Výstava Koně v akci znovu propojila svůj program s okresními dožínkami

Harmonie. Takové bylo téma 24. ročníku výstavy Koně v akci, která se na pardubickém dostihovém závodišti zabydlela druhý zářijový víkend. Souznění mezi člověkem a zvířetem se prolínalo všemi částmi nabitého programu. I přes „aprílové“ počasí branami závodiště o víkendu prošlo na pět tisíc lidí.

Něžní obři

Tradičně největší část programu obsáhla chladnokrevná plemena koní. Svaz chovatelů chladnokrevných koní uspořádal prezentace chovatelského materiálu a šampionáty tříletých klisen a hříbat. Pro diváky velmi atraktivními byla hned dvě Mistrovství České republiky.

V těžkém tahu jednospřeží koně předváděli velmi dobré výkony. V absolutním tahu zvítězil Robert Bambuch s Olzerem, který při své váze 944 kg na předepsané trati utáhl 2,2 tuny. V přepočtu na váhu si s koeficientem 2,735násobku váhy nejlépe vedli Bary a Patrik Šándor. Při váze koně 646 kilogramů utáhl zátěž 1766 kilogramů. V ovladatelnosti s kládou nejlepšího času bez trestných bodů trať dosáhli Jiří Martynek a Fester.

Váňa mezi oráči

V oranici u Poplerova skoku se konal už 19. ročník soutěže v orbě koňmi O ruchadlo bratranců Veverkových, vynálezců a rodáků z nedaleké obce Rybitví. Soutěžilo se ve dvou kategoriích – otočném a klasickém pluhu. Druhé jmenované kategorii dominuje už mnoho let Oskar Sněhota, který se svými slezskými noriky Jasánkem a Nanukem zvítězil i letos. „Po osmé! Jsem jako Josef Váňa,“ radoval se při dekorování vítězů oráč z jihomoravských Žarošic. Trofej v podobě ruchadla Veverkových, vyrobenou Střední průmyslovou školou stavební Pardubice – Rybitví, převzal z rukou starostky rodné obce Veverkových Evy Šmeralové.  

Shetland pony

Uskutečnil se také XVIII. ročník Národního šampionátu shetland pony. Do Pardubic přijeli chovatelské kolekce posuzovat mezinárodní rozhodčí, včetně akreditované posuzovatelky ze Skotska paní Jane Barry.

Koňská show

Vrcholem sobotní odpolední show bylo vystoupení jezdeckého seskupení Haraldos Stunt Brothers. Patří k prvním skupinám, které se v České republice začaly věnovat rytířským turnajům a postupně přidávali další a další programy. Početnou skupinu fanoušků mají především v Německu, vystupovali ale také v mnoha dalších zemích včetně Číny. Nadšeným divákůmpředvedli prvky uherské pošty, adrenalinové džigitovky a volnou drezuru se sedmi koňmi. „Předskokany“ jim byli například starokladrubští koně, minikoně, fríské klisny či westernová plemena.

Dožínky

Stejně jako v loňském roce se k výstavě Koně v akci připojily oslavy dožínek zemědělců okresu Pardubice. V pořadí již 7. ročník uspořádala Okresní agrární komora Pardubice.