Zahajovací dostihový den bude i s diváky

STREAM OD 13:00 HOD.  → ZDE

PŘÍMÝ PŘENOS NA PROGRAMU ČT SPORT OD 15:30 HOD. → ZDE

Dostihová sezona v Pardubicích startuje v sobotu 20. června. Její zahájení bylo odloženo o šest týdnů, a to kvůli epidemiologické situaci v České republice a následným opatřením přijatými Vládou ČR, Ministerstvem zdravotnictví ČR a hygieniky. Teď se už fanoušci překážkových dostihů dočkali, premiérový mítink sezony totiž bude i za účasti diváků.

Nejaktuálnější informace z Pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření z úterý 16. června hovoří o tom, že dostihový mítink v sobotu 20. června může být bez výraznějších omezení pro návštěvníky.  Při sobotních dostizích nebude nutné uzavírat sektory pro návštěvníky, jak bylo dosud nutné. V praxi to znamená, že bude umožněn volnější pohyb diváků, kterých může dorazit na dva tisíce. Zbývající kapacitu 500 osob si Dostihový spolek rezervuje pro přímé účastníky dostihového provozu a obchodní partnery, bez kterých by nebylo pořádání dostihového mítinku možné.

„Je to pro nás velmi čerstvá, ale dobrá zpráva. Doposud platilo, že musíme mít vymezené stavebně oddělené sektory s vlastním vstupem pro maximálně 500 osob a že se návštěvníci nesmí mezi sektory pohybovat. To se dnešním dnem mění,“ uvedl ředitel Dostihového spolku a.s. Jaroslav Müller. Samozřejmě je však nutné dodržovat stále platná hygienická opatření (rozestupy, roušky v krytých prostorech, dezinfekce rukou apod.)

Pro diváky tak jsou k dispozici otevřené prostory areálu Pardubického závodiště a také krytá tribuna A, která byla původně plánována jako jeden ze sektorů. V online prodeji jsou vstupenky na tribunu A s tím, že jejich majitelé si mohou vybrat mezi tribunou a otevřeným prostorem. Vstupenky do celého areálu se budou prodávat na pokladnách Pardubického závodiště v den konání Zahajovacího dostihového dne.

Vstupné do celého areálu (včetně tribuny A) je jednotné, a to 120 Kč za osobu. Děti do 150 cm a držitelé průkazů ZTP, TP a ZTP/TP mají vstup zdarma; mládež do 18 let, studenti do 26 let a senioři nad 60 let mají nárok na slevu.

První dostih startuje ve 13:00 hod., areál Pardubického závodiště bude otevřen v 11:30 hod.

Úvod dostihové sezóny patřil především rovinovým dostihům, když dosud se odběhla pouze dvojice steeplechase v Karlových Varech, ale v sobotu se naplno rozjede také překážková sezóna. Na programu Zahajovacího dostihového dne je 8 početně obsazených dostihů, když na startovních listinách figuruje celkem 111 koní.

Početně nejméně obsazený je vrchol programu, tedy Cena města Pardubic – Úvodní Cross Country Koroka (Stcc, I. kat., 4500 m). Na její start se totiž postaví pouze osmička koní, ovšem loni dva z nich slavili jedničkové vítězství. V roli favorita pravděpodobně odskočí Evžen, který v loňské edici dostihu obsadil čtvrtou příčku. Tehdy ale byla konkurence ještě silnější a v pěti letech se poprvé utkal se staršími soupeři. Jinak během dva roky dlouhé překážkové kariéry nepoznal svěřenec Štěpánky Myškové porážku. Dvakrát přitom zvítězil na mítinku Velké pardubické. Předloni suverénně ovládl Cenu ČASCH, tedy vrchol sezóny pro čtyřleté krosaře. Drama nepřipustil ani v loňské Ceně Vltavy, která se koná na stejném kurzu jako sobotní vrchol. V jeho sedle bude manžel trenérky Jaroslav Myška.

Kvalitní duo chystá na dostih trenér Josef Váňa. Aeneas (Kratochvíl) je stejně jako Evžen teprve šestiletý a patří k nastupující generaci. Loni lehce ovládl Memoriál Evy Palyzové v Lysé nad Labem, ale talent ukázal i v Pardubicích. V Ceně Vltavy obsadil čtvrté místo, když na Evžena ztrácel přes 8 délek. Dusigrosz (Bartoš) startuje především na francouzských a italských drahách. Loni skončil třetí v předzkoušce Gran Premia Merana, které pro pád nedokončil. Následně absolvoval krosovou premiéru, ale na Irské lavici ztratil jezdce. Třídu tedy nepochybně má, nicméně s pardubickými specifiky se teprve seznamuje. 

