Zajímavosti rámcového programu velkopardubického mítinku

Druhou říjnovou neděli je pozornost upírána především k Velké pardubické, ovšem i rámcový program má každý rok co nabídnout. Stejné to bylo i letos, kdy se kromě 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou běželo dalších šest atraktivních dostihů, ve kterých bylo možné číst mnoho příběhů.

Maková panenka
Program otevřel dostih vypsaný výhradně pro klisny, ve které neuvěřitelným závěrem excelovala v Pardubicích stále populárnější Maková panenka. Sedmiletá kobylka v barvách stáje DS Ponytrans proplouvala startovním polem nahoru a dolů a teprve v cílové rovině ukázala svůj finiš a všechny své soupeřky udolala. Maková panenka nad překážkami debutovala v roce 2020 s žokejem Petrem Tůmou, od září stejného roku je jejím stálým jezdcem Jan Odložil. Jen jedinkrát byl kvůli zranění střídán pětinásobným vítězem Velké pardubické Janem Faltejskem, a to letos na jaře. Svěřenkyně trenérky Evy Petříkové v letošním roce startovala pětkrát, čtyřikrát zvítězila. V den Velké pardubické ji přímo na závodišti podporoval mohutný fanklub – z Moravy dorazil zájezd fanoušků s obrázkem Makové panenky na tričkách.

Maková panenka (červený dres) – foto Hana Vytopilová

Hattrick Jana Odložila
Pro Jana Odložila to bylo první ze tří vítězství dne. Ty dvě další přidal v sedlech koní pánů Charvátů, nejprve toho mladšího. Trenér Pavel Tůma mu do Ceny společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – Ceny ČASCH nasedlal dosud neporaženého čtyřletého hnědáka. Greek Dessert debutoval vloni, od té doby startoval šestkrát a šestkrát také zvítězil. Hattrick Jan Odložil završil v sedle koně majitele Jiřího Charváta staršího. Gatsby má podobně nevídanou kariéru, z osmi startů vytěžil sedm vítězství. To poslední bylo v nedělní Ceně hejtmana Pardubického kraje – Ceně Vltavy.

„Neděle byla povedeným dnem. Je to svátek a vrchol překážkové sezony. Počasí vyšlo suprově, dráha byla perfektně připravená. Povedlo se mi třikrát vyhrát, což je pro mě suprová motivace a jsem za to moc rád. Velká pardubická sice už nevyšla úplně podle představ, ale s šestým místem jsem i tak spokojený. Užili jsme si to jako jezdci a diváci určitě taky,“ shrnul svůj dostihový den Jan Odložil.

Gatsby a třetí vítězství pro žokeje Jana Odložila – foto Zenon Kisza

Jeden start, jedno vítězství
V září letošního roku se na pardubické dostihové dráze poprvé objevil francouzský žokej Benoit Claudic. Za dva měsíce tu stihl odjet sedm dostihů a dvakrát zvítězit. Vždy v barvách stáje DS Pegas. V den Velké pardubické startoval jen jedinkrát. Trenér Daniel Török jej s šestiletým tmavým hnědákem Godfreyem, se kterým se neúspěšně snažili projít zářijovou kvalifikací na Velkou pardubickou, poslal do handicapu Pohár BICZ holding 2022. A tentokrát to byla cesta vítězná.

Godfrey a žokej Benoit Claudic – foto Hana Vytopilová

Rovinový žokej nad překážkami
Do stejného dostihu připravil trenér Josef Váňa st. šestiletého tmavého hnědáka stáje Jasna. Giorgione letos startoval šestkrát, při posledních dvou startech – v Mostě a nyní v Pardubicích – byl v jeho sedle rovinový jezdec, vítěz letošního Českého derby Petr Foret. V jeho statistikách je uvedeno 2214 startů na rovinách, ale jen jedenáct překážkových. Při své pardubické překážkové premiéře byl pátý.

Giorgione a Petr Foret (modrý dres, červená čapka) – foto Zenon Kisza

Double pro Myšku
Velkou pardubickou s Imphalem nedokončil, ale v rámcovém programu si připsal double. Řeč je o jednom z nejzkušenějších českých žokejů Jaroslavu Myškovi. V Ceně Lesů České republiky – Ceně Labe, která je považována za generálku na Velkou pardubickou, zvítězil v sedle Well Absolut. Toho připravují společně s manželkou Štěpánkou. Pro trenéra Stanislava Popelku pak zvítězil v sedle Lianela v krátkém crossu, Poplerově memoriálu skupiny Profireal Group.

Well Absolut a žokej Jaroslav Myška – foto Hana Vytopilová