VIZITKY koní startujících ve 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou

1 VANESSE(FR), 9, tr. Pavel Vítek, ž. Jordan Duchene 68,0
Loni v lednu byla pátá v Grand Cross de Pau Reverdy, což je velmi dobrá forma. Zimní sezónu absolvovala ve Francii i letos, když jí zahájila výhrou v cross country v Craonu koncem listopadu. V další startech se jí však už moc nedařilo. Do Velké pardubické se kvalifikovala sedmým místem v cross country v Lion D’Anges v dubnu. Další start šla v září v menší cross country na 5000 metrů v Ploermelu, ale moc nestíhala a byla zadržená. Aktuální forma tak při české premiéře nevypadá dobře.

2 EVŽEN(GB), 7, tr. Štěpánka Myšková, ž. Jaroslav Myška 70,0
Na největším pardubickém mítinku vyhrál postupně Cenu ČASCH pro čtyřleté, Cenu Vltavy a loni Cenu Labe. Letos byl nasměrován do Velké pardubické, první kvalifikace se mu však nepovedla, když udělal několik chyb a dostih jen dokončil. Druhá kvalifikace však již byla zcela v jeho režii. I když nebyla tak silně obsazená jako ta první, ukázal, že si s distancí dokáže poradit a teď patří k favoritům.

3 KAISERWALZER(GER), 8 tr. Jaroslav Brečka, am. Patrick W. Mullins 70,0
Slovenský účastník byl loni pátý v Ceně Labe. Letos byl nejprve blízko čtvrtý v 2 mílové Červnové cross country Válečníka, pak zamířil do třetí kvalifikace, kde patřil mezi koně, kteří podklouzli v zatáčce před Velkým vodním příkopem a dostih nedokončil. V poslední kvalifikaci však překvapivě porazil Theophila, který na sebe vzal nevděčnou roli tahouna dostihu.

4 CASPER(FR), 9, tr. Dalibor Török, Daniel Vyhnálek 70,00
Před dvěma lety byl druhý v Ceně Vltavy za Evženem. Loni již zamířil do Velké pardubické, kde skončil šestý. Mívá silnou koncovku, kterou se v první kvalifikaci dostal až na třetí místo. Před Velkou pardubickou se rozcvičil v předzkoušce Ceny Labe na 5200 metrů, kde takový konec neměl a skončil čtvrtý. Možná to na něj bylo krátké.

5 THEOPHILOS(FR), 11, tr. Josef Váňa, ž. Josef Bartoš 70,0
Když před dvěma lety vyhrál Velkou pardubickou, bylo to na pevnější dráze. Loni na měkkém podkladu mnoho nepředvedl, proto bude hodně záležet na půdě. Přeci jen vytrvalost není jeho silnou stránkou, v první kvalifikaci vypadal chvíli jako vítěz, ale nakonec na něj v těsném doběhu zbylo páté místo. Začátkem září byl velkým favoritem poslední kvalifikace, ale protože se nikomu nechtělo do čela, diktoval tempo pro ostatní. To pro něj není obvyklé, proto na porážku od Kaiserwalzera nemusí být brán takový zřetel. 

6 TALENT, 10, tr. Hana Kabelková, ž. Pavel Složil ml. 70,0
Před dvěma lety byl ve Velké pardubické sedmý, loni bojoval o přední příčky a skončil čtvrtý. Jeho letošní formy tak dobře nevypadají. V první kvalifikaci byl až osmý, ale stáj na jaře hlásila horší tréninkové podmínky. Ani pátým místem v předzkoušce Ceny Labe nenadchnul, ale nesl nevyšší váhu a šel po delší pauze. Teď může být nachystán líp.

7 DULCAR DE SIVOLA(FR), 8, tr. Stanislav Kovář, ž. Petr Tůma 70,00
V obou startech ve Velké pardubické skončil mezi poraženými. Ani svým vystoupením v první letošní kvalifikaci nenadchnul, což platí i o jeho posledním startu v předzkoušce Ceny Labe na 5200 metrů. Tam to ale bylo o něco lepší. Dostih šel po delší pauze a start v nohách ho může zvednout, distance Velké je ale pro něj asi problém.

8 MR SPEX(GER), 7, tr. Luboš Urbánek, ž. Jan Kratochvíl 70,00
Před dvěma lety vyhrál na mítinku vrchol pro pětileté Memoriál Jana Kašpara. Loni vstoupil do sezóny až na podzim a byl pátý v Ceně Vltavy. Letos v první a třetí kvalifikaci získal shodně sedmé místo. Líp vypadal první start, ve druhém byl mimo šance na ohrožení nejlepších.

9 PLAYER, 9, tr. Lenka Kvapilová, ž. Marcel Novák 70,00
Loni ve Velké pardubické vybojoval druhé místo. O přední místo bojoval i v první silně obsazené kvalifikaci, kde skončil čtvrtý. V předzkoušce Ceny Vltavy na 4500 metrů nestačil na suverénního Chelsmoforda, ale ten vypadá jako velká hvězda a nesl proti němu o 4,5 kg víc. Delší distance mu sedne líp a může opět patřit k nejlepším.

