
Na rovině patřil mezi špičku vytrvalců, chytil se ale postupně i na překážkách a před čtyři lety byl třetí v Ceně Labe. Loni se na dráhu vrátil po zdravotní pauze a ve Velké pardubické skončil osmý. Letošní druhý start již absolvoval po přechodu do slovenského tréninku, kam se stěhoval 14 dnů před červnovou kvalifikací. V ní skončil třetí před Zarifem a Mahonym, za Ange Guardianem a Sztormem však zaostal. Teď půjde po delší pauze a na nejlepší by mu mělo něco chybět.
Slovenský žokej Lukáš Matuský je smolařem Velké pardubické. Zdravotní trable jej v letech 2015 až 2017 nepustily na start, v roce 2017 se musel rozloučit s účastí ve vrcholu odpoledne až v průběhu programu. Na pardubické dráze ho vídáme velmi často a v poslední dekádě k nejlepším, spolupracuje především s trenérem Radkem Holčákem. Zatím má na svém kontě pouze tři starty ve Velké pardubické, v roce 2013 obsadil s Peintre Abstraitem páté místo. Loni byl s Vandualem osmý, ale přes zimu změnil trenéra.


12 TEMPLÁŘ, 12
Před třemi lety dokázal vyhrát jednu z kvalifikací. Ve Velké pardubické ale nikdy na nejlepší nestačil. Loni jeho pouť skončila na Taxisu. Letos nic velkého nepředvedl a v srpnové kvalifikaci skončil s odstupem poslední.
Dvanáctou sezónu vídáme na českých drahách Jana Odložila. V létě roku 2016 nastal zlom v jeho kariéře, začal více vyhrávat a připisuje si stále více vítězství. Od roku 2017 39 dostihů a blíží se titulu žokeje, chybí mu dva triumfy. Již několik sezón spolupracuje s trenérem Antonínem Novákem a jde mu to k duhu. Na startu Velké pardubické bude počtvrté. V roce 2016 obsadil po aktivním průběhu s Ter Millem šesté místo, v posledních dvou letech dostih s polokrevným běloušem nedokončil, letos povede jeho polobratra Templáře.


13 RATHLIN ROSE(IRE), 11 
V Británii vlastní rating 134 lb, s nímž doběhl devátý v Scottish Grand National. To je na naše poměry dobrý výsledek. S cross country však nemá žádné zkušenosti. Pokud by se ho však jezdci, který již s Velkou pardubickou má zkušenosti, podařilo provést zdejšími specifiky, mohl by být nebezpečný.
Svěřence anglického trenéra Martina Pipa povede jeho krajan James Best, jenž se na ostrovních drahách představuje jedenáctou sezónu. V posledních pěti sezónách vyhrál 87 dostihů a v právě probíhající sezóně, která začala na začátku května se prosadil devětkrát ze 79 startů. Čtyřikrát vyhrál dostih listed nebo grupové úrovně. Ve Velké pardubické startoval poprvé v minulém roce, kdy vedl Ribelina a obsadil s ním poslední jedenácté místo.


14 BEAU ROCHELAIS(FR), 8 
Byl speciálně zakoupen pro Velkou Pardubickou z Francie. Ještě před dvěma lety tam vlastnil velmi dobrý rating 61 kg, v poslední době ale šel s formou dolů. S cross country má zkušenosti, když je absolvoval především na provinciích. Naposledy byl začátkem září těsně druhý na 5200 metrů v Le Touquet. Na co to tady bude stačit, se uvidí. Na ohrožení favoritů by to chtělo něco víc.
Poprvé se na pardubické dráze představí francouzský žokej Alexandre Orain. V letošní sezóně ve své domovině zvládl 166 startů a v 16 případech byl úspěšný. V šampionátu patří do třetí desítky, což ho staví mezi solidní francouzské překážkové jezdce. Jeho výhodou bude skutečnost, že koně Beau Rochelieau vedl při posledním startu ve francouzském Le Touquet a obsadil s ním druhé místo.


15 DELIGHT MY FIRE(FR),
Platila za trávovou specialistku, když sbírala úspěchy ve velkých steeplech ve Wroclawi. V Pardubicích ale vyhrála Cenu Labe a před dvěma lety na těžké půdě stačila na třetí místo ve Velké pardubické. Loni její cesta skončila na Popkovickém skoku. Její letošní forma však nevypadá nejlíp. V polském Crystal Cupu sice ještě byla druhá, v červnové kvalifikaci však nijak vidět nebyla a ve Wielke Wroclawské vůbec nebyla ve hře.
Čtyři roky působil v České republice bulharský jezdec Sertaš Ferhanov. Po loňské velmi úspěšné sezóně, kdy se stal šampionem přesídlil do Francie, ale do České republiky stále dojíždí a je poměrně vyhledávaným jezdcem. Podařilo se mu dosáhnout více než padesáti vítězství a získal titul žokeje. Celkem má na svém kontě 45 překážkových vítězství a blíží se k titulu žokej. V Česku vyhrál pět dostihů nejvyšší kategorie. Velkou pardubickou si poprvé v roce 2015 s Gauner Danonem, ale pro pád nedokončil, druhou účast měl v roce 2017 s Power Zarem, kterého zastavil. V loňském ročníku vedl Pareta a skončili na desátém místě.


16 TIEP DE L`EST(FR), 7
Dřív běhal cross country ve Francii, kde vlastnil rating 56 kg. U nás sice zamířil mezi špičku, v obou startech se však nechytal. Na tenhle dostih by mít neměl.
Slovenský jezdecký obojživelník Martin Cagáň zažije premiéru ve Velké pardubické. Svoji jezdeckou kariéru začal už v roce 1996, ale příliš startů v Pardubicích nenasbíral. Při Velké pardubické se dvakrát představil v Křišťálovém poháru. Pyšní se žokejským titulem na rovině (54 vítězství) i na překážkách (68 vítězství). Několikrát byl šampionem na proutěných překážkách i ve steeplechase na Slovensku.


