Z HISTORIE: Zajímavosti závěrečné steeplechase

Dostihový den dva týdny po Velké pardubické je v kalendáři pravidelně od roku 1996. V letošním roce budeme svědky 24. ročníku závěrečné steeplechase, letos znovu pod názvem Cena města Pardubic.

1996
První ročník závěrečné steeplechase se konal na pardubickém závodišti 26. října 1996, šlo o dostih na 4000 metrů s celkovou dotací 40 tisíc korun. V dostihu se po boji o půl délky prosadil osmiletý Hypnos v sedle Martinou Růžičkovou. Termín dostihu se za léta nezměnil, běhá se pravidelně dva týdny po Velké pardubické. Jen v roce 2006 se nejednalo o poslední dostihový den sezóny v Pardubicích, neboť další byl na programu ještě první listopadovou sobotu, čtvrtého.

2
Závěrečná cena nebo steeplechase, vrchol posledního dostihového na východočeské dráze byl v drtivé většině zařazen jako dostih druhé kategorie, stejně je tomu i v letošním roce. Pouze první ročník byla trojka a v letech 2000 a 2001 se jednalo o klání nejvyšší kategorie.

4200
Současná distance dostihu 4200 metrů byla zavedena v roce 2004. Začínalo se na rovných čtyřech kilometrech, potom se distance měnila od 4300 do 4500 metrů, aby se nakonec ustálila na současné délce.

5:14,18
V rekordním čase zvládl Závěrečnou steeplechase v roce 2010 Baggio, svěřenec Čestmíra Olehly v sedle s Jaroslavem Myškou. Hranicí kvality je v tomto dostihu čas 5:30,0. Lepšího času dosáhli vítězové od roku 2004 (tedy v 15 ročnících) osmkrát – naposledy vloni, kdy Turdus proběhl cílem s časem 5:29, 72.

6
Nejlepším trenérem Závěrečné ceny je Čestmír Olehla, jehož svěřenci se v tomto dostihu dokázali prosadit šestkrát, poprvé vyhrál Olehlův svěřenec v roce 1997 Lateran, zatím poslední vítězství se zrodilo v roce 2011, kdy vyhrál Ignacio, mezitím se prosadili Mister Luce (2000), Masini (2005), Ignacio (2009) a Baggio (2010). Čtyři triumfy má na svém kontě Josef Váňa, dva Radek Holčák a deset trenérů se mohlo radovat z vítězství jednou.

3
Nejlepším jezdcem vrcholu závěrečného dostihového dne je Marek Stromský, kterému se podařilo vyhrát třikrát. Dvě vítězství mají na svém kontě Jaroslav Myška, Jan Faltejsek a Josef Bartoš. Třináct jezdců se zatím prosadilo v hlavním bodě derniéry jednou. 

2
Jediným koněm, který vyhrál závěrečnou steeplechase dvakrát, byl svěřenec Čestmíra Olehly Ignacio reprezentující stáj Wrbna Racing, který vyhrál v roce 2009 pod Janem Faltejskem a o dva roky později s Jaroslavem Myškou. V roce 2012 vyhrál Závěrečnou steeplechase Charme Look, který o čtyři roky později vyhrál Velkou pardubickou.

10
Deset ročníků závěrečné steeplechase vyhráli šestiletí koně, jsou tak jednoznačně nejúspěšnějším ročníkem v historii dostihu. Třikrát dostih vyhráli pětiletí, Cipís, Ignacio a Charme Look, osmi a také devítiletí. Nejstarším vítězem je jedenáctiletý Unisono, který v sedle s René Vinklárkem vyhrál v roce 1998.

Rekordmanem závěrečné steeplechase je Baggio
Martina Růžičková v závěrečné steeplechase zvítězila jako jezdkyně i trenérka
Nejúspěšnějším trenérem dostihu je Čestmír Olehla