Vrcholem sobotního programu „velkopardubického“ víkendu je Křišťálový pohár

Tradiční předehrou mítinku Velké pardubické jsou sobotní dostihy – letos se konají 9. října. Nabízí kombinaci dostihů přes proutěné překážky s rovinovými dostihy a slibují i zajímavé obsazení. Vrcholem dne bude Křišťálový pohár a také Zlatá spona tříletých.

Podoba startovní listiny bude zřejmá až příští týden, nicméně už přihlášky naznačují zajímavé srovnání. V Křišťálovém poháru, dostihu přes proutěné překážky pro čtyřleté a starší koně, by se mohli utkat jeho loňský vítěz Aztek s vítězem loňského ročníku Zlaté spony tříletých Roncalem. Oba patří dostihové stáji Dr. Charvát, stejně jako tříletá Nathelea Great. Tato tmavá hnědka by teoreticky mohla převzít štafetu od svého stájového kolegy ve Zlaté sponě. Bude to pro ni sice teprve třetí start v kariéře, svůj debut nad proutěnými překážkami letos v Lysé nad Labem ale hned proměnila ve vítězství. Třetí překážkový dostih dne je zařazen do mezinárodního seriálu amatérských jezdců Fegentri – federace, která byla založena už v roce 1955. Na seznamu přihlášených do tohoto dostihu figuruje zatím 10 koní, jejich počet se ale při sestavování startovních listin ještě může měnit.

Zbývající čtyři položky patří rovinovým dostihům II. kategorie pro tříleté a starší koně na různě dlouhých distancích, „čtyřková“ rovina pro čtyřleté a starší koně na 3200 metrů je vypsaná jako dostih pro žáky a amatéry.

První dostih startuje ve 12:00 hod., areál závodiště se pro diváky otevírá o dvě hodiny dříve. Vstupenky budou v prodeji o pátku 1. října.