17 BRIDGEUR(FR), 8
Je znám svojí ofenzivní taktikou, s níž to však ve Velké pardubické stačilo vždy jen na sedmé místo. Zkraje jara se zaměřil na francouzské cross country, po delší pauze pak doběhl třetí v srpnové kvalifikaci. Na Ange Guardiana sice neměl nárok, ale Jaroslav Myška mu před závěrečnou pasáží dopřál trochu oddechu a naznačil, že to může být cesta. 
Už dlouhá léta patří Jaroslav Myška k tuzemské překážkové elitě. Na kontě má 291 vítězství, a to ho řadí mezi desítku nejúspěšnějších překážkových jezdců historie. Na svém kontě má 48 vítězství v dostizích nejvyšší kategorie, ale triumf ve Velké pardubické mu stále chybí. V současné době v nedalekých Valech u Přelouče s manželkou Štěpánkou připravuje více než dvacet koní. Velkou pardubickou už absolvoval šestnáctkrát a maximem jsou dvě třetí, tři čtvrtá a tři pátá místa. V posledních dvou letech s tempařem Bridgeurem obsadil vždy sedmé místo.


18 TALENT, 8
Loni na jaře porazil v první kvalifikaci Ange Guardiana i vítěze Velké pardubické No Time To Lose. Pak se však odmlčel a jeho trenérka před sezónou avizovala jeho možný konec kariéry kvůli problémům s artrózou. Nakonec se ale postavil na start poslední kvalifikace, kterou bez problémů vyhrál. V dostihu se zpočátku dost taktizovalo, přesto ukázal, že může patřit k favoritům. Jeho problémům by jistě víc pomohla případná měkčí dráha.
Ir působící dlouhodobě v Anglii, kde patří mezi nejlepší překážkové jezdce. Překážkovým dostihům se věnuje už Leighton Aspell 27. sezónu. Jen od května 2015, za necelých pět britských překážkových sezon, posbíral 200 vítězství. V letech 2001 a 2005 vyhrál v Chepstow Velšskou národní a v letech 2014 a 2015 triumfoval ve Velké národní v Aintree u Liverpoolu. Kromě prvních dvou sezón a let 2007 až 2009 vždy končil sezónní účet s dvouciferným počtem vítězství. Na počet vítězství byla nejúspěšnější sezóna 2013/14, kdy vyhrál 65 měření sil. O rok později vydělal majitelům na dotacích téměř 1,25 miliónu liber. V Pardubicích startoval poprvé v roce 2006, pořádně si závodiště osahal až v srpnu 2018 a o dva měsíce později startoval poprvé ve Velké pardubické, ale s Vajgarosem dostih nedokončil.


19 CHICNAME DE COTTE(FR), 7
V pěti letech neběhal špatně ve francouzských krosech. V Pardubicích sice na nejlepší nestačil, ale bylo vidět, že v obou kvalifikačních startech se teprve seznamuje se zdejšími specifiky. Teď už ale musí jít naplno.
Podruhé se ve Velké pardubické představí francouzský jezdec Jordan Duchene. První start absolvoval v roce 2015 a obsadil deváté místo. Duchene letos ve Francii absolvoval 46 dostihů a devětkrát vyhrál. S Chicname de Cotte absolvoval srpnovou kvalifikaci na pátém místě.


20 KROCOLEON(FR), 9
Střídá klasické steeplechase s cross country. Letos slušně zaběhl v Ceně Peruána, kde nestačil jen na suverénního Theophila. V poslední kvalifikaci však v závěru zeslábl a vypadá to, že takhle dlouhé dostihy pro něj nejsou to pravé.
Dlouhodobě ve Francii působící Lukáš Sloup patří ke zkušeným jezdcům, ale v Česku se více představuje až od roku 2015. V roce 2016 vyhrál v sedle Charme Looka třetí kvalifikaci, bylo to pro něj první pardubické vítězství v kariéře. Kromě Francie startuje také v Německu nebo Švédsku. Ve Velké pardubické se zatím představil třikrát, ale zatím se do cíle nedostal. V loňském roce vedl Universe of Gracie.


21 MAHONY, 7
Loňský vítěz Ceny Labe vstoupil slušně do sezóny současným druhým místem se Strettonem v Úvodní cross country Koroka. V červnové kvalifikaci se tak od něj čekalo víc. Možná by mu víc sedla měkčí dráha. Srpnovou kvalifikaci měl rozjetou líp, ale udělal chybu na Velkém anglickém skoku, která ho v důležité fázi stála kontakt se soupeři. Tady ho nelze podceňovat.
Švédský velmi zkušený jezdec Niklas Lovén se v posledních třech letech představuje tuzemskému publiku poměrně často. Zlom nastal v roce 2016, kdy začal více spolupracovat s trenérem Radimem Bodlákem. V Pardubicích se poprvé prosadil v roce 1994 s Chabarovskem, Velkou pardubickou zažil v roce 2012, ale do cíle se s Imbirem nedostal. V roce 2016 s Delight My Fire vyhráli druhý nejvýznamnější dostih v den Velké pardubické, Cenu Labe, a v roce 2017 skončili na třetí místě ve Velké pardubické. V loňském roce Velkou s Delight My Fire nedokončil. Kromě švédských dostihů, často startuje také v Polsku a v poslední době také v Itálii.