Dvojici svěřenců bude mít na startu také trenér Stanislav Popelka. Lombargini dříve často padal, ovšem s žokejem Janem Faltejskem si rozumí, když společně skončili druzí v poslední edici Ceny Labe. Naopak vyhlášeným spolehlivcem je jeho tréninkový kolega Marcus Aurelius (Stromský). Ten loni mítink Velké pardubické vynechal, ovšem na kontě má dvě stříbra z Ceny Vltavy.

Mr Spex (Odložil) na loňském mítinku Velké pardubické triumfoval v Memoriálu Jana Kašpara pro pětileté krosaře. Slovenský Kaiserwalzer (Brečka) se s minulou sezónou rovněž rozloučil vítězně, když uspěl v trojkovém handicapu. Slabší výsledky, ale v to silnější konkurenci, loni sbíral Dulcar de Sivola (Borč). Ten byl v šesti letech nejmladším účastníkem poslední Velké pardubické, kterou zvládnul se ctí, když jejím cílem procválal na devátém mstě.

RÁMCOVÉ DOSTIHY

Zbytek programu sice tvoří „pouze“ dostihy třetí a čtvrté kategorie, ale také v nich najdeme řadu velkých jmen. V prvním překážkovém dostihu pro tříleté, kterým je Cena Slavia pojišťovny a.s. (PP, IV. kat., 2800 m), se totiž představí Albatros (Bořánková). Svěřenec Heleny Vocáskové sice loni vyhrál Cenu zimního favorita, tedy vrchol sezóny pro dvouleté koně, přesto byl během zimy vykastrován a před klasickými dostihy dává přednost překážkám.

Také mezi staršími proutěnkáři v Ceně podporovaná společností PROVET (PP, IV. kat., 3400 m) najdeme několik koní s jedničkovou výkoností na rovině. Vítěz Velké červnové ceny Saul (Bartoš) už jedničkový úspěch zapsal i na překážkách, když předloni zvítězil ve Zlaté sponě tříletých. Svenson (Vyhnálek) loni skončil druhý v St Legeru, polobratr Subway Dancera Silver Seam (Odložil) vyhrál Rakouské derby a Res Judicata (Faltejsek) předloni obsadil třetí příčku ve Slovenském derby.     

Ve výčtu hvězd úvodní pardubického mítinku nemůže chybět ani dvojice účastníků Ceny za podpory PREMIN (Stcc, IV. kat., 4300 m). V nejpočetněji obsazeném dostihu dne, na jehož startu bude rovných dvacet koní, se totiž po vynechané loňské sezóně vrátí na dráhu Izynka (Matuský). Svěřenkyně Čestmíra Olehly předloni ovládla Úvodní cross country Koroka a také je dvojnásobnou vítězkou z mítinku Velké pardubické. Asi ještě vyšší třídu ukázal Františkem Holčákem připravovaný Mustamir (Čmiel). Předloňský vítěz Zlatého poháru nestartoval od května a pardubický kros si vyzkouší poprvé.

Specialistům na krátké krosy je vyhrazený Pohár BICZ holding 2020 (Stcc, III. kat., 4400 m). Už několik let patří k elitním rychlíkům Starbuck (Novák), když loni získal další dvojkové vítězství. V jedenácti letech je ovšem svěřenec Pavla Polese minimálně o tři roky starší než každý z desítky jeho vyzyvatelů. Z nich mezi zvučná jména patří Kifaaya (Kubík), který šel sice v posledních letech s formou dolů, ale před třemi roky vyhrál Gran Corsa siepi di Merano (Gr.1) a prosadil se i v krátkém pardubickém krosu.

Zmínku si zaslouží minimálně ještě kvalitnější z dvojice vyrovnaných handicapů Cena společnosti CHARVÁT Group s.r.o. (Stcc, III. kat., 4400 m). Do ní s nejvyššími váhami nastoupí v Ceně Labe třetí Sottovento (Bartoš) a v handicapu při Velké pardubické vítězný Saint Joseph (Faltejsek). Nahoru může jít dvojice nejmladších koní v poli, tedy pětiletý vítěz Ceny ČASCH Shent (Odložil) a šestiletý East River (Kratochvíl), který loni skočil druhý v Memoriálu Jana Kašpara.

(jf)