Vrchol české překážkové sezony nabídne porci deseti dostihů

Účast diváků na Pardubickém závodišti sice není z důvodu protiepidemiologických opatření možná, přesto se fanoušci mohou těšit na deset dostihů velkopardubického mítinku. V přímém přenosu je nabídne Česká televize. Startovní listiny dostihů jsou početně bohaté a nabízejí zajímavé souboje.

Z mítinku původně plánovaného na sobotu pořadatelé přeložili dva dostihy přes proutěné překážky na neděli a přiřadili je tak k bohatému nedělnímu programu. Ve Zlaté sponě tříletých – Ceně holdingu BICZ se představí osm koní. Zajímavým účastníkem bude například hřebec stáje dr. Charvát Roncal, který ještě v Pardubicích nestartoval a nad překážkami to bude teprve jeho druhý start. Vždy to bylo v Meranu, kde pod Janem Faltejskem zvítězil a bral jedno druhé místo.

Křišťálovém poháru města Pardubic se letos představí jedenáct koní, což je oproti minulým letům vyšší číslo. Trojici favoritů by měli tvořit Saul (Ondřej Velek), Cheminée (ž. Jan Faltejsek) a Aztek (ž. Marek Stromský). Svěřenec trenérky Heleny Vocáskové Saul střídá rovinové dostihy s proutkami, letos startoval čtyřikrát a dvakrát vyhrál. Černá hnědka Cheminée letos ještě nestartovala, svých posledních šest startů v řadě ale vyhrála. Aztek letos poběží počtvrté, ve svých startech letos nebyl horší než čtvrtý.

V prvním steeplechase dostihu mítinku, v Ceně společnosti STRABAG a.s. – Ceně Laty Brandisové, se představí devět koní, kde vyčnívá Dallina (ž. Sertash Ferhanov). Šestiletá bělka upoutala svým výkonem na pardubické dráze na začátku července, kdy odrazila útok někdejšího vítěze Velké pardubické No Time To Lose. Svůj druhý pardubický start prohrála jen o krátkou hlavu s Alegorií. Tu povede ž. Jan Faltejsek.

Stříbrná trofej – Cena pivovarů Staropramen nabízí osmičlenné startovní pole. Schází se tu velmi zajímavá společnost. Anaking (ž. Jan Faltejsek) ze svých třinácti tuzemských startů devětkrát zvítězil. Představí se také Mediciman (Adam Čmiel), Dusigrosz (ž. Jan Kratochvíl), Skins Rock (ž. Pavel Složil ml.), Dragon (ž. Sertash Ferhanov), Wotan (ž. Lukáš Matuský) a Buiseness Sivola (Josef Borč).

Program bude pokračovat dostihem na 4200 metrů pro čtyřleté koně. Cena Kudy z nudy – Cena ČASCH je obsazena desítkou koní, favoritem by mohl být Chelmsdorf (ž. Jan Kratochvíl) následovaný La Coral (ž. Marcel Novák). Překvapit by mohl Zafiro (ž. Jaroslav Myška), který sice na svém kontě nemá žádné vítězství, vždy ale dobíhá na předních příčkách.

Početnější startovní pole než v letech minulých má i Poplerův memoriál – Cena Radiožurnálu – Cena Nadace pro rozvoj města. Vybrat jednoznačného favorita je tady obtížnější. Vpředu by měli být Crystal Cross (ž. Jaroslav Myška), Dajuka (ž. Lukáš Matuský) nebo třeba Medic (Jakub Kocman).

Předzkouškou pro Velkou pardubickou bývá nazývána Cena Labe, letos se poběží jako Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. Dostih se běhá od roku 1964, zpočátku byl vypisován pouze pro polokrevné koně. Na letošní startovní listině je třináct koní. Vítěz loňské Ceny Vltavy Evžen (ž. Jaroslav Myška) nebude mít lehkou konkurenci. Potrápit ho může Lombargini (ž. Jan Faltejsek), String (ž. Lukáš Matuský) nebo Imphal, v jehož sedle bude nováček na pardubické dráze, francouzský žokej Hakim Tabet.

V Ceně hejtmana Pardubického kraje – Ceně Vltavy se představí dokonce 15 koní. Šance by mohl mít trojlístek Mustamir (ž. Lukáš Matuský), Saint Joseph (ž. Jan Faltejsek) a Bridgeur (ž. Jaroslav Myška), který má zkušenosti i z Velké pardubické. Dostih se běhá s malými přestávkami od roku 1928.

Nejobsazenějším dostihem dne je Pohár BICZ holding 2020, handicap na 4600 metrů. Favority dvacetičlenného pole by měli být Stigris (ž. Lukáš Matuský), Shent (ž. Thomas Boyer) či Mobilization (ž. Niklas Lovén), který zvítězil v srpnu a v září ve Slušovicích.

Desátým dostihem dne a vrcholem nedělního mítinku je 130. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou, která se koná pod záštitou ministra zemědělství ČR Miroslava Tomana.

Přímý přenos na ČT Sport začíná v 10:00 hod.