10 HEGNUS, 13, tr. Radek Holčák, ž. Lukáš Matuský 70,00
Dlouhou dobu patří mezi naše nejlepší krosaře. V roce 2018 byl ve Velké pardubické druhý, ale až loni se prosadil naplno, když mu pomohla i měkčí půda. Letos ve třinácti letech absolvoval jen jeden start v červnové kvalifikaci, kde se musel obejít bez Lukáše Matuského. V dostihu si držel dobrou pozici, ale udělal chybu na Velkém anglickém skoku, kde s předními koňmi ztratil kontakt, který již nestáhl a skončil pátý s odstupem za vítězným Evženem. Do Velké ale může opět nastoupit s plnými šancemi.

11 PARIS EIFFEL(IRE), 8, tr. Ján Cagáň, ž. Martin Cagáň 70,00
Slovenský účastník byl loni třetí v předzkoušce Ceny Labe, což je zatím jeho největší úspěch. V první kvalifikaci na VP nehrál velkou roli, tu třetí pak nedokončil, když uklouzl v zatáčce před velkým vodním příkopem. Ve Velké pardubické by neměl mít šanci.

12 STRETTON, 11, tr. Stanislav Popelka, Jakub Kocman 70,00
Před třemi lety byl ve Velké pardubické třetí, před dvěma dokonce druhý, loni již na nejlepší nestačil, když do roviny točil pátý, ale tam ho porazili další tři soupeři. Letos byl třetí ve druhé kvalifikaci, na vítězného Evžena však neměl. V předzkoušce Ceny Labe se moc neukázal, ale forma mu může gradovat na říjnový vrchol. Přesto se zdá, že nejlepší již může mít za sebou.

13 STAR(GER), 10, tr. Jaroslav Brečka, ž. Jaroslav Brečka 70,00
Do Velké pardubické se kvalifikoval čtvrtým místem v poslední kvalifikaci, ale doběhl daleko za první trojicí. Jeho parketou dosud byly spíš lehčí skoky, na nich letos obsadil druhé místo ve Zlatém poháru.

14 NO TIME TO LOSE(GB), 12, tr. Josef Váňa, ž. Ondřej Velek 70,00
Před čtyřmi lety na rozbahněné dráze vyhrál Velkou pardubickou. Další rok byl pátý, pak jeho kariéru ovlivnily zdravotní problémy. Loni spadnul na Taxisu, když nepatřil mezi favority. Letos je ale jak politý živou vodou. Vyhrál první nejsilněji obsazenou první kvalifikaci a před Velkou se zahřál výhrou nad 2 mílovými specialisty začátkem září. Pokud by napršelo, musel by být považován za největšího favorita.

15 MAHE KING(GER), 6, tr. Josef Váňa, ž. Jan Faltejsek 70,00
Ve čtyřech letech třikrát vyhrál, loňskou sezónu však vynechal. Letos v prvním startu chyboval na předposlední překážce, ale v dalším již porazil dobrého Sacamira, když na distanci 5200 metrů uplatnil koncovku. Třetí místo v poslední kvalifikaci také vypadá dobře. Potřeboval by víc zkušeností, ale vypadá nadějně a jeho devízou je vytrvalost.

16 BEAU ROCHELAIS(FR), 10, tr. Tamara Křídlová, Adam Čmiel 70,00
Před třemi lety byl kupován speciálně do Velké pardubické z Francie, kde běhal provinční krosy. Jeho pouť skončila na Taxisu a loni se na dráze neobjevil. Letos se vrátil pod novým vedením a ani v jedné ze dvou kvalifikací na soupeře nestačil.

17 SZTORM(POL), 12, tr. Grzegorz Wroblewski, ž. Sertash Ferhanov 70,00
Jeho parketou jsou především steeplechase po trávě. Před lety kraloval v Polsku a dokázal zaběhnout i mezi špičkou v Itálii. Ani pardubické krosy mu však nejsou cizí, v roce 2019 byl druhý v kvalifikaci, ale ve Velké pardubické neuspěl. Loni se opět věnoval steeplechase, ale letos opět vybojoval druhé místo v první kvalifikaci, kde byla velmi dobrá konkurence. Naposledy šel Wielkou Wroclawkou, kde se od něj možná čekalo víc, ale čtvrté místo nebylo špatné.

18 LOMBARGINI(GER*), 10 tr. Stanislav Popelka, ž. Jan Odložil 70,00
Dřív platil za problémového koně, ale postupně vyzrál a v posledních dvou Cenách Labe obsadil druhé místo. Loni v ní dokonce potrápil Evžena. Přestože dosud vypadal nenápadně, lehkým vítězstvím ve třetí kvalifikaci v jediném letošním startu ukázal, že by nepřekvapil ani dobrým umístěním ve Velké pardubické.

Startovní č. 19 VANDUAL nebude startovat.

131. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana.