ZAJÍMAVOSTI závěrečné kvalifikace

Před několika dny zahájený nový školní rok, je neklamným znamením, že se blíží podzim a s ním vrchol tuzemského překážkového kalendáře, Velká pardubická s Pojišťovnou Slavia. Vrcholem sobotního programu je závěrečná 4. kvalifikace na vrchol sezóny. Už žádnou další možnost tuzemský kalendář nenabízí, v zahraničí je možnost až do 3. října, ale tu našinci využívají pouze velmi výjimečně.

Za dlouhé roky má poslední ze čtyř kvalifikací trochu jiné postavení než tři předchozí. Nechat možnost kvalifikace až na poslední chvíli je hodně ošemetné, a tak většinou startovní pole není příliš početné, v minulosti ani moc adeptů startu ve vrcholu sezóny v září nestartovalo. To se přece jen mění, neboť termín zářijové kvalifikace se pomalu posouvá. Od loňského roku se koná dokonce o pět týdnů dříve než vrchol sezóny, a je tu tak prostor na dostatečnou regeneraci, a správné naladění formy. Historie zářijové kvalifikace se začala psát v roce 1994, a tak budeme svědky její 26. kapitoly.

1994 První ročník závěrečné kvalifikace, jak ji známe v současnosti, nese datum 10. září 1994. Tehdy se konala jako Velká cena České pojišťovny na 5800 metrů s celkovou dotací 100 tisíc korun. Na startu bylo osm koní, okolo cílového mezníku jich proběhlo sedm. Prosadil se outsider Sartori, který byl u totalizátoru nabízen v neuvěřitelném poměru 2764 za 10 vsazených! V sedle vítěze byl jeho trenér Miroslav Kantek. Z dnešního pohledu byl dostih courákem, neboť výsledný čas byl 8:31,9. Na druhém místě skončila Vinny a třetí Matia Mou. Žokej Josef Váňa byl v sedle Verona, který proběhl na čtvrtém místě.

10 O start v poslední kvalifikaci v minulosti moc velký zájem nebyl. Maximální účast, čtrnáct koní, bylo na startu v roce 2001. V letech 2012 a 2014 bylo na startu třináct koní. V jedenácti ročnících nebylo na startu ani deset koní, dlouhodobý průměr je mezi 9 a 10 startujícími. Nejméně koní, pouhých šest, absolvovalo kvalifikaci v roce 1999. Zhruba sedmdesát procent startujících dostih na 5800 metrů dokončí, dlouhodobý průměr se blíží k sedmi koním v cíli. Unikátním rokem v historii je 2006, kdy bylo na startu sedm koní, a všichni proběhli okolo cílového mezníku. Takovou bilancí se mnoho náročných pardubických krosů pochlubit nemůže. Úspěšný byl i loňský rok, kdy z desítky startujících proběhlo okolo cílového mezníku devět.

Kvalifikace jsou v současné době určeny pro pětileté a starší koně. V prvních třech se prosazují různé věkové skupiny koní, ale v té závěrečné hrají prim šesti a sedmiletí. Z dosavadních 25 ročníků vyhráli 15, když o jednu čárku jsou úspěšnější sedmiletí. Osmiletí a starší mají na svém kontě deset vítězství. Nejstarší vítězkou v historii čtvrté kvalifikace se stala v roce 2014 dvanáctiletá Orphee des Blins. V jedenácti vyhrál Vronsky v roce 1999 a v deseti vyhráli Matia Mou, Hastaven a v loňském roce Ange Guardian. Posledním šestiletým koněm, který se v kvalifikaci prosadil, byl Valldemoso v roce 2010, o rok později si triumf zopakoval a je tak jediným dvojnásobným vítězem dostihu.

1 Jediným koněm, který vyhrál závěrečnou kvalifikaci a následně Velkou pardubickou je právě vítězka z roku 2014 Orphee des Blins. V minulosti mnoho vítězů závěrečné kvalifikace na start Velké nemířilo, v posledních letech, kdy se prodloužil odstup mezi kvalifikací a Velkou, se situace zlepšila. Loni úspěšný Ange Guardian doběhl o pět týdnů později šestý, vítěz z roku 2017 Power Zar byl ve Velké zadržen, ale druhý Bridgeur skončil sedmý. Premianti z let 2015 a 2016, Hegnus a Goscater se ve vrcholu sezóny nepředstavili. V roce 2014 uspěla Orphee des Blins a o té řeč byla. Nestartoval ani vítěz z roku 2013 Silver Regent, o rok dřív se prosadil Ronino, který dokončil Velkou na druhém místě. V letech 2010 a 2011 vyhrál Valldemoso, poprvé Velkou nedokončil a podruhé doběhl třetí.

4 Jezdeckým rekordmanem poslední kvalifikace je Dušan Andrés, čtyřnásobný vítěz. Poprvé se prosadil v roce 1996 se Scaterem, druhý triumf přidal o deset let později s Ligretou, o rok později byl v sedle Moning Leta a v roce 2011 vedl Valldemosa. Druhé místo patří Pavlu Složilovi a Josefu Bartošovi, oba se prosadili třikrát. Dvakrát vyhráli závěrečnou kvalifikaci Jan Faltejsek a Jaroslav Myška. Celkem najdeme mezi vítězi závěrečné kvalifikace šestnáct jezdců.

Nejvíce vítězů čtvrté kvalifikace od roku 1994 připravil Josef Váňa, pět. Josef Váňa se radoval v letech 1999 – Vronsky, 2008 – Pocci, 2013 – Silver Regent, 2017 – Power Zar a 2018 – Ange Guardian. O jeden triumf méně mají svěřenci Pavla Složila (Lyrik, Marketplace, Kyrton a Moning Let), třikrát vyhráli koně připravovaní Čestmírem Olehlou (Hastaven, Ronino a Hegnus), dvě čárky vybojovali svěřenci Radka Holčák (Maskul a Nostalgia) a Jiřího Uhla (2 x Valldemoso). Celkem vítěze zářijové kvalifikace dokázalo připravit celkem čtrnáct trenérů, mezi nimi i dvě ženy Pavla Váňová (Matia Mou) a Štěpánka Myšková (Goscater).

4:1 V zářijové kvalifikaci se od roku 2003, kdy jsou k dispozici sázkové kurzy, prosazují zpravidla favorité, nikdy nevyhrál kůň s dvouciferným kurzem, průměr za sledované období je 4:1. Dvakrát se prosadili koně s desetinovým kurzem, v roce 2014 Orphee des Blins – 1,5:1, a v roce 2006 Ligreta – 1,7:1. Naopak nejpřekvapivějším vítězem byl v roce 2015 Hegnus nabízený 9:1, druhé místo patří Roninovi z roku 2012 (také svěřenec Čestmíra Olehly) nabízenému 7,7:1. Čtyřikrát se prosadil kůň kurzem 5:1, v roce 2004 Nostalgia, o tři roky později Moning Let, v letech 2016 a 2017 úspěšní Goscater a Power Zar. Loňský vítěz Ange Guardian odskočil v kurzu 2,4:1. Totalizátorový výherní poměr Sartoriho z roku 1994 (2764:10) zůstane zřejmě dlouho nepřekonán, neboť kurz 277:1 nebývá k vidění ani ve Velké pardubické, kde startují více než dvě desítky koní.

7:22,02 Zářijová kvalifikace v roce 2015 byla nejrychlejší v historii. Potřetí jsme byli svědky času pod sedm a půl minuty. V sedle Hegnuse se o rekordní zápis postaral žokej Josef Bartoš, který byl také u předchozího rekordu Gawaina z roku 2009 (7:25,62). Třetím koněm, který zvládl kvalifikaci pod sedm a půl minuty byl v roce 2007 Moning Let. V prvních deseti ročnících zářijové kvalifikace najdeme vítěze pouze s časem nad osm minut, od té doby byla tato hranice překročena pouze dvakrát, v letech 2008 – Pocci a 2013 – Silver Regent. Z 25 ročníků byl výsledný čas nad osm minut dvanáctkrát, naopak vítězný čas pod 7:45 registrujeme v devíti případech (2006 – Ligreta, 2007 – Moning Let, 2009 – Gawain, 2011 – Valldemoso, 2012 – Ronino, 2015 – Hegnus, 2016 – Goscater, 2017 – Power Zar a 2018 – Power Zar).

Jak to bylo v minulosti?

Před 20 lety…
V roce 1999 se zářijová kvalifikace konala v sobotu 18. září (22 dní před Velkou pardubickou). Konala se na tradiční distanci 5800 metrů pod patronátem firmy Synthesia, celková dotace činila 200 tisíc korun a na startu se objevilo pouze šest koní. Nebyl to žádný úprk, výsledný čas vítězného Vronského byl 8:14,0. Vronsky měl v sedle svého trenéra Josefa Váňu, pro kterého to bylo jediné vítězství ve čtvrté kvalifikaci v kariéře. O délku na druhém místě finišoval Vronského tréninkový partner Barrow s Vlastimilem Špalkem a trojici nejlepších doplnil Lizink. Okolo cílového mezníku proběhl i zbytek startovního pole, a tak byla stoprocentní úspěšnost. Čtyři koně ze čtvrté kvalifikace se postavili na start Velké pardubické. Barrow doběhl čtvrtý, Vronsky šestý, Lizink a Epolet 6900 metrů dlouhý dostih nedokončili.

Před 10 lety…
Sobota 12. září 2009 byla termínem pro závěrečnou kvalifikaci před deseti lety. Nesla název Cena Bargiela dotovaná společností Charvát Group, celková dotace byla opět 200 tisíc korun a na startu se představilo 11 koní. Okolo cílového mezníku jich proběhlo osm a v nejlepším čase sedmiletý tmavý hnědák Gawain, kterého pro stáj Veronika-Valášek připravoval Josef Valášek a v sedle byl Josef Bartoš. Gawain vyhrál jistě téměř o pět délek před Numero Due a Poccim. Výsledný čas 7:25,62 je druhým nejrychlejším v historii zářijové kvalifikace. Gawain triumfem splnil roli favorita, do dostihu odskočil v kurzu 2,5:1. Z osmi úspěšných koní se o 29 dní později ve Velké pardubické prezentovalo pět, Numero Due (třetí), Pocci (pátý), Mr Land (třnáctý), Red Dancer (patnáctý) a Lirain (nedokončil).
(bda)


Stav kvalifikovaných před 4. kvalifikací

Při květnových přihláškách na 129. Velkou pardubickou se na seznamu objevilo pouze 23 jmen, ale začátkem září jich má 20 splněné kvalifikační podmínky.
Šestnáct koní se představilo ve třech pardubických kvalifikačních dostizích (Hegnus, Tzigane du Berlais, Stretton, Chicname de Cotte, Ribelino, Ange Guardian, Sztorm, Vandual, Zarif, Mahony, Dulcar de Sivola, Delight My Fire, Tiep de L’Est, No Time To Lose, Bridgeur a Templář). Z tohoto seznamu by se v závěrečné kvalifikaci měli představit Dulcar de Sivola, Ribelino a Tzigane du Berlais. Pareto se kvalifikoval při Crystal cupu v polské Wroclawi a trojice koní přihlášených z ciziny, má kvalifikaci ze zahraničích klání. ‚
Zbývá trojice Krocoleon, Mazhilis a Theophilos by se měla představit v sobotní kvalifikaci. Zatím nepřihlášeni, ale kvalifikaci splněnou mají Player, Ter Mill a Eldorado. Pole doplňuje trojice Amadeon, Talent a Valtz, pokud podmínky splní, mohou je realizační týmy také dohlásit do Velké pardubické.

Letošním kvalifikacím se vyhýbají pády a nedokončení. V květnu byl jediným neúspěšným Theophilos a v srpnu Player. Celkem bylo letos na startu tří kvalifikací 26 startujících a 24 jich proběhlo okolo cílového mezníku. Pokud bude v sobotu stejná úspěšnost, můžeme se dočkat až 29 koní se splněnou kvalifikací. Samozřejmě je možné, že koncem září bude dohlášen i někdo kvalifikovaný z ciziny.
(bda)